Solární osvětlení do zahrady je úsporné a moderní
Aby zahrada a pozemek okolo domu byly nejen pěkným, ale také praktickým a bezpečným místem, je třeba řešit i řádné a kvalitní osvětlení. Pokud se přikláníte spíše k alternativním a úsporným možnostem, pak se nabízí především solární světla, která ke svému provozu nepotřebují nic jiného než pouze sluneční energii. A možnosti využití se rozhodně neomezují pouze na letní období, kdy je slunečních paprsků dostatek, jak by se mohlo prvotně zdát.
Solární osvětlení funguje, zjednodušeně řečeno, tak, že ho přes den necháte dobíjet sluneční energií, kterou pak nakumulovanou využijete večer a v noci. O tom, jak dlouho a v jaké intenzitě bude schopno konkrétní svítidlo být v provozu, rozhodují vždy parametry, co se k němu vztahují. Obecně se běžným variantám v podobě malých lamp přisuzuje průměrná výdrž do 10 hodin, není však výjimkou, když to jde i déle, především u velkých a kombinovaných systémů náročnějšího provedení.
Solární osvětlení je spíše doplňkové
I když je solární osvětlení plnohodnotným zdrojem světla, odborníci nedoporučují spoléhat se na něj jen jako na hlavní zdroj osvětlení zahrady a míst okolo domu. Zvláště na velkých pozemcích. Proto se hojně používá spíše jako dekorativní nebo doplňkové. Výborně jeho prostřednictvím nasvítíte cestičky v zahradě, okolo záhonů, zahradní jezírko, plochy kolem pergoly nebo terasy, příjezdy ke garáži apod.
Toto doporučení vyplývá z faktu, že solární osvětlení v základních variantách nevyzařuje jasné světlo, ale je spíše signalizační a méně intenzivní. Při nákladnějších investicích jsou na druhé straně samozřejmě k dispozici i typy, kterými se dá nasvítit i větší plocha než jen body apod.
Solární osvětlení si můžete pořídit i barevné, k dostání jsou nejen klasické lampy, ale také řetězy a podobné zajímavé alternativy. V poslední době se v solárních svítidlech využívá především LED technologie, která dlouho vydrží a je úsporná.
Podle čeho solární osvětlení vybrat
Z výše uvedeného je jasné, podle čeho se při výběru solárního osvětlení orientovat. Hlavní roli hraje účel, k jakému musí solární osvětlení posloužit. Běžné lampy k umístění do země se s cenou pohybují od 300 Kč, větší konzole, sloužící k trvalému nasvícení třeba altánku, mohou stát i 4 tisíce a víc.
Výhody/nevýhody:
+ úsporný a bezplatný provoz
+ příjemné světlo
+ nezávislé na připojení k elektrické síti
- dražší
- nevydrží svítit dlouho v kuse
- závislé na slunečním svitu
Pokud se vám zamlouvá myšlenka, že byste mohli pozemek nasvítit, aniž byste museli utrácet za elektřinu nebo běžné baterie, pak se vám solární osvětlení určitě vyplatí. Můžete ho pak při večerech kombinovat třeba se svíčkami, a tak si na zahradě navodíte romantickou a příjemnou atmosféru, kde vám bude víc než dobře. A o to jde při venkovním posezení především. Podívejte se také do článku ZDE, kde vám radíme, jaká místa nasvítit a proč.
Diskuse k článku
Veronika