Akrylátová nebo smaltovaná vana
Vana – dominanta koupelny – umožňuje dodržovat základní hygienické návyky pohodlným a komfortním způsobem. Navíc skvěle slouží i jako místo pro relaxaci a uvolnění. Její kvalitu a životnost ovlivňuje především materiál, z něhož je vyrobena. Akrylátová vana je v současné době velmi vyhledávaným typem, vymizí proto z koupelen smaltovaná vana?
V současné době jsou vyhledávanými vanami akrylátové. Ty postupně nahrazují dříve hojně používaný materiál – smalt, i když někteří na něho nedají dopustit i dnes. Výběr materiálu vany by se měl odvíjet od toho, co od ní její majitel očekává. Co je tedy lepší akrylátová vana, nebo smaltovaná vana?
Smaltovaná vana a akrylátová vana - jaké jsou výhody a nevýhody?
Smaltovaná vana je dnes vyráběna jinými technologickými postupy, než tomu bylo dříve, i tak se ale potýká s nedostatky, které mohou leckoho od koupě odradit. Z praktického hlediska stojí určité za zmínku to, že smaltovaná vana studí a trvá, než to teplá voda změní. Základem je totiž přeci jenom ocel. Vrstva smaltu je navíc poměrně křehká, a tak v případě, že z mokrých rukou vypadne hlavice sprchy, můžete v místě nárazu očekávat prasklinku, která se sice dá opravit, ale vždycky už bude znatelná. Smaltovaná vana vyžaduje při údržbě větší námahu a v případě, že dispozice koupelny vyžadují atypický tvar vany, v nabídce těch smaltovaných určitě na vhodný kousek nenarazíte. A pokud ano, budete muset sáhnout hluboko do kapsy, protože atypická smaltovaná vana je velmi drahým artiklem. Na druhé stranu jsou tu samozřejmě pozitiva, a to zejména v podobě dlouhé životnosti (někteří výrobci garantují až 30 let) a velké tvrdosti. Smaltovaná vana by tak určitě neměla ujít vašemu zájmu.
Akrylátová vana nevydrží tak dlouho jako smaltovaný typ (přibližně 10 až 15 let), má povrch náchylný k poškrábání. Akrylátová vana je celkově velmi křehká, a tak může při nešetrném usazování snadno dojít k jejímu poškození. Nicméně majitelé vany z tohoto materiálu vychvalují příjemný povrch, pestrou nabídku v otázce tvarů, protože díky snadnému zpracování akrylátu je možno vyrobit jakýkoliv tvar, a vysokou nosnost, díky níž se nemusí nikdo obávat, že by se akrylátová vana prošlápla.
Co je levnější? Smaltovaná vana, nebo akrylátová vana?
Cena za vanu jednoho či druhého typu souvisí nejen s konkrétními rozměry, ale také s tím, jaké technologie byly použity při výrobě. Výjimkou tak nejsou vany okolo 2 000 Kč, ale ani ty, jejichž pořízení vyjde na desítky tisíc korun. Obecně však lze smaltovanou vanu o rozměrech 150 krát 70 cm koupit za cca. 2 000 Kč a akrylátovou o několik stokorun dráž.
Dřevěná vana? I taková existuje
I když akrylát a smalt hraje na trhu s vanami prim, jsou v nabídce i takové, jejichž materiál sám o sobě je výjimečný, a tak je zřejmé, že taková vana bude vhodná do koupelen konkrétního vybraného stylu řešeného do sebemenších detailů. Lze se tedy setkat s vanami z přírodního kamene, ze dřeva nebo ze skla.
Ať už se jedná o vanu ze smaltu či plastu – akrylátu, je jasné, že se stane středobodem celé koupelny. Její umístění by mělo odpovídat nejen požadavkům majitele, ale také tvaru a rozložení místnosti – ostatně to jsou parametry, s nimiž je nutné pracovat, než si zodpovíte otázku, zda je pro vás lepší smaltovaná vana, nebo akrylátová vana.
Diskuse k článku