Jak vybrat ventilátor, který vás v létě příjemně ochladí
Nepříjemně vysoké teploty ve vnitřních prostorách trápí během léta mnoho domácností. Pokud nemáte klimatizaci, pobyt v rodinném domě nebo bytě může být až nesnesitelný. Jednou z možností, jak si zpříjemnit parné dny strávené v domácnosti, je pořízení ventilátoru, který přinese příjemné osvěžení a rozproudění vzduchu. Na trhu je nepřeberné množství ventilátorů lišících se konstrukcí, hlučností, výkonem i funkcemi. Jak vybrat ten pravý? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.
Výběr ventilátoru podle typu konstrukce
V podstatě všechny ventilátory fungují na stejném principu. Jsou vybaveny motorem osazeným vrtulí, která vytváří proudění vzduchu. Podle konstrukce a způsobu umístění vrtule (či vrtulí) se ventilátory dělí na několik typů. Nejrozšířenějším typem jsou stojanové ventilátory s možností nastavení výšky a sklonu. Hned po nich následují ventilátory podlahové, které se starají o proudění vzduchu od země.
Na trhu narazíte také na modely stolní, sloupové, stropní či USB. Ty se připojují k počítači, notebooku nebo jinému zdroji 5V napětí a ochlazují uživatele z bezprostřední blízkosti. Oblíbené jsou také různé designové typy ventilátorů, které mají vrtule skryté a nenarušují vzhled interiéru. Konkrétní typ zvolte podle umístění a způsobu využití. Čím větší ventilátor pořídíte, tím bude účinnější, na druhé straně může v menších prostorách překážet.
Kompaktní podlahový ventilátor
Pořiďte si ventilátor s regulací výkonu
Nejlevnější modely ventilátorů umožňují nastavení jen jedné nebo nanejvýš dvou úrovní výkonu motoru, což je pro univerzální použití nedostačující. Vždy pořizujte ventilátory s alespoň 3, ideálně však 5 stupni výkonu. Během chvilky si tak nastavíte intenzitu proudění vzduchu podle aktuální potřeby. Čím nižší výkon nastavíte, tím bude hlučnost ventilátoru nižší. Plný výkon nastavujte pro ochlazení místnosti během dne a výměnu vzduchu na větší ploše, nižší výkony pak při nočním provozu nebo při ochlazování povrchu těla z menší vzdálenosti.
Nepodceňte parametr hlučnosti!
Uživatelé se při výběru myčky, pračky, digestoře a dalších spotřebičů na hlučnost zaměřují, při nákupu ventilátoru však bohužel tento parametr často zcela přehlíží. Protože ventilátor poběží i několik hodin v průběhu dne, může komfort bydlení při vyšší hlučnosti znepříjemnit. Velmi kvalitní modely ventilátorů jsou zkonstruované právě s ohledem na nízkou hlučnost, která se při nastavení nižšího výkonu pohybuje i kolem 35 dB. Takový spotřebič pak takřka neuslyšíte. Doporučujeme také pořizovat výkonné ventilátory a spouštět je na nižší úroveň. Díky tomu taktéž míru hluku podstatně omezíte.
Doplňující funkce moderních ventilátorů
Výrobci ventilátorů myslí na uživatelský komfort, a tak vyvíjí nové inovativní modely vybavené řadou doplňujících funkcí. Ty však najdete jen u vyšších modelů. Některé typy jsou například doplněné o dálkové ovládání, díky kterým můžete zařízení zapínat, vypínat a regulovat i na dálku třeba z pohodlí gauče.
Moderní typy ventilátorů mohou být vybaveny časovým spínačem nebo systémem pro zapojení do systému inteligentního řízení domácnosti, díky čemuž jej můžete ovládat odkudkoliv prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Doporučujeme pořizovat ventilátory s ochranným mechanismem proti přehřátí nebo ochranou proti převržení. Tu oceníte zejména v domácnostech, ve kterých se pohybují malé děti nebo zvířata.
Víte, kam ventilátor po sezóně uložíte?
Domácí ventilátor budete s největší pravděpodobností používat jen několik měsíců v roce. Poté jej uskladníte do prostorné skříně, do sklepa nebo na půdu. Žijete-li v malém bytě a nemáte dostatek úložných prostorů, pořiďte si ventilátor, který bude skladný. Naštěstí se dá většina běžně dostupných typů demontovat, složit teleskopické tyče a rozebrat ochrannou mřížku, a tak vám až tolik prostoru nezaberou.
Věříme, že si pobyt v domácnosti během parných dní užijete a nenecháte si pokazit náladu extrémním vedrem. Přečtěte si i další články, zaměřené na systémy chlazení a ventilace:
Diskuse k článku