Finský či belgický asfaltový šindel? Každý má svá specifika
Asfaltový šindel patří mezi stálice a bez ohledu na nové materiály je stále hojně využívaný. Je to jednak kvůli snadné pokládce, kterou zvládne s trochou šikovnosti každý, jednak ale také pro ideální poměr ceny a výkonu. Vypadají dobře, vydrží dlouhá léta, a to je přesně to, co je potřeba a po čem všichni kutilové touží.
Asfaltový šindel bývá označován také jako kanadský šindel, kterému jsme se již věnovali v jenom z předchozích článků(...) . Tentokrát se ale podíváme blíže na možnosti, které se nám otevírají s různými druhy asfaltových šindelů.
Finský asfaltový šindel
Uvádí se, že použití finského asfaltového šindele je vhodné i pro pasivní stavby. Samozřejmě odolává všem rozmarům počasí a díky nosné skelné vložce je velmi stabilní. Pokud se poohlížíte po opravdové kvalitě bez ohledu na cenu, pak by finské druhy měly být jasnou volbou. Předchází je výjimečná pověst.
Kromě toho poutá pozornost i luxusním vzhledem a dlouholetou životností, což vyrovná o něco vyšší náklady.
V portfoliu barev se dají najít zajímavé a atraktivní odstíny jednotlivých typů, což jde na vrub posypovým materiálům.
- vyrábí se z modifikovaného bitumenu
- použitelnost již od sklonu střechy 12°
- skvělé hydroizolační vlastnosti
- do směsi se přidává modifikovaný kaučuk pro delší životnost (50 – 60 let)
Belgický asfaltový šindel
Společně s kanadským patří na našem trhu ke stálicím a zákazníci v něj mají důvěru. Taktéž se vyrábí z bitumenu, od předchozího se však liší typickým tvarem, který připomíná například tašky bobrovky (možno vybrat ale i řadu dalších tvarů). Lze jej použít od sklonu střechy 15°, avšak na co je nejvhodnější, to jsou svislé plochy a střechy klenbovitého tvaru. Odolává kapilárnímu vzlínání vody, sněhu i silnému větru.
- vyrábí se ve velkých rozměrech, což značí rychlou pokládku
- spodní páska se strhává jen u spodní řady
- místo pro přibití hřebíky je zesílené
Porovnání ceny: finské asfaltové šindele se dají sehnat v cenové relaci od 330 Kč za metr čtvereční; u belgických je to asi od 200 Kč.
A co asfaltový modifikovaný pás?
Pro jednodušší stavby, které navíc mají dřevěnou konstrukci a podklad, se asfaltové pásy, jež je potřeba nahřívat přímým plamenem, nehodí. Proto se dají využít i asfaltové modifikované pásy, jež se lepí speciálním (asfaltovým) lepidlem. Rizikem je však nižší odolnost před vodou a tím pádem i kratší životnost. Pro řešení zastřešení na pergolách nebo různých zahradních přístřešcích je to však řešení dostatečné.
U každého druhu šindele platí, že se jedná o velmi lehkou krytinu. Použít se tak dá při rekonstrukcích na střechy, jejichž nosnost není nijak vysoká. Nemusíte se mu ale vyhýbat ani u novostaveb, a to dokonce i nízkoenergetických a pasivních domů.
Diskuse k článku