Příjemné korkové podlahy se opět těší oblibě
Je jen málo míst v domácnosti, které jsou zatěžovány tak zásadním způsobem jako podlaha. Tu si každý může vybírat v nabídkách nepřeberného množství typů a variant. Jedním ze zástupců zcela přírodního materiálu je korek, z něhož jsou vyráběny korkové podlahy, co se díky svým specifickým vlastnostem opět dostávají na výsluní. Jaká je korková podlaha?
V poslední době byly korkové podlahy poněkud zastíněny svými slavnějšími kolegyněmi v podobě dřeva nebo laminátu. Nic to však nemění na tom, že korková podlaha představuje vhodnou kombinaci užitných vlastností a naturálního vzhledu, který je v interiéru vkusný a elegantní. Uživatelé si navíc chválí i měkkost nášlapné vrstvy, která nestudí zdaleka tolik jako u jiných druhů podlah. I z toho důvodu se korkové podlahy řadí mezi tzv. teplé typy, které jsou pro koncového uživatele velmi příjemné.
Hlavní surovinou je korek
Už z názvu je jasné, co je hlavní složkou při výrobním procesu tohoto druhu podlahy – je to korek, což je kůra dubu korkového. Kvalitní kůra vhodná pro následné zpracování je na stromě od 25. roku jeho existence. Od tohoto okamžiku se každých 9 až 10 let opětovně loupe, aby mohla být využita nejen za účelem zhotovení korkové podlahy, ale také zátek, podložek a dalších výrobků z tohoto přírodního materiálu.
„Výrobci a dodavatelé garantují životnost minimálně 25 let.“
Korková podlaha jde nalepit i volně položit
Způsob položení korkové podlahy je dvojí, a to ve formě celoplošného nalepení nebo volného položení, čímž se řadí mezi plovoucí podlahy. V případě korkové plovoucí podlahy je pokládka velmi jednoduchá, protože se jednotlivé desky podlahy spojují zámky (zasouvacími nebo narážecími). Tento typ se proto hodí na suché podklady, které jsou rovné a pevné a vyrábí se převážně v tloušťce okolo 12 mm. U korkové podlahy, která je určena k celoplošnému nalepení se předpokládá vyšší komfort při došlapu a snadnější uzpůsobení atypickým dispozicím prostoru. Odpadá u ní nutnost dodržovat dilatační spáry, a tak je vhodnější i pro velké plochy, u kterých je pokládka plovoucí podlahy poměrně náročná. Tloušťka této korkové podlahy je o něco menší než u plovoucí formy, a to okolo hodnoty 4 až 6 mm.
Různé povrchové úpravy
Jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují to, jak bude korková podlaha sloužit, je i povrchová úprava. Korkové podlahy tak mohou být:
- olejované
- voskované
- lakované
- s vinylovou fólií
Vůbec nejčastější způsob, jak je podlaha z korku ošetřena, je lakování, které je také nejpraktičtější a z hlediska odolnosti velmi kvalitní. Méně časté je pořizování korkové podlahy voskované a olejované, protože ochranné filmy daného druhu mohou být náročnější na údržbu. Co se týče podlah, které jsou potažené vinylovou fólií, ty mohou být využity v prostorách, kde je korková podlaha nadměrně zatěžována.
Výhody a nevýhody korkové podlahy
Korkové podlahy představují pro uživatele komfort a pohodlí díky své pružnosti, která je zapříčiněna strukturou korku jako takového. Stlačením korkové podlahy dojde ke stlačení buněk uvnitř, které se však po uvolnění napětí opět vrátí do původní pozice bez známek jakékoliv deformace. I proto je korková podlaha vítaným řešením pro všechny, které trápí problémy s klouby. Chůze na této podlaze není pro kostru tak namáhavá, protože podlaha je díky korku schopna pružit, a tlumit tak nárazy při našlapování. K dalším výhodám se řadí například i izolační schopnosti korku, kdy v domácnostech, kde je instalována korková podlaha, dochází ke stabilizaci tepelné pohody. Mimo jiného je korková podlaha příznivá i pro lidský organismus, protože je antistatická a hypoalergenní, a tak nepřitahuje a nehromadí prachové částečky.
Ani korková podlaha však není bez nedostatků. A proto může mnohé odradit, že korek je přírodní materiál, který v určitém smyslu slova podléhá působení okolních vlivů. Takže je možné, že po čase korková podlaha na nábytkem nekrytých místech zesvětlá či jinak změní svůj barevný vzhled. Dále je to možnost, že při posunování nábytku dojde k vytvoření rýh a prohlubní, které však bude velmi těžké odstranit. V neposlední řadě je tu i pro někoho nedostatečný výběr, co se týče barevného provedení, i když aktuálně se přistupuje k různým nástřikům a obarvením, aby bylo možné pořídit si podlahu z korku dle všech požadavků vzhledem k interiéru, pro který je určena. Všechny základní přednosti a nedostatky shrnuje následující výčet:
+ ekologická podstata výroby
+ komfort a pohodlí při chůzi
+ nepropustný povrch
+ pružnost
+ izolační schopnosti
- možná barevná nestálost
- vyšší pořizovací náklady
- nepříliš široký výběr dekorů
- menší odolnost vůči ostrým hranám
- méně reprezentativní vzhled
Jak o tuto podlahu pečovat?
Aby byla korková podlaha pořád tak pěkná jako po pokládce, je třeba o nic pečovat. Bez toho to zkrátka nepůjde. Naštěstí to není nikterak náročné, v běžném úklidu si vystačíte s navlhčeným hadrem či mopem. Je vyloučené čistit podlahu agresivními prostředky – ty by ji mohly zničit. Existují však speciální přípravky vyráběné právě za účelem údržby korkové podlahy. Při pravidelné aplikaci tak zvyšují schopnost odolávat škrábancům a možnému vyšlapání cestiček na nejfrekventovanějších místech.
Korkové podlahy zažily svůj velký boom v 50. letech minulého století, nyní se však po útlumu opět vrací do témat diskuzí odborné i laické veřejnosti. Za tento trend může především všeobecné upřednostňování přírodních materiálů, které mají své jedinečné vlastnosti, a jejich výroba probíhá šetrnou cestou. Pozitiva korkové podlahy ocení všichni, kteří si chtějí do svého obydlí pořídit vybavení, v němž se zrcadlí to nejlepší z přírody.
Diskuse k článku