Akrylátová vana – jak ji správně udržovat a případně opravit?
Akrylát je materiál, který je v koupelně velmi oblíbený, a tak není divu, že velmi žádaným typem vany je právě akrylátová vana, která je příjemná na dotyk, dobře vypadá a celkem snadno se udržuje. Jakým způsobem je vhodné tuto údržbu provádět a jak co nejlépe opravit případné praskliny, škrábance či rýhy, aby byla akrylátová vana pořád tak pěkná jako na začátku?
Akrylátová vana vyžaduje opatrné zacházení. Z hlediska materiálu je totiž velmi křehká, a tak může snadno dojít k jejímu poškození už při nesprávném usazení. Takovou opravu je poté lepší přenechat odborníkům. V případě oprav menších je možné postarat se o akrylátovou vanu svépomocí. I tak je ale nejlepší cestou prevence, díky které je možné se jakémukoliv znehodnocení vany vyhnout. A prevence tkví především ve správné údržbě a přiměřeném zacházení. Jak na to?
Akrylátová vana – údržba
Při údržbě a čištění je třeba si uvědomit, že akrylátová vana je vlastně vana z plastu. Plast obecně je náchylný na poškrábání a rýhy všeho druhu, akrylátová vana tedy nevyjímaje. A proto je určitě vhodné nepoužívat k čištění prostředky obsahující abrazivní složku, která by mohla povrch nenávratně poničit. S tímto souvisí i nutnost při čištění na povrch vany netlačit či nepoužívat kartáče a další pomůcky s hrubou plochou pro čištění. Mnozí uživatelé proto doporučují obyčejný hadřík či houbičku na nádobí a běžný saponát, který rozpustí mastnotu a špínu neagresivním způsobem a zanechá akrylátovou vanu i pěkně lesklou. Dražší variantou je používání prostředků přímo od výrobce konkrétní vany. V neposlední řadě je nutné zmínit, že akrylátová vana vyžaduje časté čištění, aby bylo možné uchovávat její pěkný vzhled. Špína, prach a případný vodní kámen nebudou mít tak šanci se na akrylátové vaně udržet v silných vrstvách, které jsou obtížnější na odstranění. Zásady pro čištění akrylátové vany tedy shrnují následující body:
- používat neagresivní čisticí prostředky
- pomůcky pro čištění nesmí mít drsný povrch
- základem je pravidelná a častá péče
Akrylátová vana - oprava
Samozřejmě mohu nastat situace, kdy ani ta nejlepší péče neochrání vanu před poškozením, stačí chvilka nepozornosti, kdy sprchová hlavice vyklouzne z rukou a spadne z velké výšky přímo na povrch vany, kde utvoří prasklinu, škrábanec či díru. Nebezpečím v tomto ohledu představují například i malé děti, které si rády ve vaně hrají. Míra rizika poškození také klesá a vzrůstá s kvalitou konkrétní vany. Běžné typy mají akrylátovou desku silnou přibližně 3,2 mm, ty kvalitnější 4 až 5 mm. Luxusní akrylátová vana může být pokryta akrylátem až o tloušťce 8 mm.
Ať už k poškození akrylátové vany dojde jakýmkoliv způsobem, je potřeba ihned zakročit, aby poškození vany nenarůstalo. Opravu je možné přenechat technikům výrobce nebo si s ní poradit svépomocí, a to pomocí brusného papíru, brusné pasty a následného vyhlazení. Hlubší vyštípnutí lze vyplnit akrylátovou pastou, co je k dostání v běžných hobbymarketech. Pokud je akrylátová vana poškozena natolik, že uvažujete o její kompletní výměně, je možné provést renovaci pomocí akrylátové vložky, která se vsadí do původní vany a přilepí. Tímto způsobem lze opravit i ocelové vany. Je však nutné ponechat celý proces odborníkům. Dobrou službu odvede i akrylátový nátěr.
Akrylátová vana je mnohými oblíbena z různých důvodů. Lze ji sehnat i v atypických tvarech a je příjemná na dotyk i nenáročná na údržbu. Aby však stále vypadala jako nová, je nutné tomu přizpůsobit i to, jak je užívaná. Časté čištění udrží akrylátovou vanu v dobré kondici a navíc umožní mít nad vanou kontrolu, aby bylo možno proti případným poškozením zasáhnout dříve, než bude později.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku