Labská bouda dostane novou tvář
Krkonoše patří mezi nejkrásnější místa naší republiky. Nebudeme se však zabývat jejich přírodními krásami, zaměříme se na jednu netradiční stavbu, jež se v těchto končinách nachází. Jedná se o Labskou boudu, kontroverzní dílo ležící na Trutnovsku. Betonový kolos do okolí absolutně nezapadá, objevily se reálné návrhy na jeho zbourání, avšak teď se situace mění.
Především kvůli umístění, materiálu a velikosti je Labská bouda trnem v oku. Nejnovější zvraty v celé záležitosti ale vychází vstříc jak estetice, tak samotné přírodě – plán totiž hovoří o tom, že při rekonstrukci budou použity přírodní materiály, jako je např. dřevo nebo dokonce mech. K tomu nadmořská výška 1340m vybízí.
Labská bouda: původní hostinec
Na místě Labské boudy stával od konce 19. století hostinec. Taková stavba by se dala v horách ostatně očekávat. Na přelomu 60. a 70. let však vyhořel a na stráni vyrostl betonový kolos o osmi patrech. Co na tom, že se na něm podílely osobnosti architektury, jakými byla například bývalá spolupracovnice Le Corbusiera Charlotte Perriand nebo Marcel Breuer.
Náznak funkcionalismu a propojení s moderními technologiemi tehdejší doby bylo ranou už tehdy, kdo však mohl tušit, že monumentální stavba Labské boudy bude strašit architekty i příznivce estetična až do dnes?Ochranáři přírody se mnoha pokusy snažili docílit její zbourání. To se jim málem podařilo, protože plány z posledních let nebyly zrovna příznivé: stát chtěl Labskou boudu odkoupit a nechat ji strhnout.
Místo toho však dojde k rekonstrukci Labské boudy a bude opět naplno v provozu. Jak to ale udělat, aby přestala být nevkusnou skvrnou v jinak překrásné scenérii?
Labská bouda: Nová tvář z přírodních materiálů
Na první pohled by se mohlo zdát, že se stavbou už toho moc udělat nejde. Nové plány však počítají se zateplením a fasádou, která by měla z „boudy“ udělat objekt, jenž nebude tak výrazný. Přesto však musí být vše funkční a trvanlivé.
První alternativou je dřevěné obložení Labské boudy, které se přímo nabízí, vždyť prvotní návrhy hledaly inspiraci v alpských stavbách. I když by se stále jednalo o nepřehlédnutelnou záležitost, přírodní materiál působí rozhodně příjemně.
Netradičně působí návrh na pokrytí fasády mechy a lišejníky, což bývá spíše vnímáno jako nechtěná součást omítek, zdí a střech. Mají však i kladné vlastnosti – kupříkladu se jim daří na promrzlém podkladu, který při změně počasí naopak chrání před vysokými teplotami.Oba případy jsou rozhodně krokem kupředu – ať už z hlediska estetiky nebo praktičnosti.
Pokud se budete chtít na Labskou boudu vypravit, pak vězte, že opravy už odstartovaly. V konečné fázi vznikne ubytování (hotel), restaurace a bufet. A to i přes to, že tomu není tak dávno, kdy chtěli ochranáři objekt zbourat. Poslední snahy naopak směřovaly k jeho zapsání mezi kulturní památky.
Diskuse k článku