Vanová zástěna: praktická záležitost i zajímavá dekorace
Dlouhá koupel je báječným završením dne. Ale co ta spoušť potom! I když koupání preferuje stále méně lidí, své zastánce má. Pro někoho není sprcha tím správným relaxem, ale jen rutinní večerní očistou. Kdo miluje chvilky strávené v lázni, pak určitě ocení vanové zástěna. Na jednu stranu praktickou záležitost, na druhou stranu skvělou dekoraci!
Ať se snažíte sebevíc, vždy se objeví – voda na zemi v množství závisejícím na dobré náladě, chuti se koupat i neopatrnosti. Po koupání však nemusí následovat úklid – od toho je tu vanová zástěna, jenž zabrání vodě namočit okolí. Funkcí může plnit ale více.
Vanová zástěna – řešení do každé koupelny
Vybavovat vanu zástěnou není v žádném případě zbytečnost. V rámci úspory místa volí mnoho panelákových koupelen řešení dva v jednom, tedy vanu a sprchový kout dohromady. V takovém případě se při používání sprchy dostává voda do okolí – na zem i zdi, kde může ve špatně odvětrávaných prostorách nadělat paseku. Snadno tak vzniká totiž plíseň, která se do žádnéhzo čistého obydlí rozhodně nehodí.
Mohou tak být jednodílné i vícedílné a různých výšek, aby zapadly do každé koupelny.
Jak vybrat vanovou zástěnu!
- Tvar vany: důležitý hlavně proto, že s ohledem na něj bude možno vybrat typizovanou zástěnu, běžně k sehnání ať už v internetových či specializivaných kamenných obchodech. Jestli má vana tvar nestandardní, pak bude třeba nechat vyrobit zábranu zakázku. Což vyjde zase o něco dráže...
- Výška: záleží na vkusu, avšak pokud ji už pořizujete, pak zvolte raději vyšší, než nižší. I když třeba nemáte v plánu používat vanu jako sprchu, vhodnější je právě druhý typ.
- Umístění: Upevnite se může buď jen na roh vany a nepohyblivě. Praktičtější je však delší, kdy se dají jednotlivá křídla složit. Potom snadno zajistí celou vanu. Důležité také je, kde máte vanu umístěnou. Jestli je v rohu a ze dvou stran ji obklopuje zeď, pak může stačit jenom jednoduché a elegantní jedno křídlo.
Vždy dbejte na to, aby vanová zástěna perfektně seděla a doléhala jak ke zdi, tak jednotlivé díly k obě navzájem.
Pevná nebo skládací zástěna?
S těmito dvěma základními druhy se setkáte téměř vždy. Sami musíte vědět, kolik prostoru lze zástěně věnovat. Některé druhy jdou složit ke stěně tak, že ani nezaznamenáte jejich přítomnost. Pozor však na umístění vodovodní baterie, která bývá nejčastěji tím, co vadí – a mnohdy se na to přijde až po instalaci zábrany.
Pevná zástěna zase vyžaduje více místa (většinou má patenty a dá se otevírat).
V obou případech je třeba zmínit čištění – u jednoho dílu jde údržba snadněji, než u skládací „harmoniky,“ kde existuje mnoho spárů a míst, jenž jsou rájem pro bakterie a nečistoty.
Co vše je k dispozici
- nejčastěji narazíte na vanové zástěny s rámem – modernější jsou ale ty bez něj
- mezi favority patří čiré sklo, k dostání jsou však i s kaleným sklem nebo vzorem
- levné varianty jsou vyrobeny z plastu
- vybírejte i podle úpravy povrchu a zeptejte se, který z nabídky se udržuje nejlépe
- zástěny se dostanou na jakýkoliv tvar vany
Vanová zástěna je užitečná věc, která nezruinuje rozpočet a přitom koupelnu promění jako málo co. Užitečná věc dá zapomenout na každovečerní vytírání podlahy a zároveň dodá nový styl – záleží jen na výběru.
Diskuse k článku