Zazimování bazénu: jak správně zazimovat venkovní nadzemní bazény i bazény do země
Teplým dnům a koupáním se v bazénu již dávno odzvonilo a vy nyní musíte myslet na to, jak bazén na přicházející zimu co nejlépe připravit. Abyste svůj bazén na zahradě bezpečně ochránili před zimou, poradíme vám nejlepší tipy a rady na zazimování venkovního bazénu.
AKTUALIZOVANÝ ČLÁNEK O ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU
Zazimování bazénu: instrukce pro venkovní bazén
Zazimování bazénu byste měli dělat v době, kdy teplota vzduchu neklesne pod bod mrazu a teplota vody je mezi 10 a 15 °C. Nejprve si musíte být jisti, že voda bazénu je čistá. Pokud je vaše voda zelená, je potřeba ji vyčistit a až poté bazén zazimovat.
Zazimování bazénu - očištění vody a ošetření chemií
Z vody u venkoního nadzemního bazénu vytáhneme schůdky, očistíme a schováme. Poté vylovíme pomocí teleskopické síťky všechny větší kusy plovoucích nečistot, které do bazénu napadaly. Při zazimování bazénu je potřeba pečlivě očistit i dno a stěny. Nejlépe se veškeré špíny zabvíte pomocí bazénového vysavače. Po mechanickém čištění bazénu je potřeba bazén ošetřit i chemicky.
Při zazimování bazénu zkontrolujte chemické složení vody. Hodnota pH by měla být mezi 7 až 7,4, množství chlóru 0,3 až 0,6 mg/l. Pokud jsou hodnoty jiné, je potřeba je chemicky upravit. Po přidání potřebných přípravků do vody nechte minimálně 24 hodin zapnutou filtraci, aby se voda dobře promíchala. Do vody byste měli přidat speciální přípravek, tzv. zazimovací prostředek.
Upusťte hladinu vody venkovního bazénu
Hladina vody by při zazimování venkovního bazénu měla být alespoň 10 cm pod skimmerem (na pevno přidělané zařízení sbírající nečistoty). Bulvu vratné trysky vyměňte za zátku vratné trysky. Jestli zátku nevyužíváte, vodu je potřeba upustit 10 cm pod vratnou trysku, demontovat bulvu vratné trysky a uschovat. Někteří odborníci na bazény radí, aby lidé do vody vložili několik PET lahví, které cca do půlky napustíte vodou. Lahve by měly působit jako prevence před tím, aby se voda v zamrzlém stavu nerozpínala a nepoškodila venkovní bazén, který by mohl prasknout.
Odpojte příslušenství venkovního bazénu a uschovejte
Dalším krokem při zazimování venkovního bazénu je odpojení veškerého příslušenství bazénu. Je potřeba odpojit hadice a odstranit z nich veškerou vodu. Hadice by totiž mohly vlivem mrazu prasknout. Čerpadlo filtrace demontujte a také z něj vylijte zbylou vodu. Pískovou filtraci properte, aby došlo k pročištění obsahu filtrace. Na ventilku čerpadla nastavte pozici „zima" nebo „odpad" či „zavřeno". Jestli jste k ohřevu vody využívali solární panely, i ty je nutné odpojit a schovat. Především zde si musíte dávat pozor, aby v solárním ohřevu nezůstala voda a nezamrzla. Mohli byste si způsobit nenávratné poškození celé solární desky.
Je dobré, pokud veškeré příslušenství, jako jsou například shody do bazénu, součásti filtrace, vysavač apod., uložíte na jedno bezpečné místo, abyste na jaře opět vše našli. Vyberte takové místo, kam se nedostane chlad ani voda.
Venkovní bazén pečlivě zakryjte krycí plachtou
Posledním krokem při zazimování venkovního bazénu je přikrýt bazén krycí plachtou, aby do vody zbytečně napadaly nečistoty jako listí, jehličí apod. Využít můžete speciální zazimovací plachty. Jestli na plachtu napadne během zimy větší množství sněhu, je dobré ji z plachty co nejdříve odstranit, aby se plachta zbytečně nepřetěžovala a nedošlo k jejímu poškození.
Zazimování venkovního nadzemního bazénu nebo bazénu do země není nikterak složité. Pokud si ale nebudete jisti, vždy je lepší obrátit se na odborníka, který vám se zazimováním vašeho bazénu pomůže.
Diskuse k článku