Co může nabídnout keramické nádobí
Pokud půjdete do obchodu s tím, že potřebujete nový hrnec, pánev a pekáč s očekáváním rychlého a snadného nákupu, pak budete překvapení. Tolik možností, co v oddělení kuchyňských potřeb najdete, jste rozhodně nečekali. Nádobí se liší tvary, materiály, barvami... Kdo se v tom má vyznat? A co je nejlepší nákup v poměru ceny a kvality?
Keramické nádobí je dalším druhem, který se uchází o přízeň spotřebitelů. V současné době se řadí mezi to nejoblíbenější. Vysokou měrou je to i díky jeho příznivé ceně a dostupnosti. V porovnání s jiným nádobím vás rozhodně nezruinuje.
Zdravě s keramickým povrchem
Možná už jste se i vy setkali s pochybami o zdravotní nezávadnosti některých nepřilnavých povrchů. Nejčastěji se skloňuje hlavně teflon, u kterého existuje nebezpečí uvolňování látek. Alternativou by tak měla být právě keramika.
Druhým požadavkem je co nejnižší spotřeba tuku při přípravě pokrmů. A právě zde se názory a zkušenosti nejvíce rozchází. Propagační materiály výrobců tvrdí, že není třeba ani kapka oleje navíc; zkušenosti z kuchyně pak vypovídají právě o jeho vyšší spotřebě.
- povrch se vyrábí ze speciálního anodizovaného hliníku
- ani při teplotách nad 350°C se neuvolňují škodlivé látky a tuk se nepřepaluje
- keramické nádobí se hodí na všechny povrchy, včetně indukce
Keramické nádobí – další výhody
Velkou výhodou keramického nádobí je možnost nejen v něm vařit klasicky na sporáku, ale lze jej použít i pro pečení. Úchytky a víka jsou vyrobena tak, aby odolala vysokým teplotám a z hrnců nebo pekáčků se staly univerzální a často využívaní pomocníci.
Navíc se snadno udržují. Stejně jako u teflonu stačí hadřík nebo papírová utěrka a jemné setření. Keramické nádobí by také mělo odolávat škrábancům a oděrkám více, než jiné druhy.
Pokud vás lákají barevné a hravé trendy, pak právě nejvíce pestrosti najdete mezi keramickými hrnci a pánvemi.
Ekologie v kuchyni: ohleduplnost k přírodě je důležitá a mnohé moderní materiály ji nerespektují. Ne tak keramické nádobí. Některé druhy jsou vyrobeny speciálními technologiemi bez silikátových olejů a snadno se tak odbourají v přírodě. Pro zbytek nádoby se dá využít recyklovaný hliník nebo ocel.
Proč se mu raději vyhnout
Nepřilnavost povrchu má omezenou životnost, oproti teflonu je to až o 75%. Navíc je velmi křehký a běžným používáním se může po čase začít olupovat a oprýskávat – což znamená stále zvyšující se potřebu oleje a vymazávání.
Hospodyňky se shodují, že nejdůležitější je zvyk – a pak je jedno, o jaký materiál se jedná. Kdo začínal smažit na teflonových pánvičkách, pak bude jen těžce objevovat keramiku a zvykat si na ní. Pro začátek si můžete pořídit jen jeden kousek nádobí a až podle konkrétních zkušeností jej doplnit o další věci.
Diskuse k článku
Markéta Sedláková