Podkrokevní zateplení – skvělé řešení pro izolaci hotových střech
Pokud bydlíte ve starém rodinném nebo bytovém domě a zvažujete možnosti zateplení, kromě fasády se zaměřte i na tepelnou izolaci střechy. Právě kvůli špatně zateplené střeše uniká velké množství tepla a v letním období se podkrovní prostory nadmíru přehřívají. Plánujete-li rozsáhlejší rekonstrukci střechy, zvolte komplexní nadkrokevní izolační systém, který vyniká vysokou účinností. Jestli se chcete větší rekonstrukci vyhnout, sáhněte po podkrokevním zateplení, které je určené pro izolaci ve fázi hotové střešní krytiny.
Druhy izolačních systémů střech
Podle statistik unikne přes nedostatečně zateplenou střechu až 25 % tepla. Bohužel, spousta majitelů rodinných domů se ve snaze o snížení energetické náročnosti budovy pustí do zateplení fasády a na izolaci střechy úplně zapomene. Neudělejte takovou chybu i vy a věnujte zateplení střechy dostatečnou pozornost. Izolační systém střech se podle způsobu umístění zateplovacího systému dělí na nadkrokevní, mezikokevní a podkrokevní.
Průřez střechou včetně izolace
Nadkrokevní izolace
Jak je z názvu zřejmé, izolační materiál se umísťuje nad krokve střechy. Takové řešení je v současnosti stále oblíbenější, a to zejména díky zvětšení užitného prostoru v podkroví. Protože je tepelná izolace uložená na bednění umístěném na krokvích, neubírá žádný prostor v interiéru. Nadkrokevní zateplování lze realizovat bez tepelných mostů a s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Protože se však umísťuje nad krokve, nedá se jednoduše nainstalovat ve fázi hotové střechy. Proto se tento způsob zateplení střechy používá jen při rozsáhlejších rekonstrukcích, během kterých se demontuje celá střešní krytina, případně při výstavbě nové střechy.
Mezikrokevní izolace
Jedním z nejvyužívanějších typů zateplení střechy je mezikrokevní izolace. Izolační hmota (minerální vata, PIR panely apod.) se v tomto případě umísťuje mezi krokve. Protože krokve nebývají zpravidla vyšší než 18 cm, je tloušťka izolace, která se do prostoru vejde, často nedostačující. Proto je třeba mezikrokevní izolaci kombinovat s izolací podkrokevní a zvýšit tak účinek zateplení.
Podkrokevní izolace
Podkrokevní izolace se zpravidla kombinuje s mezikrokevní a umožňuje zlepšení izolační funkce. Pokud by byla izolace aplikovaná jen do velikosti krokve, v místě krovů by vznikaly tepelné mosty, kterými by unikalo značné množství tepla. Proto je třeba zvýšit tloušťku podkrokevní izolací, a ti o za cenu zmenšení podkrovního prostoru.
Vnitřní izolace pomocí PIR panelů
Jaký materiál použít pro vybudování podkrokevní izolace? Zatímco pro mezikrokevní se skvěle hodí minerální vata, pro tu podkrokevní je z mnoha ohledů vhodnější izolace z PIR panelů. Jde o tuhou pěnu, která má téměř zcela uzavřenou buněčnou strukturu. Je nenasákavá a oproti polyuretanu má lepší tepelné vlastnosti, tlakovou pevnost a protipožární odolnost.
PIR panely se montují ze spodní strany přímo na konstrukci krovu. V místě napojování se panely přelepují parotěsnou páskou. Ve finálním kroku se přes PIR desku nakotví rastr pro pohledovou část. Střecha bude dokonale zateplená a interiér se zmenší jen minimálně.
Podkrokevní izolaci oceníte i v letním období
Proč se vlastně pustit do izolace střechy? Hlavní důvodem je snížení energetické náročnosti, a tedy i nákladů na vytápění. Podkrokevní izolaci však oceníte i v letním období. Pokud jste někdy během léta navštívili nezateplený podkrovní byt, jistě nám dáte za pravdu, že v něm bylo vedro jako v sauně. Pobyt v zatepleném podkroví je mnohem příjemnější. Podkrokevní izolace totiž zabraňuje přehřívání budovy, protože udržuje vnitřní teplotu na nižší úrovni a zabraňuje prostupu tepla zvenčí.
Čtěte také: Letní vedra v podkroví – jak s nimi bojovat
Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení fasády a v případě podkrovních místností je nezbytností. Pokud plánujete stavbu nové střechy nebo rozsáhlejší rekonstrukci, sáhněte po efektivní nadkrokevní izolaci. Nechcete-li do konstrukce výrazněji zasahovat, zvolte dobré izolační systémy a zkombinujte mezikrokevní izolaci s podkrokevní.
Přečtěte si i další články o zateplování domů a bytů:
Diskuse k článku