Ztracené bednění zrychlí práci na stavbě
Doby, kdy se muselo složitě a pracně stloukat bednění, a poté zase náročně odstraňovat, jsou pryč. Nyní lze použít vibrolisované betonové duté tvárnice, do kterých se nalévá beton a případně se konstrukce ještě zpevňuje železnými pruty. Tvárnice zůstávají součástí zdiva.
Ztracené bednění je pro všechny stavitele hlavně časovou úsporou. Zároveň se také nemusí použít tolik betonu. Vznikne betonová konstrukce, která má dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Betonové ztracené bednění se používá na stavby opěrných zdí, plotů, jímek, sklepů nebo pro výstavby základových pásů.
Jak ztracené bednění funguje
Stavba za pomoci ztraceného bednění je celkem jednoduchá. Tvárnice se pokládají na tvrdý vodorovný povrch, případné nerovnosti se dají vyrovnat první nízkou vrstvou betonu, na kterou se tvarovky posadí. Ztracené bednění využívá zámkový systém, jednotlivé betonové tvárnice do sebe zapadají. Díky zámkovému systému si připravíte několik řad.
Doporučuje se před nalitím betonu výška do jednoho metru. Seskládané a vyrovnané tvárnice jsou duté z toho důvodu, aby se prostor dal zalít betonem. Do něj se pak strčí ocelové pruty, které celou konstrukci výrazně zpevní. Většina profilů tvárnic s ocelovými pruty počítá, nejsou však u nenosných zdí nutností.
Nejvyšší vrstva tvárnic by se nikdy neměla betonem plnit až po horní okraj, aby na sebe další vrstvy lépe navázaly. Beton je třeba nalít asi patnáct centimetrů pod okraj tvárnice. Pokud z betonových tvárnic stavíte obezdívku základové desky, je dobré připravit si ji tak, že nezalijete tvárnice po horní okraj a po zatvrdnutí vnitřní přebývající příčku tvárnice useknete. Základová deska se tak bude lít lépe.
Různé tvary a velikosti
Betonové ztracené bednění se vyznačuje velkou pevností, ale také velkou vahou. Například dvacet centimetrů vysoká tvárnice může mít přes pětadvacet kilogramů. Manipulace s tvárnicemi je tak náročnější, je třeba počítat s jejich vysokou hmotností a složitou manipulací.
Zakoupit lze různé tloušťky ztraceného bednění, a to i z různého materiálu. Ploty stavěné z tohoto materiálu lze zakončit i speciální plotovou stříškou. Výběr profilů je opravdu velký a možností, co s nimi, je mnoho. Pevnost tvárnic závisí na jejich tvaru, použitém materiálu a velikosti, ale u středně velké tvárnice se pohybuje kolem sedmi megapascalů. Někteří výrobci do betonu přimíchávají i látky, které zlepšují tepelně izolační vlastnosti a pomáhají materiál provzdušnit. Vibrolisované betonové tvárnice se tak řadí mezi nejčastěji používané materiály při stavbách budov.
Přečtěte si další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku