Kdy použít kontaktní a kdy provětrávanou fasádu: srovnání
Zateplení fasády je důležité jak v případě starších domů, tak novostaveb. V současné době se využívají dva základní typy zateplování fasád, a to kontaktní a provětrávané. O vlastnostech a charakteru provětrávaných fasád i jejich výhodách jsme se podrobně zmiňovali v samostatném článku. Nyní se podrobněji zaměříme na to, kdy má význam sáhnout po kontaktních, kdy právě pro provětrávaných fasádách.
DÁLE NA TÉMA: PROVĚTRÁVANÉ FASÁDY
Kontaktní fasády jsou konstrukčně jednodušší
V případě kontaktních fasád jsou všechny izolačních i konstrukční vrstvy připevněné těsně na sobě. Desky tepelné izolace se tak lepí přímo na stěny, v dalším kroku se opatřují finální vrstvou. Tou je nejčastěji omítka, případně fasádní obklad nebo jiný materiál.
Kontaktní způsob zateplování fasád se využívá řadu let a je hojně rozšířený. Svou oblibu si získal zejména díky konstrukční jednoduchosti a s tím související přijatelné ceně. Výhodou také je, že v případě kontaktních fasád se tloušťka stěn zvětší jen o několik cm a vzhled domu zůstane nedotčený. Kontaktní zateplování fasád se využívá zejména v případě zděných domů, které se opatřují omítkou.
Kontaktní fasáda – jen pro suché zdivo
Přestože je kontaktní způsob zateplování domů nejrozšířenější, nehodí se všude. Bohužel, mnoho lidí automaticky přistupuje ke kontaktnímu způsobu zateplení, aniž by zhodnotili jeho vhodnost či nevhodnost. Kontaktní fasády se totiž musí aplikovat jen na suchý, čistý a vyrovnaný podklad. V opačném případě bude docházet ke srážení vlhkosti, což se po nějaké době projeví výskytem plísní a degradací materiálu.
Protože je izolační materiál nalepení přímo na zdivu, nemá jak dýchat. Nedostane se k němu žádný vzduch a není přítomná žádná mezera, která by zajistila přirozený odvod vlhkosti. Proto se kontaktní fasády doporučují zejména v případě novostaveb. U starších domů s vlhkým zdivem mohou dělat problémy. Aby byla montáž kontaktní fasád vhodná pro starší domy, je třeba zdivo podřezat, umístit hydroizolační vrstvu a narazit nerezové plechy do spáry. Až po očištění, zapravení a vyschnutí zdiva je možné přistoupit ke kontaktnímu zateplování.
Provětrávané fasády jsou pro vlhké domy ideální
Pokud řešíte způsob zateplení staršího domu a chcete se vyhnout náročnému podřezávání zdiva, sáhněte po provětrávaném typu fasády. Mezi vrstvou tepelné izolace a vrstvou vnějšího obkladu se totiž nachází několikacentimetrová vzduchová mezera, která umožní volné proudění vzduchu a odvod vlhkosti. Vzduchová mezera navíc podpoří také tepelnou a akustickou izolaci. Při zateplování starších domů navíc není potřeba starou omítku upravovat a výrazně čistit.
Provětrávané fasád nevyžadují technologické přestávky
Velkou výhodou provětrávaných fasád je také rychlost realizace. Na rozdíl od těch kontaktních totiž nevyžadují technologické přestávky spojené se zráním materiálů a vysycháním. Montáž provětrávané fasády můžete také provádět takřka bez ohledu na vnější teploty. Konstrukce bude mít dobrou nosnost, a tak ji bez dalších úprav můžete obkládat i těžšími stavebními materiály, například dřevem nebo kamenem. V případě potřeby můžete provětrávané fasády také demontovat a izolaci opravit, případně rozšířit.
Provětrávané fasády patří mezi moderní způsob zateplování, který je obzvláště vhodný pro izolování starších domů s vlhkým zdivem. Svůj význam má však i u novostaveb, kde zaujme absencí technologických přestávek (a tedy rychlostí realizace), nosností a snadnou demontovatelností. Kontaktní způsob zateplování však stále patří k častějšímu, a to zejména díky nižší ceně a vhodné kombinaci s tradičními fasádními omítkami.
Přečtěte si další články zaměřené na téma fasád a zateplování:
Diskuse k článku