Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení
Máte doma nebo v kanceláři během léta neskutečné horko, od pořízení výkonné klimatizace vás ale odrazuje proudění vzduchu, které je častým důvodem letního nachlazení? Klimatizace není jediným technologickým řešením ochlazování místností. Jednou z možností je realizace stropního chlazení, které zajistí rovnoměrné ochlazení stropu, nevysušuje vzduch a nezpůsobuje jeho proudění.
Stropní chlazení se podobá podlahovému vytápění
O podlahovém vytápění jste pravděpodobně slyšeli. Jedná se o systém trubek, které jsou nainstalovány pod podlahou a proudí v nich horká voda. Ta způsobu ohřívání místnosti a je plnohodnotným způsobem vytápění v zimním období. Stropní chlazení funguje na podobném principu, s výjimkou toho, že místo horké vody proudí v systému trubek či hadic voda studená.
Nabízí se otázka, proč nevyužívat podlahové vytápění k ochlazování místnosti během léta a teplou vodu nenahradit studenou. Důvody jsou hned dva. První je zdravotní – dlouhodobé ochlazování chodidel a jejich vystavování nízkým teplotám vede ke vzniku letního nachlazení a dalších zdravotních problémů. Další důvod vychází z fyzikálních vlastností. Chladný vzduch se totiž drží u země, v případě použití podlahového systému by tak nikdy neochladil vzduch v horní části místnosti. Při použití stropního chlazení se postupně ochladí vzduch v horní části, který postupně klesá a nakonec zůstane u země.
Systém stropního chlazení a radiátorového topení.
Proudění vzduchu je hlavní nevýhodou klimatizace
I když klimatizace patří mezi nejrozšířenější zařízení pro ochlazování místností, má několik velkých nevýhod, kvůli kterým není vhodná pro každého. Klimatizace v automobilech i místnostech je totiž častou příčinou vzniku letních nachlazení a jiných zdravotních problémů. Příčinu nehledejte v samotných teplotních rozdílech mezi interiérem a exteriérem, ale ve studeném vzduchu, který v ochlazovaném prostoru proudí.
Výkonné klimatizace poměrně silně foukají, a to obzvláště při nastavení na nižší teploty. Další nevýhodou může být hluk, který vytváří silné ventilátory. Při použití stropního chlazení vás ani jedna z těchto nevýhod trápit nebude. Systém trubek je zabudován ve stropu a je tichý, vzduch v místnosti ochlazuje průběžně. Osoby, které v ní pobývají, postupné ochlazování ani nepociťují.
Klimatizace je účinná, proudící vzduch ale víří prach a způsobuje nachlazení.
Stropní chlazení – výhody a nevýhody
I když není stropní chlazení tak oblíbené jako používání klimatizace, má celou řadu předností, ale také nevýhod. Proč nepatří mezi rozšířené způsoby ochlazení? Především kvůli složitější montáží a také vyšším pořizovacím a provozním nákladům.
Stropní chlazení |
|
Výhody |
Nevýhody |
Chlazení místnosti je rovnoměrné |
Vyšší pořizovací náklady |
Nedochází k proudění studeného vzduchu |
Obtížnější montáž |
Nevíří se prach ani roztoči |
Nepříliš rozšířené – omezený výběr stavebních firem |
Vzduch se nevysušuje |
|
Montáž stropního chlazení suchou nebo mokrou cestou
Pokud se rozhodnete pro pořízení stropního chlazení, máte dvě možnosti montáže – suchou nebo mokrou cestou. V případě tzv. „mokré cesty“ se systém trubek napevno nainstaluje do stropu. Takové řešení je kvalitnější a efektivnější, musí se s ním ale počítat už při projektování stavby či rekonstrukce. Naopak suchá cesta je vhodná při dodatečné montáži. Stropní chlazení se pak snad skryje do podhledů nebo speciálních podhledových panelů.
Ať už se při hledání řešení chlazení interiéru rozhodnete pro pořízení klimatizace, nebo jiného systému, možnost montáže stropního chlazení alespoň zvažte. Počáteční investice se brzy vrátí a pobyt v místnostech bude příjemný bez nepříjemného foukání a rizika onemocnění.
Diskuse k článku