Pusťte se do údržby bazénu a připravte se na léto
Pokud jste ještě neprovedli jarní odzimování bazénu, je nejvyšší čas se do toho pustit. Čím více práce jste si dali s údržbou bazénu na podzim, tím méně starostí vás čeká. Pečlivá jarní příprava je velmi důležitá. Jednak je třeba jej zbavit nečistot, které se v bazénu během zimních měsíců usadily, jednak je třeba zprovoznit filtrační a ohřívací zařízení. Sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, díky kterému zvládnete provést údržbu bazénu po zimě během jednoho odpoledne.
Kdy je ideální čas pro odzimování bazénu
Ideální doba pro odzimování venkovního bazénu závisí na aktuálních klimatických podmínkách. Pokud jste odzimování neprovedli dříve než v květnu, je nejvyšší čas se do něj pustit. Obecně se doporučuje provádět přípravu na letní sezónu ve chvíli, kdy teplota vody v bazénu přesáhne hranici 10 °C. Při vyšších teplotách se totiž začínají množit řasy, bakterie a mikroorganismy. Čím déle budete jarní úklid bazénu odkládat, tím více práce budete mít s jeho čištěním.
Bazén důkladně vyčistěte a zkontrolujte kvalitu vody
Při údržbě bazénu po zimě je velmi důležité zkontrolovat kvalitu vody. Pokud je v dobrém stavu a nezačaly se v něm ve velké míře vytvářet řasy, budete mít s údržbou méně práce. Pokud je voda naopak velmi špinavá, je nejlepší volbou zcela ji vypustit a následně napustit novou. Aby vám bazén dobře sloužil po celou sezónu, musíte jej důkladně vyčistit.
Nezapomeňte na vyčištění stěn, na kterých se mohly usadit nečistoty různého charakteru. Pusťte se do mechanického čištění a použijte čisticí prostředky určené pro mytí bazénů. Používání běžných čisticích prostředků se rozhodně nedoporučuje. Na trhu narazíte na různé speciální čističe, ať už gelové, práškového či tekuté. Po vyčištění stěn odstraňte plovoucí nečistoty a špínu ze dna vysajte bazénovým vysavačem. Zavřete všechny ventily a dopusťte vodu na požadovanou úroveň.
Připojte filtrační zařízení
Pokud jste na podzim postupovali podle doporučeného postupu a demontovali filtrační technologii, je na čase ji opět zapojit a zprovoznit. Pokud používáte pískovou filtraci, nezapomeňte zkontrolovat kvalitu a čistotu písku, který je pro kvalitní filtrování vody velmi důležitý. Písek se proplachuje a zbavuje nečistot, alespoň jednou za tři roky byste jej však měli vyměnit za nový.
Při montáži důkladně zkontrolujte kvalitu všech přípojných zařízení, hadic, kroužků i těsnění. Voda nesmí nikde prosakovat či protékat. Po zapojení filtrace otevřete ventily a nechejte ji zaplavit vodou. Opět zkontrolujte těsnost spojů a nastavte zařízení do polohy filtrace. Zapněte čerpadlo a filtrační zařízení nechejte v provozu celý den. Díky tomu se voda rovnoměrně promíchá a odstraní se z ní i drobné nečistoty.
Měřte pH, obsah chloru a tvrdost vody
Při dopuštění nebo znovunapuštění bazénu je třeba pohlídat kvalitu vody. Je třeba změřit její pH, obsah chloru a tvrdost a následně ji upravit tak, aby byly hodnoty ideální a voda vydržela v dobrém stavu po celou sezónu. Hodnot pH vody by se měla pohybovat v rozmezí cca od 7 do 7,6. Nižší hodnoty znamenají vyšší kyselost vody, která dráždí pokožku a způsobuje korozi kovových materiálů, zásaditá voda pak vede k vytváření kalů a nečistot. Proto je třeba udržovat pH na požadované úrovni a upravovat ji s využitím speciálních přípravků.
Pokud vodu v bazénu upravujete použitím chlorových přípravků, dejte si pozor, aby voda nebyla až příliš chlorovaná. Tester by měl v ideálním případě ukázat hodnoty 0,1 až 0,6.
Pokud po dopuštění bazénové vody a zprovoznění filtrace po několika dnech voda změní barvu a zakalí se, není třeba panikařit. Jedná se o běžný jev způsobený reakcí přípravků s nově napuštěnou vodou. Po nějaké době se kvalita vody ustálí a bude opět průzračná.
Nezapomeňte na pravidelnou údržbu a úklid bazénu v průběhu sezóny. Přečtěte si naše další články, ve kterém jsme se zaměřili na údržbu bazénů:
- Nadzemní, nebo zapuštěný bazén?
- Stavba zapuštěného bazénu svépomocí
- Slaná voda do bazénu jako levnější alternativa bazénové chemie
- Nepodceňujte zazimování bazénu. Víme, jak na to
- Zazimování bazénu
- Bazén se slanou vodou
- Plachta na bazén – jaké druhy můžete pořídit
- Bazénový vysavač je užitečný pomocník
Diskuse k článku