Fotovoltaické panely v zimě: Jak fungují a na co se zaměřit
Fotovoltaické panely najdeme na střechách mnoha rodinných domů. Díky dotační politice i důrazu na ekologické zdroje energie zájem o ně stále roste. Největší množství energie samozřejmě dodávají v letním období, kdy je intenzita slunečního záření největší. Je ale důležité si uvědomit, že fotovoltaické panely vyrábí elektřinu i v zimním období, jejich maximální výkony jsou dokonce díky ochlazení i vyšší než v létě. Kolik elektřiny vyrobí panel v zimě? Na jakém principu funguje? A co vše je třeba ohlídat? Na to vše se zaměříme na následujících řádcích.
Fotovoltaické panely vyrábí elektřinu i v zimě
Většina majitelů rodinných domů si provoz fotovoltaických panelů na střeše spojuje jen s letním obdobím, kdy jsou venkovní teploty vysoké a sluneční záření silné. Je ale důležité si uvědomit, že domácí fotovoltaické elektrárny vyrábí elektřinu i během zimy. Využívají totiž světelnou složku slunečního záření, která je nezanedbatelná i během zimních měsíců. Panely tak produkují energii i v době, kdy slunce svítí podstatně kratší dobu a je níže. Je zřejmé, že množství vyrobené energie bude podstatně nižší, přesto má při výpočtech ročního výnosu energie velký význam.
Účinnost fotovoltaických panelů je v zimě větší
Při výběru fotovoltaického panelu je důležitým parametrem účinnost. To se pohybuje standardně v rozmezí od 5 do 20 %, přičemž horní hranice dosáhneme jen s nejmodernějšími monokrystalickými panely. Je ale důležité si uvědomit, že pro výrobu energie je důležitá světelná složka, nikoliv tepelná (jinak je tomu u solárních termických kolektorů pro ohřev vody). U fotovoltaiky platí, že při zvyšování teploty se snižuje jejich účinnost. Při zvýšení o 1 °C se může účinnost panelů snížit až o 0,5 %. Právě z tohoto důvodu jsou panely účinnější v zimním období, kdy jsou chladné. Sluneční paprsky panel neohřívají, a tak je schopný pracovat s nejvyšší možnou účinností.
Fotovoltaické panely jsou k vidění na mnoha rodinných domech.
Množství vyráběné elektřiny ovlivňuje i sklon panelu
Na množství vyráběné elektřiny během zimy se kromě množství světla podílí řada dalších faktorů. Je třeba myslet i na to, že množství vyráběné elektřiny ve výsledku ovlivní i sklon panelu. Běžně se panely instalují ve sklonu kolem 30°. V zimních měsících je však slunce nízko, a tak je takový sklon zpravidla nedostatečný. Chcete-li využít plného potenciálu fotovoltaických panelů pro zimní provoz, popřemýšlejte nad možností zvětšení sklonu, případně řešením v podobě naklápění panelu.
Zaměřte se na roční výnos energie
Zvažujete-li pořízení panelů na rodinný dům, zaměřte se na výpočet ročního výnosu energie. Ten souvisí s množstvím dopadajícího světla v průběhu celého roku a zohledňuje jak „silnější“, tak „slabší“ měsíce. Ve výsledku možná zjistíte, že i při menší produkci elektrické energie v zimě se vám pořízení systému vyplatí.
Jaká jsou rizika zimního provozu FVE
Při zimním provozu fotovoltaických panelů je třeba myslet i na rizika, která s sebou zhoršení klimatických podmínek přináší. Podle odborníků je poruchovost panelů podstatně větší než ve zbylých částech roku, také je třeba investovat dostatek energie a času do údržby. V zimě jsou solární panely vystaveny zátěži v podobě působení hmotnosti sněhu a větrných poryvů, ale také dilatace konstrukcí, ke které dochází vlivem rozdílů teplot.
V zimě dochází k zatížení panelů sněhovou pokrývkou. Největší problém pak bývá s panely nainstalovanými na šikmých střechách, které nejsou zatíženy rovnoměrně. Sníh totiž často sklouzává do spodní části rámu. Při nahromadění velkého množství sněhu může dojít k prohnutí rámu i poškození skla panelu.
Čím nižší má panel sklon, tím delší dobu na něm bude sníh ulpívat.
Chcete-li rizika zimního provozu fotovoltaických panelů eliminovat, měli byste se zaměřit na jejich údržbu. Jak se starat o panely v zimě? Právě na to se zaměříme v pokračování článku.
Diskuse k článku