Natírání kovů: oživte staré okapy i zahradní nábytek
Déšť, silný vítr i sluneční paprsky dávají i sebelepšímu nátěru pořádně zabrat. Po několika letech tak nezbývá než plechové okapy, kovový zahradní nábytek nebo plot opatřit novým nátěrem. Chystáte se oživit venkovní kovové prvky a ochránit je před nepříznivými klimatickými vlivy? Právě pro vás jsme připravili návod, jak při natírání kovů správně postupovat.
Začněte odstraněním rzi a vyčištěním ploch
Chystáte-li se natírat kovové předměty, na kterých se zub času už odrazil, neobejdete se bez přípravné fáze v podobě čištění a broušení. Menší rezavé plochy snadno očistíte pomocí drátěného kartáče nebo hrubého smirkového papíru, na větší plochy sáhněte po elektrickém nářadí.
Kovové plochy doporučujeme obrousit pomocí úhlové brusky nebo vrtačky s použitím speciálního drátěného kotouče, který spolehlivě odstraní rez i původní vrstvu nátěru. Pokud i po broušení zůstanou na kovovém povrchu zbytky rzi, doporučujeme použít chemický přípravek, který zkorodované částečky uvolní. Po vybroušení povrch ještě odmastěte technickým lihem nebo ředidlem. Na mastném povrchu by totiž nový krycí nátěr nedržel.
Horkovzdušná pistole se uplatní v domácnosti i na zahradě
Kdy a proč je při malování důležité pamatovat na penetrační nátěr?
Nepodceňujte výběr kvalitního nátěru
Ať už vás čeká natírání okapů, venkovní kovové svítilny, plotových příček nebo zahradního nábytku, věnujte pozornost pečlivému výběru nátěru. Na trhu narazíte na různé typy, vždy je důležité, aby byly přímo určené pro použití na kovové materiály. Podle složení se dělí na syntetické a vodou ředitelné.
Syntetické nátěry na kov
Syntetické barvy určené na kov se musí ředit pomocí ředidla, proto je třeba při práci dbát zvýšené opatrnosti a zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Výhodou syntetických nátěrů je jejich velká odolnost vůči povětrnostním vlivům a dešti. Na rozdíl od vodou ředitelných barev však mají menší pružnost, a tak se nehodí do míst, kde dochází k výrazným tepelným rozdílům. Rychlým roztažením a smrštěním totiž může dojít k popraskání nátěru.
Vodou ředitelné barvy
Ředí se vodou a zpravidla představují ekologičtější variantu nátěru. Nejsou tak odolné vůči povětrnostním vlivům, ale jejich velkou předností ji částečná elasticita. Vodou ředitelné barvy se proto s oblibou požívají pro natírání střech, okapů či plotů. Tyto kovové předměty se působením slunečních paprsků rychle ohřejí, což způsobuje roztahování materiálu. Při ochlazení povrchu dojde ke smrštění a díky elasticitě nátěru povrch nepopraská.
Rozlišujte mezi základními a krycími nátěry
Kovy se zpravidla natírají v několika vrstvách, a to nejprve pomocí základního nátěru, na který se aplikuje nátěr krycí. Základní nátěr není na pohled moc hezký, ale hraje důležitou ochrannou funkci. Zabraňuje vzniku koroze a zlepší přídržnost krycího nátěru. Po zaschnutí „základovky“ můžete nanášet krycí vrstvu, která plní estetickou funkci. Může být matná i lesklá a je dostupná v nepřeberné škále odstínů. Krycí barvy však kov neochrání před působením klimatických vlivů a vznikem koroze, proto je velmi důležité nanášet je až na zaschlou vrstvu základového nátěru. Podle typu natírané konstrukce a odstínu se krycí barva nanáší v jedné, dvou či více vrstvách.
Kvalitní jednovrstvý nátěr plní i ochrannou funkci
Kombinace základových a krycích barev se při natírání kovů využívají nejčastěji. Aplikace je však časově náročná a také pracná. Proto výrobci barev dlouhodobě představují nové univerzální nátěry, které plní jak ochrannou, tak estetickou funkci. Na obalech jsou obvykle označené jako 2v1 nebo 3v1. Jejich cena je vyšší, vyhnete se však nákupu samostatných nátěrů a jejich časově náročné aplikaci. Při použití univerzálních nátěrů na kovy však vždy nanášejte minimálně dvě vrstvy. Jedna vrstva je totiž příliš tenká na to, aby ochránila kov před vlivy počasí a současně vypadala na pohled jednolitě a plně.
Řešíte problematiku nátěrů a barev? Pak si rozhodně nenechte ujít některý z našich dřívějších článků:
Diskuse k článku