Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami
V posledních letech jsou gabionové ploty stále oblíbenějším a vyhledávanějším stavebním doplňkem. Používají se jak u rodinných domů, tak komerčních objektů, a jsou skvělým řešením pro oddělování pozemků či zvýraznění hranice pozemků. Gabionový plot přináší řadu výhod, má ale také svá úskalí. Zaměřme se proto na hlavní výhody a nevýhody gabionu a také na to, jak postavit takový plot svépomocí.
Co je to gabionový plot
Možná jste o gabionu ještě neslyšeli, ale určitě jste ho už mnohokrát viděli. Jedná se o pevnou síť vyrobenou z ocelových drátů a spon, která vytváří koš a plní se kamenivem. Dříve byly gabionové ploty výsadou luxusnějších moderních staveb, stávají se však stále dostupnější, proto roste jejich obliba i u široké veřejnosti.
Gabionový koš se nemusí plnit jen kamenivem, pro finanční úsporu se v určité míře používá i zemina, recyklovaný stavební materiál nebo betonová drť.
Výhody a nevýhody gabionových plotů
Pokud vás čeká výstavba plotu nebo ohraničení svého pozemku, popřemýšlejte nad možností montáže gabionu. Kromě vlastností vyniká i zajímavým vzhledem, který zpestří nejednu moderní stavbu. Abychom vám rozhodování ulehčili, sepsali jsme hlavní výhody a nevýhody, které gabionové ploty přináší:
Gabionový plot |
|
Výhody |
Nevýhody |
Dlouhodobá životnost, pevnost a stabilita |
Nároky na kvalitu ukládání kamene (klade-li se důraz na estetiku) |
Ochrana před hlukem i větrem |
Vyšší pracnost montáže |
Variabilita, snadné přizpůsobení tvaru i výšky |
Při špatné dostupnosti kameniva vyšší cena |
Při recyklaci stavebního odpadu pozitivní dopady na životní prostředí |
Může působit „brutalistně“ – nehodí se všude |
Snadná údržba |
Vysoká hmotnost kameniva |
Suchá instalace, kterou zvládne i kutil |
|
Gabionový koš – sypaný, nebo skládaný?
Pokud vás gabionové ploty zaujaly vzhledem i svými vlastnostmi, před zahájením výstavby se musíte rozhodnout mezi sypaným, nebo skládaným provedením. Realizace sypaných košů je jednodušší, protože se ocelová konstrukce pouze naplní kamenivem. Stavba sypaného plotu je rychlá, kamení se obvykle do konstrukce sype přímo pomocí bagru. Použitý kámen ale musí mít vždy větší průměr než je velikost ok, aby nepropadával.
Příklad skládaného gabionu.
Skládané gabionové ploty jsou z estetického hlediska zajímavější, protože vytváří mozaiku. Pro vytváření mazaiky se používají různé druhy přírodního kamene, je možné tvořit variabilní barevné kombinace. Za vyskládanou mozaiku se vsype kámen nebo jiný materiál, který není vidět, jeho jakost může být tedy nižší. Stavba skládaných gabionových plotů je časově i technicky náročnější, při zhotovení firmou tak počítejte s vyšší cenou.
Pevný základ pro gabionový plot je zásadní
Pokud se pustíte do výstavby gabionu svépomocí, nepodceňte kvalitu základu. Koše naplněné kamenivem jsou těžké a pokud podceníte stabilitu a pevnost základu, mohou se začít sesouvat. Doporučujeme stavět gabionové ploty na betonový základ, jehož šířka by měla odpovídat šířce stěny plotu.
Betonový základ ukončete řadou ztraceného bednění a pečlivě jej podélně i vodorovně srovnejte. Při betonování základu nezapoměňte na montáž opěrných sloupků, které zabrání sesouvání kameniva. Sloupky umístěte do betonu v dvoumetrových rozestupech do středu betonového základu a před plněním gabionových plotů je nechte tvrdnout alespoň týden.
Čtěte také: Vybíráme materiál pro oplocení pozemku
Stavba sypaného gabionového plotu
Pokud máte betonový základ připravený a pořádně vytvrdnutý, můžete se pustit do stavby gabionu. Na betonový základ položte dno gabionového koše a k němu postupně přikládejte boční sítě, které spojíte postupným protáčením spirál. Pro zpevnění použijte dodané ocelová táhla.
Pokud je síť správně propojena a sedí na betonovém základě, začněte postupně sypat kamení. Plňte a průběžně kontrolujte, nevznikají-li v místech vsypu prázdné kapsy. Ty je třeba odstranit tyčí nebo poklepem. Jakmile koš naplníte, uzavřete horní částí sítě a zvrchu dle potřeby doplňte. Pokračujte stejným způsobem u dalších košů, kterými budete na první naplněný navazovat.
Stavba skládaného gabionového plotu
Postupujte stejně jako v předchozím případě, zastavte se však u sypání kamene. U této metody totiž nebudete kámen do gabionu sypat, nýbrž budete stěny manuálně obkládat. Vyskládejte spodní část mozaiky po celém obvodu a vnitřní prostor vyplňte drobnějším kamenem, drtí nebo jiným materiálem. Při skládání mozaiky postupujte po malých krocích a neskládejte kamení příliš do výšky. Vždy vytvořte jednu řadu, dosypte kamením a pokračujte.
Skládáním vytvoříte originální mozaiku.
Pokud se do stavby gabionového plotu pustíte vlastními silami, ušetříte nemalé výdaje, které byste museli zaplatit stavebním firmám. Počítejte ale s časovou náročností a dbejte na pečlivou montáž, která vám zajistí pevnost, odolnost a stabilitu celé konstrukce.
Diskuse k článku
Petr
Můžu postavět plot se skládanými gabiony výšky 2m a tloušťky 30cm ?
díky za odpověď
Redakce Chytré bydlení
tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít stabilizační prvek – železný profil ve tvaru I. Stabilizace pomocí profilů se zpravidla doporučuje už od 120 cm výšky.
S pozdravem
Radek, redakce Chytré bydlení