Dřevěná vana a umyvadlo? Dříve běžné, dnes luxus!
Dřevěné kádě, ve kterých se v pohádkách koupaly princezny, se dostaly nejdříve do wellness center a nyní si pomalu, ale jistě podmaňují i české koupelny. I dříve představovala lázeň luxus, ovšem dřevěná nádoba byla jediným řešením, jakousí z nouze ctností. Dnes však patří dřevěné vany a umyvadla mezi luxusní vybavení.
Dřevo a voda nejsou nejlepší přátelé. Avšak moderní technologie umožňují i toto partnerství, a tak nic nebrání v tom, aby i do koupelen pronikla dřevěná sanita. Teď už je jen na vás, zda vyberete futuristický vhled nebo tradiční podobu necek.
Vany a umyvadla ze dřeva vypadají skvěle
Možná se vám jako první vybavily třísky zapíchnuté v ne zrovna příjemných místech... Avšak tak tomu rozhodně není. Dřevo je materiál, který se dobře opracovává a snadno se upravuje. A to jak jeho povrch, tak tvar.
V nabídkách výrobců najdete nejrůznější velikosti, barvy, tvary, styly i dekory. Cena pak stoupá nejen proto, že se jedná o originální prvek, ale hlavně proto, z jakých materiálů se vyrábí. Aby odolávalo co nejlépe, používají se exotická dřeva, zpravidla ty luxusnější, aby splnila požadavky i těch nejnáročnějších.
Koupelna jako oáza klidu
Vybavení koupelen se dostává do popředí zájmů hlavně proto, že se transformuje na domácí relaxační zónu, mnohdy by se dalo říci, že až lázně. Kde jinde by si také člověk odpočinul, než sám ve vaně plné teplé vody...
Dřevěná vana a umyvadlo kontrastují s moderními interiéry a přetechnizovaným zařízením. Vnáší klid, pohodu, kousek starých časů.
Dřevo pro dřevěné koupelny
Z druhů, které běžně rostou v našich končinách, se bohužel kvalitní sanita vyrobit nedá. Používají se druhy odolné vlhkosti, tedy hnilobě a plísni. Jedná se například o finskou borovici, sibiřský modřín, ořech, africkou kambalu či okoumé.
I proces před výrobou podléhá vysokým nárokům. Musí schnout až dva roky volně na vzduchu, poté putuje do speciálních sušáren a až pak se z něj začíná vyrábět. Pro to, aby dřevo dlouhodobě odolávalo vodě, je třeba jej napustit oleji a opatřit je výraznou vrstvou laku. Tyto postupy se liší mezi jednotlivými výrobci, čímž také vytváří různé kvality produktů.
Obavy nemusíte mít ani z hmotnosti – u van klasických tvarů je to kolem 80kg.
Možnosti do koupelen
- tvary: ze dřeva se dají nejlépe sehnat oválné tvary. Ať už úplně hladké nebo ty, které připomínají koupací kádě z dob minulých (a to včetně skruží). Pořídit si můžete samostatně stojící, rohovou i klasicky přilepenou ke zdi. A samozřejmě nechybí možnost výroby na zakázku.
- barvy: závisí na druhu dřeva, ale nejčastěji se setkáte se středně tmavými. Světlý je kupříkladu evropská jasan, naopak mezi nejtmavší se řadí sapele podobné mahagonu. V Japonsku jsou pak velmi oblíbené cypřišové vany a umyvadla.
- dřevěný sprchový kout: aby toho nebylo málo, tak i sprchovou vaničku můžete pořídit ze dřeva. Do stylových koupelen dokonalé.
Dřevěné vany a umyvadla se vyrábí technologií podobnou, jako lodě. Proto se nemusíte bát o jejich odolnost. Vyznačují se perfektním držením tepla a komfortem. Pokud hodláte do koupací nádoby investovat více, než 30 tisíc korun, pak je dřevo tím nejlepším kandidátem.
Diskuse k článku