Vybíráme materiál pro oplocení pozemku: pletivo, zeď, živý plot a další možnosti
Říkáte si, že už je na čase vyměnit staré oplocení vašeho pozemku, zahrady či domu? Zatímco v minulosti sloužilo oplocení čistě pro oddělení pozemků a zajištění soukromí, dnes má i velký estetický význam. Staré ploty nebo pletiva tak už rozhodně neodpovídají požadavkům dnešních uživatelů. Zbořte staré oplocení a postavte nové. Možností, co se výběru materiálu týče, máte opravdu mnoho. Pojďme se na nejčastější druhy oplocení a jejich výhody i nevýhody blíže zaměřit.
Dřevěné ploty – na chatu či do zahrady
Ploty ze dřeva patří k tradičnímu způsobu oplocení. Nejrozšířenější jsou tyčkové ploty, které se hodí zejména na chatu, chalupu, roubenku či do zahrady. Dřevo se skvěle hodí do okolí s přírodou, nenarušuje ji a dobře vypadá. Dřevěné ploty se však při správné kombinaci barev a tvarů hodí i k novým stavbám, třeba i k moderním vilám.
Dřevo je lehké, oplocení se postaví během několika dní bez větších problémů. Dřevěné ploty zajistí neprůhledné oplocení, které zabrání chtivým pohledům kolemjdoucích i sousedů. Pro dřevěné ploty jsou nejlepší přírodní odstíny, oblíbenou variantou je také nátěr na bílo. U oplocení ze dřeva je třeba počítat s omezenou životností, dřevo může po letech začít trouchnivět. Při pravidelné údržbě a opakovaných nátěrech ale vydrží i více než 10 let. Dřevěné ploty se také často kombinují s jinými materiály, zejména s cihlou, betonem či kamenem.
Bílá dřevěným plotům sluší.
Pletivo
Pletivo je už řadu let nejrozšířenějším druhem oplocení. Vytvoření plotu z pletiva zvládneme během několika hodin, při betonování nosných tyčí pak za několik dní. Na trhu je dostupná celá řada pletiva, od klasických po modernější s barevným plastovým potahem. V dnešní době si můžete pořídit i pletivo na míru podle svých požadavků. Oblíbená jsou pozinkovaná pletiva, která jsou tvořena silnými dráty. Je však třeba počítat s náročnější montáží, protože jsou tuhá. Poplastované ploty se instalují o poznání jednodušeji. Existují i pletiva svařovaná, která jsou vhodná pro majitel psů a jinch zvířat. Zatímco zvíře může klasické pletivo zničit, ta svařovaná jen tak nepoškodí.
Při použití pletiva je ale nutné počítat s tím, že nemusí vypadat nejlépe, navíc jsou průhledná a nezajistí ani odhlučnění od okolí. Řešením je vysázení keřů či malých stromků v okolí pletiva.
Živý plot – ideální řešení pro spojení s přírodou
Chcete zachovat přirozený vzhled okolí, aniž byste jej narušili pletivem, betonem či dřevěnými deskami? Popřemýšlejte nad realizací živého plotu. Při vysazování stromků ale musíte počítat s tím, že bude chvíli trvat, než dosáhnou ideální délky. Živý plot také nikdy nezajistí stoprocentní ochranu před proniknutím cizí osoby, i když při správném zapěstování bude pronikání velmi obtížné. Pokud vám jde v první řadě o bezpečnost, zvolte jiný typ oplocení.
Nevýhoda živých plotů spočívá také v jejich náročné údržbě. Je třeba se o ně starat, především je zastříhávat. Pravděpodobně budete potřebovat kvalitní plotové nůžky, se kterými vám stříhání plotu půjde dobře od ruky. V závislosti na druhu stavby je třeba vybrat vhodný keř, například k vilkám a starým honosným budovám skvěle sedí tisy. Živý plot skvěle oddělí váš pozemek od okolního, prostor částečně odhluční, vytvoří stín a pomůže při přirozeném ochlazování okolí, což oceníte zejména v horkých letních dnech.
Zdi z kamene
Především v minulých dekádách se stavěly ploty z kamene. Dnes už se upřednostňují jiné druhy oplocení, pokud však máte starší stavbu, ve které se ještě původní kamenná zeď nachází, byla by škoda ji zničit. Na místě je rekonstrukce, úprava kamene, izolace a sanace. Zdi z kamene jsou pevné, zajistí maximální ochranu a ve starších staveních a na chalupách skvěle vypadají.
Renovaci si zaslouží staré kamenné i betonové ploty.
Umělý kámen – luxusní vzhled a dobré vlastnosti
Pokud se vám líbí vzhled přírodních materiálů a oceňujete vlastnosti moderních stavebních materiálů, vsaďte na kombinaci obojího. Umělý kámen je pro stavbu plotu na dvoře i kolem domu ideální. Vyrábí se z betonu a obkládá se betonovými prvky, které imitují různé druhy kamene či cihly. Oplocení z umělého kamene je stabilní, vydrží řadu let a dobře odolává náročným přírodním vlivům.
Gabionové ploty
Moderním trendem při stavbě oplocení pozemků jsou tzv. gabionové ploty. Staví se z gabionových sítí a plní se kamenivem. Gabionové ploty slouží desítky let, jsou bezúdržbové, odhlučňují, zajímavě vypadají a hodí se především pro modernější stavby. Gabionové ploty se využívají k oplocení rodinných domů, ale také komerčních objektů.
Gabionové ploty: výhody, nevýhoda a realizace
Materiálů pro oplocení existuje nespočet, vždy záleží na vašich představách a požadavcích. Pro každou stavbu se hodí jiný materiál, vždy popřemýšlejte nad tím, jaké vlastnosti od plotu očekáváte a jestli upřednostňujete klasický, či naopak modernější vzhled.
Diskuse k článku