Solární panely na ohřev vody – srovnání fototermických a fotovoltaických
Solární panely a kolektory se za účelem ohřevu vody úspěšně používají již řadu let. Jejich výhody, fungování a možnost čerpání dotací jsme si popsali v první části článku. Často se však zaměňují dva rozdílné systémy, a to fototermické a fotovoltaické, které fungují na rozdílných principech. Pojďme si tedy hlavní rozdíly představit. Zaměříme se na hlavní charakteristické rysy obou systémů a možnosti jejich využití v praxi.
Fotovoltaické solární systémy
Fotovoltaické panely se velmi často zaměňují se systémy pro přímý ohřev vody. Fotovoltaické systémy však pracují jinak. Sluneční energii totiž přeměňují v elektrickou energii, která se následně využívá pro dodávku elektřiny pro vlastní spotřebu, případně do sítě. K ohřevu vody se tak používá např. elektrický bojler, který je napájen zdrojem z fotovoltaických panelů. Je třeba si uvědomit, že tyto panely zaberou na střeše mnohem větší plochu než termické.
Fototermické solární systémy
Fototermickým solárním systémům jsme věnovali velký prostor právě v předchozí části článku. Fungují na principu přímého ohřevu kapaliny, která následně ohřívá užitkovou vodu. Ta se shromažďuje v akumulačních nádržích. Tyto systémy slouží výhradně k ohřevu vodu, nelze je využívat jako zdroj elektrické energie.
Účinnost solárních systémů
Obecně lze říci, že účinnost fotovoltaických panelů se pohybuje jen v rozmezí mezi 5 až 20 % a je několikanásobně nižší než v případě fototermických kolektorů. Ty pracují s mnohem větší účinností. Solární kolektory však naopak pracují méně v zimním období, kdy se zase zvyšuje účinnost panelů fotovoltaických.
I tak se ale obecně považují fototermické kolektory z hlediska výnosu energie za několikanásobně efektivnější. Pokud chcete pomocí slunečních paprsků ohřívat jen vodu, dejte proto přednost právě těmto kolektorům.
Přečtěte si další články o solární energii:
Diskuse k článku