Plánujete zateplení starého domu? Objevte výhody provětrávané fasády
Bydlíte ve starém domě, který je energeticky náročný a za jeho vytápění utratíte každý rok tisíce korun? Jednou z možností, jak snížit energetickou náročnost staré budovy, je její zateplení. Problém je v tom, že při zateplení starších navlhlých staveb se po instalaci izolace vytvoří nepropustná obálka, ve které kondenzuje vlhkost a vytváří se plísně. Aby se tomu předcházelo, využívají se moderní provětrávané fasády, které přináší řadu výhod. Právě na ně se na následujících řádcích podrobněji zaměříme.
Provětrávaná fasáda je prodyšná
Jak je z názvu zřejmé, provětrávané fasády jsou takové, které umožňují přístup vzduchu do zdiva. Volba provětrávaných fasád má význam právě v případě starších staveb, které jsou vlhké. Přívod vzduchu, který zajistí odvod vlhkosti, je u nich naprosto zásadní. V případě instalace provětrávané fasády bude zdivo prodyšné, stavba bude moct dýchat a nebude se zapařovat. Charakteristickým rysem provětrávaných fasád je vzduchová mezera, která zůstává mezi nosnou konstrukcí a izolačním materiálem. Právě skrz mezeru proniká ke zdivu vzduch a odvádí vlhkost pryč.
Čtěte také: parotěsná fólie – jaké jsou druhy a k čemu parozábrany slouží
Základem provětrávané fasády je konstrukce
Na rozdíl od kontaktních zateplovacích systémů se u provětrávané fasády ponechává mezi izolací a krycí vrstvou z desek mezera. Důležitou součástí je nosná konstrukce, která se nejčastěji vyrábí z hliníkových profilů a pevně se kotví do zdiva. Na tuto nosnou konstrukci se postupně připevňují fasádní desky. Mezi nosnou konstrukcí a deskami je vzdálenost cca 10 až 30 cm.
Odvětrávání budovy prodlouží její životnost
Provětrávané fasády se často volí jako způsob zateplení právě pro starší domy, u kterých je problém s vlhkostí. Odvětrávání vlhkosti ze zdiva totiž pozitivně ovlivní i statiku domu a prodlouží jeho životnost. Pokud by se vlhkost ve zdivu srážela, vedle toho, že by vedla k vytváření plísní, by postupně degradovala kvalitu zdiva a snižovala životnost stavby. Montáž odvětrávané fasády tak přinese vedle energetické úspory také prodloužení životnosti.
Teplená i akustická izolace
Jednou z hlavních výhod provětrávaných fasád jsou dobré tepelněizolační vlastnosti. Po instalace provětrávané fasády v kombinaci s kvalitním izolačním systémem se výrazně sníží úniky tepla, a tedy i náklady spojené s vytápěním. Vedle tepelné izolace však provětrávané fasády vynikají také izolací akustickou. Pokud vás trápí hluk pronikající z venkovního prostoru přes zdivo do interiéru, po montáži izolace bude úroveň hluku mnohem nižší. V kombinaci s kvalitními okny vás žádné ruchy zvenčí rušit nebudou.
Ideální pro křivé a nevzhledné fasády
Montáž provětrávaných fasád je bezproblémová tak na staré, křivé a nevzhledné podklady. Nemusí být dokonale rovné, díky instalaci rámu se nerovnosti snadno vyrovnají a jakékoliv nedokonalosti překryjí. V případě potřeby pak můžete fasády kdykoliv v budoucnu rozebrat a dostat se k izolačnímu materiálu, a to bez poškození fasádních desek.
Odvětrávané fasády z různých materiálů
Odvětrávané fasády mohou mít takřka libovolnou finální podobu. Pro výrobu se používají nejrůznější materiály, které vyniknou jak na klasických, tak moderně pojatých stavbách. Oblíbené jsou například cementovláknité fasády, velkoplošné dřevěné obklady fasád, lamelové fasády, ale třeba i kamenné, keramické nebo kompaktní. Možností je nepřeberné množství.
Nabízí se také otázka, kdy se vyplatí sáhnout po odvětrávaných fasádách, a kdy naopak po fasádách kontaktních. Na srovnání a konkrétní ukázky aplikací se zaměříme v pokračování článku:
KDY POUŽÍT KONTAKTNÍ A KDY ODVĚTRÁVANOU FASÁDU
Přečtěte si další články zaměřené na téma fasád a zateplování:
Diskuse k článku