Solární panely – základní výhody a nevýhody
Využívání solární energie je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Patří totiž mezi obnovitelné zdroje, které představují do budoucna záruku, že si společnost bude moci zachovat své energetické nároky, aniž by musela řešit důsledky dopadu na životní prostředí. Solární panely jsou nástrojem, jak sluneční paprsky efektivně zpracovávat a měnit je v požadovanou energii. Vyplatí se jejich pořízení i pro váš dům?
Cena za dodávky energie neustále stoupá a tento - pro domácnosti neblahý trend - nepředpokládá obrat. I to může být důvod, proč o umístění solárního systému uvažovat. Sluneční energie je snadno dostupná a ve své podstatě zadarmo, solární panely pomohou tuto energii čerpat.
Úspora – podstata a hlavní výhoda
Jak již bylo nastíněno výše, za solární energii se neplatí. Náklady na provoz domácnosti tak mohou výrazně poklesnout, protože sluneční paprsky mohou znamenat nejen zdroj elektrické energie s pomocí fotovoltaiky, ale také možnost vytápění či ohřevu vody. Solární panely navíc žádným způsobem nezasahují do stavu životního prostředí. Technologie, která energii ze slunce pro dům zpracovává, neprodukuje žádné škodlivé látky, není hlučná, ani jiným způsobem obtěžující. Jelikož se solární panely umisťují především na střechu domu či fasádu ve sklonu 35 až 45 stupňů, netřeba řešit ani jejich případný zásah do celkového uspořádání pozemku.
Výše uvedený princip úspor podporuje v České republice i vláda, a to formou dotací v rámci programu příhodně nazvaného „Zelená úsporám“, o který se stará Ministerstvo životního prostředí. Až do konce roku 2012 tak můžete žádat o pomoc s realizací solárního systému pro váš dům a snížit tak objem vynaložených finančních prostředků, které je třeba na solární panely vyčlenit.
A co když nesvítí? Aneb solární panely a jejich nevýhody
I když jsou výhody solární energie výrazným argumentem, je důležité nezapomínat ani na opačný břeh, tedy nevýhody. K těm zásadním jistě patří fakt, že i přes vyspělost využívaných technologických metod a postupů je aktuálně možné získávat jen zhruba 40 procent celkové účinnosti slunečního záření na ohřev vody či vytápění, u fotovoltaiky přibližně 20 procent. Zbylých 60 až 80 procent se ztrácí cestou k solárnímu panelu a v procesu přeměny na požadovaný výsledek. Příslibem do budoucna je však neustálý vývoj, který v této oblasti probíhá. Ani počáteční investice nemusí být pro mnohé potěšující. Náklady na pořízení je nutné počítat v desetitisících v případě systému pro ohřev a vytápění a ve statisících v případě fotovoltaiky k výrobě elektrické energie. Také je nevyhnutelné disponovat záložním zdrojem, který vypomůže ve chvílích, kdy jsou sluneční paprsky málo intenzivní a solární panely nepracují.
Vybrané zajímavosti o využívání solární energie v číslech:
- životnost solárních panelů je výrobci garantována v rozmezí 25 – 35 let
- na ohřevu vody je možné ušetřit až 60 %
- na vytápění je možné ušetřit až 30 %
- ročně na území České republiky dopadá přibližně 80 000 TWh energie - to je údaj, který až 250 krát převyšuje průměrnou roční spotřebu
- návratnost investice do fotovoltaiky je odhadována na 5 až 6 let
- během několika příštích let se solární panely zasadí až o 10 % celosvětově spotřebovávané energie
Pro | Proti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Diskuse k článku