Jak ze dřeva odstranit starý nátěr bez větší námahy
Pokud jste se rozhodli zrenovovat starý nábytek a odstranit původní nátěr ze dřeva, věnujte dostatek času pečlivé přípravě. Pokud je to možné,…
Pokud jste se rozhodli zrenovovat starý nábytek, přetřít pergolu nebo nově nalakovat rámy dřevěných oken, připravte se na mravenčí práci spojenou s odstraněním starého nátěru. Pokud se na dřevě nachází starý olupující se nebo popraskaný nátěr, rozhodně jej nepřetírejte novou vrstvou. Jak ze dřeva odstranit starý nátěr, abyste se příliš nezapotili? Můžete zkusit klasickou mechanickou cestu, nebo se pustit do odstraňování laku cestou chemickou.
Před renovací nábytku odstraňte všechny drobné komponenty
Pokud jste se rozhodli zrenovovat starý nábytek a odstranit původní nátěr ze dřeva, věnujte dostatek času pečlivé přípravě. Pokud je to možné, odstraňte z nábytku všechny prvky, které by mohly při odstraňování laku překážet nebo by se mohly poškodit. V případě starých skříní nebo komod může jít o úchyty dvířek a zásuvek, v případě starých židlí zase o čalounění. Pokud se vám podaří většinu těchto prvků demontovat, budete mít více prostoru pro manipulaci a odstranění nátěru vám půjde snadněji.
Mechanické odstranění starého nátěru – 3 možné způsoby
Pokud máte povrch dřeva očištěný a zbavený všech prvků, které by mohly překážet, pusťte se do samotného odstraňování laku a nátěru. Rozhodnete-li se pro klasickou mechanickou cestu, máte 3 možnosti, jak odstraňování provádět:
Broušení dřeva
Pokud není vrstva laku na dřevě příliš velká, můžete ji odstranit pouhým přebroušením. K odstraňování použijte vhodný typ brusiva. Nejprve vyberte smirkový papír s hrubším zrnem, díky kterému zbavíte povrch nejtlustší vrstva nátěru. Postupně používejte jemnější druhy brusiva a povrch zbruste dohladka. Uvidíte, že po pár minutách práce nebude po starém laku ani památku. Metoda mechanického broušení (ať už ručně, tak elektrickým nářadí) je využitelná jen pro snadno dostupná místa a hladké povrchy.
Opalování dřeva
Druhou možností mechanického odstranění laku je opalování pomocí benzinové nebo plynové opalovací lampy. Tento způsob je vhodný zejména při odstraňování zvrásnělých a popraskaných nátěrů. Myslete však na to, že opalovací lampy produkují velmi vysoké teploty, a tak nejsou vhodné k odstraňování laků z překližek a dalším méně teplotně odolných materiálů.
Nahřátí horkovzdušnou pistolí
Třetí možností je použití horkovzdušné pistole, která funguje na principu fénu, ovšem s mnohem vyššími teplotami. Pomocí horkovzdušné pistole nahřejte lak či nátěr na dřevu. Jakmile vrstva změkne, opatrně vrstvu seškrabujte pomocí špachtle či škrabky.
Staré nátěry ze dřeva můžete odstranit i chemicky
Pokud se vám nechce povrch dřeva složitě brousit nebo oškrabávat, můžete vyzkoušet chemický způsob odstraňování. Za tímto účelem se používají speciální přípravky na bázi louhu či organických rozpouštědel. Při použití chemikálií je důležité používat ochranné pomůcky a odstraňování provádět v exteriéru nebo dobře větraných prostorách.
Vždy se řiďte přesnými instrukcemi uvedenými na obalu. V opačném případě by mohlo být chemické odstraňování nedokonalé a nová vrstva laku by na podkladu nemusela držet, případně by se vady objevily až po nějakém čase. Chemický přípravek se nejčastěji nanese na nalakované dřevo, nechá se cca 20 minut působit (podle konkrétního typu přípravku) a poté se jednoduše seškrábne stěrkou. Pokud je vrstva laku velká, je třeba postup několikrát opakovat.
Přečtěte si další články zaměření na barvy a laky:
Diskuse k článku