8 tipů, jak ochladit podkroví v úmorných vedrech
Bydlení v podkroví má mnoho výhod, ale pokud není dostatečně izolované, může se v horkém létě stát pobyt v něm nesnesitelným. A nejen pro lidské a zvířecí obyvatele. Velkými vedry trpí i rostliny, i když jim dopřejete dostatek vody. Naštěstí existují způsoby, jak ochladit podkroví bez nutnosti větší investice do klimatizace. Jak tedy dosáhnout nižší teploty v podkrovním bytě?
1. Stínění do střešních oken
Veškerá snaha o snížení teploty bude zbytečná, pokud nezabráníte slunečním paprskům dostat se dovnitř. Stínění do střešních oken je naprostý základ a není nijak zvlášť nákladné. Zvolit můžete žaluzie, rolety nebo elegantní plissé. Žaluzie a rolety lze navíc sehnat i ve venkovní variantě, která zabrání pronikání tepla ještě než se dostane na samotné okno, čímž se stínění stává ještě účinnějším.
Jak vybrat správné stínění do střešních oken
2. Protisluneční folie
Folie odrážející sluneční paprsky je skvělým doplňkem k vnitřnímu stínění do střešních oken. Nalepuje se z vnější části okna a kromě odklonění slunečního záření má také schopnost pohltit část tepla. Na trhu jsou k dostání i protisluneční folie, které propouštějí dostatek denního světla, aby nedošlo ke snížení komfortu v interiéru.
3. Efektivní větrání
V parných dnech vyvětrejte ráno, dokud je teplota příjemná, a poté zavřete okna a zatáhněte žaluzie či rolety až do pozdního odpoledne. Teplota se sice přes den zvýší, ale nebude nesnesitelná. Ideální je udělat v místnostech po ránu průvan, aby se vzduch vyměnil. Pokud je nad vámi ještě půda s možností odvětrání, máte ideální příležitost zbavit se nějakého toho stupně navíc.
4. Větrák s vychytávkou
Nemusíte utratit tisíce korun za mobilní klimatizaci a další peníze za její provoz. Zkuste si takovou domácí miniklimatizaci udělat sami. Jak ochladit podkroví pomocí obyčejného větráku a kostek ledu? Mísu s ledem jednoduše postavíte před zapnutý větrák a vzduch v místnosti se příjemně zvlhčí a ochladí. Pro osvěžení můžeme také před větrák pověsit např. mokrý ručník.
5. Namočené textilie
Pocitového ochlazení vzduchu v podkroví docílíte i rozvěšením mokrých textilií. Použít můžete např. závěsy, ručníky, prostěradla nebo jednoduše vyprané prádlo, které projde pouze programem ždímání (bez odstřeďování a sušení).
6. Ledové kostky
Máte-li dostatečnou kapacitu mrazáku, můžete po obvodu místnosti rozmístit misky s ledem. Tající led prostor příjemně ochladí a zvlhčí vzduch.
7. Pěstujte rostliny
Pokojové rostliny a jejich pravidelné zalévání fungují jako přírodní čistička vzduchu, která vám v létě přijde opravdu vhod.
8. Alobal jako první pomoc
Ještě jste si nestihli pořídit stínění do střešních oken? Nahraďte ho dočasně alobalem, který perfektně odráží sluneční paprsky. Pozor jen u nižších domů. Může se stát, že vaše vychytávka svým odrazem pěkně znepříjemní život někomu z okolí.
Diskuse k článku