Skleníky z polykarbonátu přináší řadu výhod a jsou vhodné i pro celoroční pěstování
Chcete pěstovat zeleninu a květiny, které vám budou všichni závidět? Pak budete potřebovat kvalitní skleník. Jak ale vybrat ten správný model? A je lepší sáhnout po klasickém skleněném skleníku, nebo dát přednost stále oblíbenějšímu polykarbonátu? To vše se dozvíte v tomto článku.
Skleníky z polykarbonátu jsou bezpečné a lépe se s nimi manipuluje
Tvůrci skleníků a pařenišť vymýšlejí stále nové výrobky, které by zajistily rostlinám ideální podmínky. Do popředí se proto stále častěji dostávají skleníky z polykarbonátu, které jsou praktické a velmi variabilní. Polykarbonátové desky jsou totiž na rozdíl od těch skleněných perfektně pružné a velmi lehké, což oceníte především při montáži skleníku. Skleník z polykarbonátu navíc nemusíte složitě upevňovat do betonového základu, stačí vybrat vhodné místo a jednoduše ho upevníte do země. Hliníková konstrukce skleníku je zároveň odolná proti korozi a nevyžaduje žádnou údržbu. Bez námahy tak získáte lehký ale při tom odolný skleník, se kterým se dá skvěle manipulovat.
Chcete skleník, kde se drží teplo i mimo pěstitelskou sezonu? Pak je pro vás skleník z polykarbonátu jasnou volbou
Mezi hlavní výhody polykarbonátových skleníků patří beze sporu jejich teplené vlastnosti. Polykarbonátové dutinové desky totiž fungují na principu dvojitého komůrkového systému, vzduch zachycený mezi deskami tak pomáhá udržovat ve skleníku příznivou teplotu a tím snižovat energetické ztráty. Pro případ, že chcete skleník využívat celoročně a vytápět ho, je pro vás polykarbonát sázkou na jistotu. Výborné izolační vlastnosti skleníku vám totiž zajistí, že i na jaře a na podzim se zde udrží přijatelná teploty, vytápění v zimě vás pak díky deskám z polykarbonátu nebude stát tolik peněz.
Kromě vynikajících teplených vlastností skleníků z polykarbonátu pak jistě oceníte jejich odolnost proti poškození. Desky skleníků jsou totiž mimořádně pružné a nepraskají.Letní krupobití či bouře se tak už nemusíte děsit. Přesto, že jsou skleníky vyrobeny z plastového matriálu vám zajišťují výbornou prostupnost světla a to až 85%. Díky dutinkám v polykarbonátových deskách se navíc světlo rovnoměrně láme a všem vašim rostlinám poskytne perfektní světelný standard.
Nevýhody skleníků polykarbonátu? Nehodí se do náročných podmínek
Nízká váha a pružnost polykarbonátu sebou kromě řady výhod nese také několik negativ. Desky jsou méně odolné vůči nánosům těžkého a mokrého sněhu. V náročných horských podmínkách je proto nutné sníh pravidelně odklízet, nebo zvolit odolnější skleněný skleník. Také poryvy silného větru jsou pro polykarbonátové skleníky problém. Žijete – li tedy v oblasti častých nárazových větrů, zvolte raději skleník, který je pevně uchycen v betonové konstrukci.
Při výběru skleníku se řiďte především vlastním rozumem a potřebami
Jak tedy zvolit ten správný skleník, když každý má řadu skvělých vlastností ale zároveň i omezení? Při výběru se řiďte především tím, co od svého nového skleníku očekáváte a také v jaké oblasti žijete. Pro pěstování zeleniny a ovoce i mimo hlavní letní sezonu jsou rozhodně skleníky z polykarbonátu tou správnou volbou. Pokud však plánujete pěstovat květiny, které potřebují po celý rok perfektní světelné podmínky, zdá se být skleněný skleník vhodnější. Ke stavbě skleníku pak doporučujeme podzimní měsíce, nepřijdete totiž o hlavní pěstitelskou sezonu a už z jara můžete vysazovat první rostliny.
Diskuse k článku