Zahradní osvětlení a jeho výběr: solární, elektrické a další možnosti
Ať už máte zahradu, nebo dvorek, měli byste se postarat o kvalitní osvětlení, které umožní bezpečný pohyb i v noci a za šera. Zahradní osvětlení dnes běžně slouží také jako moderní designový doplněk osvětlující zajímavé části zahrady. Zahradní osvětlení se tak často umísťuje i na skalku, kolem zahradní sošky nebo třeba kolem římsy či stěny. Na trhu existují zahradní svítidla různého typu, které se liší zdrojem energie, způsobem montáže i účelem. Pojďme se podívat, jak správně při výběru zahradního osvětlení postupovat.
Zahradní osvětlení vybírejte podle účelu
Než se pustíte do pořizování zahradního osvětlení, měli byste si promyslet, k jakému účelu vlastně poslouží. Od toho závisí výběr zdroje napájení, výkon, tvar i způsob ukotvení. Jiný zdroj světla se hodí pro příležitostné osvětlení během zahradní párty, které ale musí být silné, a jiné zase pro trvalé osvětlení cestičky na zahradě. Zahradní osvětlení se standardně rozděluje na solární a elektrické. Každý typ má své výhody a nevýhody, pro malé i velké zahrady je obvykle nejvýhodnější kombinace obojího.
Solární osvětlení je bezpečné, velkou plochu ale neosvítí
Solární zahradní osvětlení je stále oblíbenější. Na trhu se setkáte s různými druhy solárních svítidel, od obyčejných s pořizovací cenou kolem stokoruny, po designové, které mohou stát v řádů tisícikorun. Hlavní předností solárních svítidel je jejich energetická soběstačnost. Bývají vybavena solárním panelem a zdrojem napájení, který se v průběhu dne průběžně dobíjí. V podvečer světelné čidlo vyhodnotí, že je dostatečně šero pro spuštění světla, a zapne se. V ranních hodinách se opět vypne a začne s nabíjením.
Spousta lidí si myslí, že solární zahradní osvětlení patří mezi nekvalitní levné zahradní doplňky. Rozhodně tomu tak ale není, protože na trhu jsou k sehnání i bytelné designově povedené kusy, které se hodí i do reprezentativních honosných zahrad. Jejich hlavní předností je snadná montáž a jednoduchá manipulace. Solární svítidla jsou vybavena bodákem, který jednoduše zapíchnete do travnaté plochy. Solární zahradní osvětlení se hodí pro osvětlení podél cesty, zvýraznění některých prvků na zahradě nebo jen vytvoření zajímavé atmosféry. Solární svítidla ale nikdy nenahradí elektrickou lampu, vytváří totiž příjemné komorní osvětlení, které je ale slabé a rozhodně neosvítí větší plochy.
Elektrické zahradní osvětlení je nejčastější. Možností je nespočet
Pro použití na zahradách, na dvorech i pod pergolou se používají zahradní svítidla na elektrický zdroj energie. Bývají vybavena klasickou žárovkou, halogenovým svítidlem a stále častěji i výkonným, ale úsporným LED světlem. Při pořizování elektrického zahradního osvětlení dodržujte bezpečnostní pokyny a pořizujte jen taková elektrická zařízení, která jsou určena pro venkovní použití.
Myslete také na to, že většina elektrických svítidel slouží k umístění do exteriéru, ale jen na krytá místa bez přímého kontaktu s vodou. Ve volném prostoru mohou být jen elektrická zařízení se speciální úpravou spadající do vysoké ochranné třídy. O rozdělení elektrických spotřebičů do jednotlivých tříd podle stupně ochrany jsme psali již v minulosti v souvislosti s koupelnami.
Vyzdobte svou zahradu zajímavými elektrickými světýlky.
Zapuštěná svítidla
Jedním z typů zahradního osvětlení jsou zapuštěná svítidla. Instalují se zpravidla podél cestiček a příjezdových cest. Fungují podobně jako solární svítidla, často bývají vybavena i světelných čidlem nebo časovačem. Zapuštěná světla vyžadují poměrně náročnou instalaci, obvykle se napevno montují do betonu. Hodí se proto jen do stálých zahrad, ve kterých už nebudou probíhat žádné velké stavební úpravy. Spousta majitelů proto dává přednost solárním zařízením, která jsou přenosná a nevyžadují natahování elektrických kabelů do zahrady.
Nástěnná a závěsná zahradní svítidla
Na zahradu, dvůr, do altánu i na pergolu patří samozřejmě také nástěnná či závěsná zahradní svítidla. Ta slouží jako hlavní zdroj světla, proto je třeba rozhodnout se pro dostatečný výkon nebo jich v exteriéru umístit větší množství. Výrobci venkovních svítidel vyvíjí nejrůznější designy, od tradičních po moderní. Dejte přednost svítidlům z materiálů, které odolávají přírodním vlivům. Pokud se rozhodnete pro kovová svítidla, měla by být opatřena kvalitní povrchovou úpravou proti korozi.
Nebojte se použít staré lucerny.
Nezapomínejte na lucerny, na zahradu patří
I když jsou elektrická a solární zahradní svítidla praktická, cenově dostupná a působivá, nenahradí jedinečnou atmosféru klasických luceren, svíček či pochodní. Kvalitní plechové lucerny skvěle vypadají a vytvoří zajímavou atmosféru při letním posezení nebo grilování. Na trhu existují jak lucerny na svíce, tak olej do lampy. Při použití těchto svítidel by ale měl být vždy někdo přítomný, a to kvůli zvýšenému riziku vzniku požáru.
Svíčky a lucerny vytvoří jedinečnou atmosféru.
Pokud chcete nasvítit svou zahradu nebo venkovní posezení, zkombinujte solární a elektrická svítidla s lampami na svíce či olej. Solární lampičky osvítí zahradu v průběhu celé noci, elektrické lampy pak poslouží jako silnější zdroj světla a ty na svíce pak navodí pohodovou atmosféru.
Diskuse k článku
Michala Schejbalová