Tajemství skladování česneku, další zeleniny a ovoce
Základem úspěchu skladování zeleniny (ale i ovoce) je utlumení jejich metabolismu. V tom se skrývá klíč k úspěchu. Zelenina je živá látka, která spotřebovává kyslík a zásobní látky a právě zpomalení procesu stojí za dlouhou výdrží jednotlivých druhů. Ne vždy platí, že ideálním prostorem pro uchování zeleniny je chlad, a už vůbec ne lednice.
Každý druh zeleniny a ovoce vyžaduje odlišné podmínky, které nelze v domácích podmínkách zajistit. Stačí se však řídit základními pravidly a přistoupit ke kompromisu, aby se všechny druhy uchovaly čerstvé co nejdéle.
Čerstvé suroviny a skladování
Některé druhy zeleniny se dají skladovat i půl roku a déle. Jedná se samozřejmě o ty nejodolnější druhy kořenové zeleniny, díky nimž si i v zimních měsících můžete dopřávat čerstvé zeleninové polévky.
Úroda se sklízí nejpozději v říjnu, první mrazy pak přežije jen několik druhů zeleniny. Od té doby je třeba přebytky pečlivě uskladňovat, abychom si jich mohli užívat co nejdéle.
- Jak uskladnit kořenovou zeleninu: zeleninu je třeba očistit, vybrat jen zcela zdravé plody, odstranit zelené části, aby nezahnívaly. Nejčastěji se ukládá na písek, který drží vlhkost, použít se může ale i rašelina, hobliny, piliny či perlit.
TEPLOTY PRO SKLADOVÁNÍ ZELENINY
0 - 4°C | 4-8°C | nad 10°C |
mrkev, celer, petržel, |
fazolky, paprika, brambory |
rajčata, okurka, lilek, cuketa, tykve, dýně, chili papričky zázvor, batáty |
- Jak uskladnit brambory: v suchém a vzdušném prostředí, ve tmě a v chladu.
- Jak skladovat česnek: hlavním problémem je jeho náchylnost k plesnivění a hnilobě, proto patří zásadně do suchého prostředí. Maximální teplota by neměla překročit hranici 15°C, vhodné je však chladné prostředí sklepů nebo stodol, kde se navíc občas objeví i průvan.
Co ovlivňuje skladovatelnost:- druh a odrůda |
-
Jak uskladnit ovoce: u ovoce záleží na druhu, každá je totiž specifický. Například jablka stačí uložit v přepravce do chladu (kolem 5°C - pozor však na přemrznutí, které zůsobuje evratné změny a poškození) a vlhka a dávat pozor na to, aby nebyla příliš potlučená a nehnila. Příliš vysoká vlhkost se dá snížit například kbelíkem s páleným vápnem.
Citrusy nijak neošetřujte, pak vydrží déle. Stačí jim pokojová teplota, avšak nevyplácí se dělat větší zásoby. Ostatně tak je tomu u většiny druhů ovoce, které přicestovalo z teplého klimatu (týká se to i banánů).
Menší ovoce jako jahody či borůvky se dají skladovat pouze krátkodobě.
Důležitý je poznatek, že zelenina musí být při uskladnění oddělena od ovoce!
Pro ty druhy ovoce a zeleniny, které není možno na delší dobu uskladnit, existuje náhradní řešení v podobě hlubokého zmražení. Není to sice to pravé a plody tak ztratí některé ze svých ceněných vlastností, jedině tak ale budou k dispozici vždy, když bude potřeba. A pozor – zamrazit se dají i bylinky!
Diskuse k článku