Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický
Koncept ostrovních domů se v našich končinách postupně rozvíjí a odborníci z různých odvětví přináší možná řešení, která se postupně testují v praxi.…
Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního bydlení, který spočívá v naprosté nezávislosti na inženýrských sítích. Technologicky jde o náročné řešení, vzhledem k soustavnému vývoji a efektivnímu využívání alternativních zdrojů energie se však tyto domy pomalu objevují i u nás. Ostrovní dům není pro každého, v budoucnu se jich však pravděpodobně bude objevovat čím dál víc. Přečtěte si, čím se vyznačují a z jakých zdrojů využívají energii i pitnou vodu.
Ostrovní dům je energeticky soběstačný
Koncept ostrovních domů se v našich končinách postupně rozvíjí a odborníci z různých odvětví přináší možná řešení, která se postupně testují v praxi. O popularizaci ostrovního bydlení již pár let usiluje úspěšný projekt Český soběstačný dům, v rámci které v České republice už několik takových domů vzniká. V čem je tedy podstata ostrovních domů?
Mají být energeticky nezávislé, soběstačné a ekologické. Efektivně pracují s dešťovou i užitkovou vodou, pitnou vodu čerpají z vlastní studny a biologický odpad shromažďují do jímky. Největším oříškem je samozřejmě výroba elektrické energie a vytápění. Energii nejčastěji dodávají fotovoltaické panely, ze kterých se elektrická energie ukládá do baterií. Elektřina je tak k dispozici i v nočních hodinách nebo v době, kdy slunce příliš nesvítí. Pro vytápění stačí používat nízkoteplotní systémy, a to z důvodu dobrých izolačních vlastností obálky stavby, díky nimž unikne jen minimum tepla.
Pitná voda z vlastního zdroje
Velkou část výdajů za provoz domácnosti tvoří náklady na vodné a stočné. U ostrovních domů tento problém odpadá, protože se využívá pitná voda z vlastního zdroje, nejčastěji z vrtané studny. Koneckonců, studny s oblibou využívají mnohé domácnosti – zhotovení vrtu se i přes vyšší počáteční investici z dlouhodobého hlediska vyplatí. Soustavné zdražování cen za vodu pak majitele studny nechává chladným.
Efektivní zužitkování užitkové i dešťové vody
Cílem ostrovních domů je také minimalizovat spotřebu pitné vody. Tam, kde to není nezbytně nutné, se používá voda dešťová nebo šedá. Součástí ostrovních domů je proto vlastní čistírna odpadních vod, která zajistí přečištění jednou použité vody například z mytí nádobí či sprchování. Po přečištění lze takovou vodu používat například ke splachování toalety.
U ostrovních domů najdete také velké retenční nádrže, do kterých se zachycuje dešťová voda. I tu lze využívat ke splachování WC, dále pak k zavlažování zahrady či mytí aut.
O výrobu elektřiny se postarají fotovoltaické panely
Bez elektrické energie se dnes neobejde žádná domácnost. V případě ostrovních domů, které nejsou napojené na inženýrské sítě, se nejčastěji získává z fotovoltaických panelů. Aby byly schopné vyrobit dostatek energie, musí jich být na budově nainstalované velké množství, a tak tvoří značnou část plochy střechy nebo prostoru vedle domu.
Fotovoltaické panely však vytváří elektrickou energii, kterou je třeba okamžitě zužitkovat. Proto se kombinují s moderními akumulačními systémy, které se průběžně dobíjí a ukládají energii z panelů. Dům pak využívá elektrickou energii právě z těchto systémů, a to jen v době, kdy ji skutečně potřebuje. Výrobci špičkových akumulačních systémů uvádí, že jejich akumulátory bez problémů přežijí kolem 6 tisíc nabíjecích cyklů, což v praxi odpovídá přibližně 15 let běžného provozu v domácnosti.
Ostrovní dům – řešení jen pro fajnšmekry?
Opravdový ostrovní dům, který není napojený na žádné inženýrské sítě a neodvádí odpadní vodu do veřejné kanalizace, není pro každého. Vyžaduje výrazné počáteční investice a neobejde se bez kompromisů.
Na druhé straně může každý z nás načerpat spoustu inspirace z konceptu ostrovního bydlení a využít některé způsoby soběstačnosti při zachování všech přípojek. Proč místo vodovodního řádu nevybudovat vrtanou studnu nebo efektivně nepracovat s dešťovou vodou? Možností, jak snížit ekologickou zátěž a s tím i provozní náklady domácnosti, je opravdu nespočet.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku