Solární panely a kolektory na ohřev vody – jak fungují a vyplatí se?
Výdaje za energie na ohřev teplé vody nejsou zanedbatelné. Je proto namístě popřemýšlet nad způsoby, jak náklady na ohřev vody dlouhodobě minimalizovat. Jednou z mnoha možností je použití solárních panelů, díky kterým dochází k ohřevu vody napřímo, případně s využitím získané elektrické energie. I když jsou počáteční náklady na pořízení solárního systému poměrně velké, díky soběstačnosti v průběhu větší části roku se mohou vyplatit. Pojďme se zaměřit na to, jak systémy fungují a jestli se opravdu vyplatí.
Rozdíl mezi fotovoltaickými a fototermickými panely
Často se zapomíná na to, že ohřev vody pomocí solárních systémů lze realizovat pomocí dvou rozdílných zařízení, které využívají sluneční energii. Mnohdy se tak zaměňují fotovoltaické a fototermické panely. U panelů fotovoltaických dochází k přeměně sluneční energie na elektrickou. Ta se využívá k napájení topného tělesa v bojleru, který následně zajistí samotný ohřev vody. Oproti tomu fototermické panely slouží přímo k ohřevu kapaliny.
Jsou tvořeny systémem trubek, ve kterých cirkuluje speciální nemrznoucí směs, která následně přes výměník ohřívá vodu v bojleru. Je tak třeba zdůraznit, že v trubkách necirkuluje přímo užitná voda, ale kapalina, která vodu následně ohřeje. Stále častěji se přitom upřednostňují právě fototermické kolektory nad těmi fotovoltaickými. Na srovnání těchto dvou systémů se zaměříme v pokračování našeho článku.
Akumulační nádrže jsou objemné a nákladné
Solární fototermické kolektory se řadí do kategorie pasivních zařízení. K ohřevu dochází vždy ve chvíli, kdy na ně dopadají sluneční paprsky. Ohřátá voda se ale musí někde shromažďovat, aby se dala následně v domácnosti využívat. K tomu slouží akumulační nádrže. Je třeba zdůraznit, že akumulační nádrže na teplou vodu zabírají poměrně hodně místa a jejich pořizovací náklady jsou vysoké. Voda v nich se hromadí především v letních měsících, během kterých se teplá voda nevyužívá k vytápění. Jedno z alternativních možností je během letních měsíců vodu využívat k ohřevu bazénu. V takovém případě můžete vytvořit i systém bez velkých akumulačních nádrží.
Základem je nízkoteplotní otopná sestava
Chcete-li vodu ze solárních kolektorů využívat i k vytápění domácnosti, musíte k tomu mít uzpůsobenou otopnou sestavu. Ta musí být nízkoteplotní, protože solární panely nejsou schopné vodu ohřát na velmi vysokou teplotu jako v případě plynových či jiných kotlů. Solární kolektory jsou tak ideální pro vytápění pomocí podlahového topení, kde se pracuje s teplotou vody do 40 °C, případně pro radiátory s teplotou do 50 °C.
Typy solárních kolektorů
Systém solárního ohřevu se skládá hned z několika konstrukčních částí. Je tvořen solárními kolektory, potrubím pro teplonosnou kapalinu, čerpadlem a zásobníkem teplé vody. Na trhu narazíte na různé druhy solárních panelů, které se liší svou konstrukcí. Nejčastěji se setkáte se svislými či vodorovnými plochými kolektory, které jsou nejdostupnější. Existují i trubicové kolektory, které vynikají vysokou účinností a dobře fungují i při nižších venkovních teplotách či při nižší intenzitě slunečního záření.
Na solární panely můžete čerpat dotace
Pokud plánujete rekonstrukci nebo realizaci nového topného systému a zvažujete možnost pořízení solárních panelů, zjistěte si, můžete-li na jejich pořízení čerpat některé ze státních dotací. Například až do roku 2021 můžete požádat o investiční dotaci v programu Nová zelená úsporám. Dotaci lze získat na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny i zmiňovaných fototermických systémů pro ohřev vody.
SROVNÁNÍ FOTOVOLTAICKÝCH A FOTOTERMICKÝCH PANELŮ
Přečtěte si další články o solární energii:
Diskuse k článku