Dřevo vyřeší vytápění malé i velké chalupy
Mnoho majitelů svoje chaty a chalupy přes chladné měsíce raději zazimuje a vrací se až s prvním oteplením. Vytápění rekreačních objektů ale nemusí být náročné ani drahé. Poradíme vám, jaký způsob topení vybrat, abyste si mohli užívat vyhřátou chatu i během zimy.
Kvůli vysokým cenám za elektřinu i plyn se čím dál víc lidí obrací k topení dřevem. I před současnou energetickou krizí bylo vytápění dřevem mezi chalupáři velmi oblíbené. Často jde vzhledem k umístění objektu o jediné možné řešení. Kromě financí k tomu mají majitelé i další dobré důvody. Příroda, chataření a vůně dřeva, to je zkrátka spojení, které patří k sobě. Jde o tradiční způsob vytápění, který je ekologický a dřevo jako palivo lze použít v krbech, kamnech i sporácích. A nesmíme zapomenout ani na kotle na dřevo.
Naostřit pily, nabrousit sekery
Dříví na zátop lze sehnat snadno z lokálních zdrojů a záleží jen na majiteli, zda si vybere již připravená vyschlá polínka nebo ušetří při koupi čerstvé kulatiny. Tu musí nejprve nařezat, naštípat a počkat, než ztratí svoji přirozenost vlhkost. Samozřejmě platí, že čím víc práce člověk udělá sám, tím lepší cenu získá. Nejvíc stojí naskládané štípané dříví, levněji pak vyjdou nařezané špalky, kulatiny, případně celé kmeny.
Tvrdé nebo měkké
Ušetřit lze také při výběru měkkého dřeva místo tvrdého. Jako následek kůrovcové kalamity je stále potřeba odtěžit z českých lesů kvanta padlých smrků, což tlačí cenu tohoto paliva dolů. Měkké dřevo rychle vzplane, proto se používá pro rychlé vytopení prostor. Naopak tvrdé dřevo hoří pomalu a umožňuje udržovat teplotu po dlouhou dobu. Tvrdší dřevo má také vyšší výhřevnost.
Kde to roztopit
Vytápění dřevem lze s úspěchem použít ve všech typech objektů, protože může sloužit jako hlavní i vedlejší zdroj tepla a také pro ohřívání vody. Záleží na velikosti stavby, jejím stáří a stavu i četnosti používání přes zimu. Jiné podmínky vyžaduje venkovské stavení v jižních Čechách a zcela odlišné horská chata bez vody. V obou však může být příjemné teplo.
Pro topení dřevem v rekreačních objektech se používá:
-
Krbová vložka nebo otevřený krb nabízí pohledy do plápolajícího ohně a podle výkonu dokážou spolehlivě vytopit i větší prostor. Primárně vytápějí místnost, ve které se nachází. Mohou sloužit také jako doplněk k elektrickému nebo plynovému topení. Majitel může zvolit i designové řešení a přizpůsobit vzhled krbu svému vkusu.
-
Sporák na dřevo s možností vytápění je praktické řešení do samostatné kuchyně nebo jídelny spojené s obývacím prostorem. Vaření či pečení v troubě představuje hlavní funkci, ale ani zde se nezapomíná na estetický dojem – hlavně ve venkovsky a selsky laděných interiérech.
-
Krbová kamna představují nejčastější řešení pro přímé vytápění místnosti, v níž jsou umístěná. Stále tedy jde o lokální topidlo a při větší velikosti objektu je nutné instalovat několik kusů nebo použít ještě další zdroj vytápění.
-
Krbová kamna s výměníkem pro připojení na teplovodní otopnou soustavu dokážou zajistit vytápění celé chaty nebo chalupy a postarat se také o teplou vodu. Díky výměníku a čerpadlu se ohřátá voda rozvádí dále do radiátorů a samotná kamna umí ozdobit hlavní obytnou místnost.
-
Kotel na dřevo je nejvýkonnější variantou, protože jako zdroj ústředního vytápění dokáže zajistit teplo rovnoměrně ve všech místnostech napojených na otopnou soustavu. Stejně tak se dokáže postarat o teplou vodu. Na rozdíl od kamen nevytápí prostor kolem sebe, ale svoje teplo předává dál. Proto se umisťuje do kotelen nebo technických místností. Disponuje také větší kapacitou interního zásobníku paliva, čímž prodlužuje dobu, kdy není nutné přikládat.
Například kotel na dřevo české firmy OPOP je vybavený velkými přikládacími dveřmi a šachtou je možné vkládat rovnou velké kusy dřeva. Má vysokou účinnost přes 90 procent a nízkou spotřebu paliva. Jeho používání je bezpečné a splňuje všechny požadavky na ekologický provoz. Svoje uplatnění najde hlavně v chatách a chalupách, které majitelé navštěvují i přes zimu.
Foto: AdobeStock, Shutterstock, OPOP
Diskuse k článku