Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
V našich končinách jsou toulcovky známé jako nenáročné pokojové rostliny, svůj původ však mají v tropických oblastech Střední Ameriky. Konkrétně…
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak si pořiďte lopatkovec neboli toulcovku, která má schopnost čistit vzduch. Zvládne i drobné prohřešky pěstitelů a krásně poroste v pokoji, kuchyni i koupelně. Přečtěte si základní informace o původu této krásné rostliny a způsobu pěstování.
Toulcovky – tropické rostliny ze Střední Ameriky
V našich končinách jsou toulcovky známé jako nenáročné pokojové rostliny, svůj původ však mají v tropických oblastech Střední Ameriky. Konkrétně pochází z Kolumbie a dnes je rozšířená i v Mexiku, Peru, Brazílii či jihovýchodní Asii. Toulcovka (Spathiphyllum) se v přírodě objevuje nejčastěji v podrostu nížinných tropických deštných lesů, narazit na ni však můžete i ve vyšších nadmořských výškách. Rostlina patří do čeledi áronovitých a známých je kolem 50 druhů.
Toulcovkám prospívá vyšší vlhkost vzduchu
Protože se v přírodě toulcovky vyskytují v oblastech deštných pralesů, vyhovuje jim pobyt v místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí. Pokud tak bydlíte v domě či bytě, který se potýká s nadměrně suchým vzduchem, lopatkovec nebude nejvhodnější volbou. Problém s vlhkostí lze vyřešit umístěním nádoby s vodou poblíž rostliny, případně květináče s namočeným keramzitem, ze kterého se bude vlhkost průběžně odpařovat.
Co se týče optimálních světelných podmínek, toulcovkám nejlépe prospívá rozptýlené světlo a polostín. Nedoporučujeme jej proto umísťovat na okenní parapet, kde by se mohly listy i květy působením ostrých slunečních paprsků popálit. Rostlinu můžete také pravidelně rosit a zvlhčovat. Důležité je z listů často otírat prach. Podle zkušeností pěstitelů totiž zaprášené rostliny příliš nekvetou.
Čtěte také: Larvy smutnic ničí pokojové rostliny
Jak toulcovku zasadíte, delší dobu ji nepřesazujte
Zajistíte-li toulcovkám dostatečně vlhký vzduch a přísun rozptýleného světla, bude se jim dařit i bez náročnějšího pečování. Jakmile však toulcovku jednou zasadíte, případně ji pořídíte v květináči, raději ji nějakou dobu nepřesazujte. Rostlinám se dobře daří v substrátu, ve kterém jsou delší dobu pěstované, a změny snáší špatně. Pěstitelé doporučují toulcovku přesadit jednou za tři roky, v případě mladých rostlin i jednou ročně. Místo častějšího přesazování upřednostněte použití speciálního hnojiva pro kvetoucí rostliny, které bude obsahovat větší množství draslíku.
Přírodní čistička vzduchu
Máte pocit, že váš vzduch je doma stále vydýchaný a špinavý? Pak zbystřete. Toulcovky totiž slouží jako přírodní čističky vzduchu. Mají schopnost pohlcovat zdraví škodlivé sloučeniny, které se zejména po rekonstrukci či dokončení výstavby v domovech objevují. Škodlivé výpary z lepidel, barev či laků rostlina absorbuje, a vy tak budete dýchat čistý vzduch. Aby byl účinek dostatečný, doporučujeme do místnosti zakomponovat hned několik rostlin a rozmístit je na více míst v interiéru.
Pozor – toulcovky jsou jedovaté
Na jednu stranu jsou lopatkovce účinnými čističi vzduchu, na druhou stranu v sobě obsahují podobně jako jiné áronovité rostliny jedovatý šťavelan vápenatý. Při umísťování rostliny tak dbejte na to, aby k němu neměli přístup malé děti nebo domácí mazlíčci. K otravám dochází nejčastěji u koček a psů, kteří listy okusují. Otrava zvířat se projevuje výrazným sliněním a zvracením, stejně tak i s velkým podrážděním trávicího traktu. Pokud u svých mazlíčků tyto příznaky vážnějšího rozsahu zaznamenáte, co nejdříve vyhledejte veterináře. Při slabších projevech však účinky jedu zpravidla po pár hodinách odezní a obejdou se bez trvalých následků.
Věříme, že se do toulcovek zamilujete a jejich pěstování si oblíbíte. Přečtěte si také další články zaměřené na pěstování pokojových rostlin:
Diskuse k článku