Zateplení domů pomocí PUR pěny – jaké má vlastnosti?
Stříkané PUR pěny patří společně s minerálními vatami mezi nejrozšířenější izolační materiály, které se používají pro zateplování domů i bytů. Stejně jako další materiály mají i PUR pěny své výhody i nevýhody, díky čemuž si získaly jak řadu příznivců, tak jejich odpůrců. Pojďme se zaměřit na to, jaké vlastnosti tento izolační materiál má, v pokračování tématu se pak zaměříme na srovnání PUR pěn s minerálními vatami.
Základní charakteristika PUR pěny
Polyuretanová pěna (PUR pěna) se dělí na dva druhy, a to na měkkou a tvrdou. Měkká polyuretanová pěna je obecně označovaná jako molitan, je pružná a jemná a nachází své uplatnění v mnoha oborech od stavebnictví po výrobu nábytku. Pro zateplování domů a výrobu různých stavebních prvků se používá tvrdá PUR pěna, která se díky svým vlastnostem hodí jak pro zateplování celých objektů, tak spár nebo konstrukcí.
Obvykle se aplikuje metodou nástřiku, je možné ji také lít. PUR pěna má dobré izolační vlastnosti, hlavní předností je, že zůstává na povrchu a přizpůsobí se různým tvarů a zaplní i zákoutí a nerovné plochy.
Princip technologie izolací polyuretanovou pěnou
Při aplikaci PUR pěny se používá nástřiková pistole, ve které se smíchají dvě tekuté látky. Princip tak spočívá v nástřiku směsi dvou složek, které při dopadu na plochu začnou okamžitě reagovat a mění své skupenství z tekutého na pevné. Dochází k chemické reakci, během které se vytváří oxid uhličitý, který se při reakci obaluje polyuretanem a do několika vteřin tvrdne.
Látky, které se mění do pevného skupenství, také výrazně nabývají na objemu a přizpůsobují se povrchu, který má být izolován. Přibližně do 20 vteřin od nástřiku pěna ztvrdne a je v podstatě okamžitě pochůzná. Proto se také označuje jako tvrdá pěna.
Ukázka aplikace PUR pěny
Stříkané pěny zajistí dokonalé zatěsnění
Díky tomu, že se stříkaná PUR pěna dokonale přizpůsobí povrchu, na který se aplikuje, má velmi dobré izolační vlastnosti. Vyniká také vysokou uzavřeností buněčné struktury, díky čemuž má i dobré hydroizolační vlastnosti. Na rozdíl od jiných izolačních materiálů nedochází k vytváření spár, které by mohly funkci izolace narušovat. Vrstva izolace je navíc poměrně tenká, standardně bývá 3 cm, takže nesnižuje obytný prostor. Navíc má nízkou hmotnost, takže se hodí i pro zateplování střech, kdy zbytečně nezatěžuje nosnou konstrukci.
PUR pěny mají i své nevýhody
Abychom byli nestranní, nesmíme zapomenout ani na nevýhody izolace stříkaných polyuretanových pěn. Pěny jsou v první řadě citlivé na UV záření, které vlastnosti materiálu degraduje, takže by měly být navíc opatřeny ochranným nátěrem. Na rozdíl od izolačních materiálů se nástřik PUR pěny nemůžete provést sami, musíte se obrátit na profesionální firmu, která vám aplikaci pěny zajistí.
Při výběru dodavatele buďte obezřetní a obraťte se na odborníky s mnohaletou praxí. Jako nevýhody PUR pěn se totiž často uvádí i nasákavost, praskání či vybulování, to však nebývá způsobeno samotnou technologií či vlastnostmi, ale neodbornou montáží.
Novinkou na trhu jsou pak například panely BELAN, které jsou založeny právě na technologii PUR. Lze je snadno aplikovat svépomocí na různé povrchy a jejich vnější strana ze stlačeného betonu slouží zároveň jako fasádní dekorace.
Kde všude se stříkané PUR pěny používají
Stříkané PUR pěny mají celou řadu využití. Díky svým vlastnostem se používají pro tepelné izolace plochých střech, podkroví a půdy, obloukových střech, stropů a stěn interiéru či průmyslových izolací. Tvrdé pěny je možné využít i při výrobě dekorací a kulis pro odvětví filmového průmyslu či reklamy.
Diskuse k článku