Koloniální styl voní dálkami a exotikou
Období 16. a 17. století se neslo ve znamení dalekých zámořských cest, objevování nových kultur a jejich propojování s evropskými tradicemi. Přínos byl znatelný ve všech oblastech lidského života a nevyhnul se tak ani bydlení. Propojení exotiky s evropskými konzervativními pohledy dalo vzniknout koloniálnímu stylu, jenž do interiérů přináší nádech Afriky, Indie nebo Ameriky.
Koloniální styl se vyvíjel díky tomu, že osadníci si do svých domovů zažazovali i nábytek z místních kultur. Často se objevuje propojení honosných evropských měšťanských domů s farmářskými domky severní Ameriky.
Koloniální styl neznamená jen suvenýry z cest
Otevírat dveře exotice není jen tak, chce to estetické cítění, aby kombinování vyznělo příjemně a nenuceně. Koloniální styl je rizikový zejména proto, že snadno může vzniknout chaos a dojem nepořádku.
Na nábytku se tak zjevují vyobrazení domorodých bůžků nebo postav z mytologie, často se objevuje i bohaté zdobení, které se však od evropského stylu zjevně odlišuje. Některé kusy nábytkou v sobě mohou kombinovat etno s masivem; jiné mohou být zase strohé a na pohled „chudší." Obojí však snese zařazení do koloniálního stylu.
Čím je koloniální styl charakteristický
- záleží na tom, do jaké oblasti se bude interiér stylizovat
- podlahy z přírodního materiálu, třeba parkety, barvy jsou libovolné
- na škodu nejsou ani koberce (třeba jen kusové) s orientálním nebo jiným vzorem typickým pro exotiku
- závěsy se dají použít buď z těžkých tkanin nebo naopak jen z lehkých splývavých
- vhodné doplňky jsou taburety, kůže, podušky nebo polštářky
- používají se přírodní barvy
- pokud dřevo, tak exotické; nábytek je umě řemeslně zpracovaný, ale ne příliš přeplácaný
- jako dekorace se využívají moskytiéry, kufry nebo solitérní kusy nábytku
- důležitý je dostatek prostoru a přírodní světlo
- v současnosti se objevují větráky, ventilátory
Základem koloniálního stylu jsou výrazné prvky z přírodních materiálů
Na zdech i na stropě je možno použít výrazných prvků – falešných trámů nebo obkladů. Oblíbený je ratan nebo babus ve všech podobách a formách. Na efekt jsou důležité i detaily, proto třeba květináče zvolte hliněné a do nich umístěte exotické květiny.
Interiér je vždy třeba stylizovat do Afriky, Mexika, Orientu nebo strého stylu severní Ameriky. Pak už záleží na každém, jak moc vpustí dovnitř Evropu.
Koloniální styl patří mezi ty nejpříjemnější pro život, proto popusťte uzdu fantazii a třeba i ve specializovaných obchodech hledejte tak dlouho, dokud vám něco nepadne do oka hned na první pohled.
Diskuse k článku