Čím natřít dřevěný plot a jak o něj správně pečovat
Dřevěné ploty se k ochraně soukromí a majetku úspěšně využívají jak u tradičních, tak moderních typů staveb. Vynikají svým vzhledem, zajištěním vysoké úrovně soukromí, cenovou dostupností a variabilitou použití. Dobře se doplňují s dřevostavbami, pasivními domy a dalšími typy budov. Dřevěné ploty však vyžadují pravidelnou údržbu, aby dlouho vydržely a zachovaly si svůj vzhled. Čím natřít dřevěný plot a jak o něj správně pečovat? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.
Pozor na vlhké dřevo
Při realizaci nového plotu si dejte pozor na to, jaké dřevo používáte. Aby na něm dobře držel ochranný nátěr a barva, musí být dostatečně proschlé. Jen dřevěný plot ze suchého dřeva vám vydrží dlouhá léta, aniž by začal měnit svůj vzhled či vlastnosti. Vlhkost dřeva by určitě měla být pod 20 %. Doporučujeme použít vlhkoměr a míru vlhkosti si ověřit. S dobře proschlým dřevem se vám bude dobře pracovat a budete mít jistotu, že na dřevu nátěr skvěle přilne.
Natíráte starý plot? Zbavte jej původního nátěru
Pokud plánujete natírat dřevěný plot, který má už nějaký ten pátek za sebou, vlhkost řešit nebudete. Na druhé straně se budete muset zbavit původního nátěru a povrch připravit tak, aby na něm impregnace a barva dobře držela. Nejrychlejším způsobem odstraňování starého laku je použití horkovzdušné pistole společně se špachtlí. Po zahřátí půjde silnější vrstva barvy dobře dolů. Pak už stačí jen povrch přebrousit a vyhladit pomocí smirkového papíru různé hrubosti zrna – od hrubšího po nejjemnější.
Impregnace zajistí ochranu proti hmyzu i klimatickými vlivy
Venkovní dřevěný plot je každodenně vystaven náročným klimatickým vlivům. Musí odolat větru, dešti, mrazu i sněhu. Aby vám plot vydržel co nejdéle a současně byl chráněn i před útokem dřevokazného hmyzu, před nanesením nátěru jej naimpregnujte. Dřevo proto opatřete základovým napouštědlem, fermeží či jiným typem impregnace určeným pro použití na dřevo. Vrstva impregnace váš plot zakonzervuje a ochrání, navíc sníží spotřebu dalšího nátěru a barvy. Impregnace vyžaduje obvykle delší dobu schnutí, a to ideální 24 hodin. Až poté se pusťte do dalších povrchových úprav dřevěného plotu.
Čím natřít dřevěný plot – lazura, nebo krycí nátěr?
Pokud jste provedli impregnaci dřevěného plotu, můžete se pustit do aplikace nátěru. Důležitou otázkou je, čím natřít dřevěný plot, aby dobře vypadal a dlouho vydržel. Nabízí se dvě základní možnosti. Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva a zdůraznit jeho strukturu, použijte lazurovací laky. Lazura zajistí nejen ochranu dřeva, ale také prodyšnost materiálu, což v případě krycích barev neplatí. Při povrchové úpravě dřevěného plotu lazurou naneste 2 až 3 nátěry a nepodceňte kvalitní zaschnutí každého z nich. Lazurovací lak zajistí dostatečnou ochranu dřeva před slunečními paprsky a dalšími přírodními vlivy.
Druhou možností je pak natřít dřevěný plot krycím nátěrem. Můžete si vybrat barvu dle svých preferencí, trh nabízí v podstatě neomezené možnosti. Při použití krycích laků, ať už vodou ředitelných či syntetických, se skryje přirozená struktura dřeva. Povrch tak bude mít jednolitou barevnou strukturu. Na rozdíl od lazur krycí barva povrch dřeva dokonale uzavře. Dřevěný plot opatřený krycím lakem se snadno čistí a umývá, prach a nečistoty se na něm příliš neusazují.
Čím natřít dřevěný plot? Lazurovacím lakem, nebo krycím nátěrem. Samotné aplikace nátěru by ale měla předcházet pečlivá příprava materiálu a ideální i aplikace impregnace. Ta zajistí maximální ochranu před působením přírodních vlivů a před působením dřevokazných škůdců.
Problematice nátěrů se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některé z dřívějších článků:
Diskuse k článku