
Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra
Stará bytová jádra se v panelových domech objevují dodnes. A to i přesto, že po desítkách let nenaplňují standardy moderního bydlení. Co vás čeká při rekonstrukci?
Co je bytové jádro
Bytovým jádrem je označován ve stavební praxi prefabrikovaný komplet sanitárně hygienického zařízení, který byl používán při výstavbě panelových bytových domů. Byl připravován mimo staveniště v továrnách a montován až přímo do nově postavených bytů, čímž se výstavba v tehdejších dobách znatelně urychlovala.
V panelových domech podle dostupných dat stále žije kolem 2,6 milionů Čechů. Řada z obývaných bytů je přitom dosud v původním stavu. Nicméně bytová jádra už dávno „dosloužila“. Vyráběla se z původně čtyř druhů materiálu – umakartu, sádrokartonu, železobenu a papíru s voštinami a dřevem. Zejména umakart se však v čase ukázal jako ne zcela ideální materiál. Trpí celkově nízkou životností, působením vody a vlhkosti se prohýbá a také špatně izoluje zvuk.
Majitelé takových bytů tak musí přikročit k rekonstrukci. Cílem takové „akce“ je získat příjemný, čistý, novotou vonící prostor, někdy i větší než dosud. Původní jádra totiž bývají zdrojem prachu i nepříjemných plísní. Než se však tak stane, vyžaduje to důslednou přípravu, plánování a zodpovědné rozhodování.
Jak promyslet rekonstrukci
Rekonstrukce původního jádra by tak měla být předem důkladně promyšlena. Na prvním místě je podstatné rozhodnout, zda zůstanou zachovány dispozice. Můžeme sloučit koupelnu s toaletou a tím přispět k jejímu zvětšení. Stejně tak typický nešvar panelákových koupelen, kterým je malá velikost, můžeme vyřešit tím, že tento prostor zvětšíme na úkor kuchyně či předsíně.
Promyslet musíme i volbu umývacího prostoru, tedy zda preferujeme klasickou či dokonce velkou rohovou vanu, minivanu, sprchový kout či box. A to i s ohledem na budoucí řešení, které už může vyžadovat bezbariérovost. Stejně tak rozhodujeme o tom, jakému materiálu dáme přednost (nejčastěji akryl, litina, keramika či smalt).
Jak probíhá rekonstrukce bytového jádra
Samotná rekonstrukce následně může proběhnout dvěma způsoby. Tradiční technologie mokrých stavebních procesů spočívá v likvidaci původního bytového jádra, starých zařizovacích předmětů a rozvodů. Posléze se vyzdí nové příčky za použití cihel či tvárnic. Při druhé variantě se příčky vytvoří ze sádrokartonu.
Vybrat si tak musíte specializovanou firmu, která vám s rekonstrukcí pomůže. Ta navrhne budoucí novou dispozici a rozhodne o použitých materiálech. Mimo to se dozvíte i výslednou cenu, dobu trvání a termín rekonstrukce. Zakoupit byste ještě před zahájením měli zařizovací předměty, jako je nová vana či umývadlo. Budete tak dopředu s jistotou znát požadované rozměry. A na realizační firmě bude již „jen“ vše usadit na správné místo.
Celý proces tedy vyžaduje koordinaci řady úkolů a zkušené odborníky. Stavební firma Michal Papež se zaobírá projektováním a výstavbou rodinných domů i průmyslových staveb po celé České republice včetně rekonstrukcí bytových jader. Provádí též zateplování fasád a realizaci odkladů a dlažeb.
Diskuse k článku