Jak správně odmrazit lednici a mrazák? Důležité je načasování
Vždy se při otevření lednice nebo mrazáku zděsíte, když vidíte silnou vrstvu námrazy, ale odmrazení stále odkládáte? Alespoň jednou za rok byste se do odmrazování lednice a mrazáku měli pustit. Jednak zlepšíte úroveň hygieny spojenou s pravidly pro skladování potravin, jednak uvolníte prostor, který vám vzniklá vrstva ledu zabírá. Po odmrazení se také sníží spotřeba energie. Pokud tak máte pocit, že vaše lednice či mrazák je opravdovým žroutem energie, měli byste se do odmrazení pustit co nejdříve. Pojďme se zaměřit na to, jak a kdy tento typ údržby provádět.
Vyberte vhodnou dobu pro odmrazování lednice či mrazáku
Pokud lednici nebo mrazák odmrazujete pravidelně, odmrazování si předem naplánujte. Je-li namrzlá vrstva tlustší než 4 až 5 mm, odmrazování proveďte co nejdříve bez ohledu na roční období. Při tlusté vrstvě namrzlého ledu či sněhu se totiž spotřeba zvyšuje o desítky procent, při vytvoření centimetrové krusty může přesáhnout klidně i 60 %.
Pokud na odmrazení nespěcháte, tento typ údržby provádějte vždy v zimních měsících. Potraviny uložené v mrazáku a lednici totiž musíte během odstávky uchovat v co nejchladnějším prostředí. V zimě je to snadné, potraviny jednoduše přendáte například do krabice a umístíte na dvůr či balkon. Mnohem hůře se spotřebiče odmrazují během léta, kdy potraviny umístěné mimo lednici či mrazák podléhají zkáze prakticky okamžitě. Pokud se chcete do odmrazování pustit v teplejších dnech, učiňte tak v ranních nebo večerních hodinách a potraviny umístěte do přenosných chladniček. Pokud je nemáte, napusťte vodou igelitové sáčky a vytvořte si co nejvíce chladiva, kterým potraviny a krabice dočasně ochladíte.
Je namrzlá vrstva široká nad 5 mm? Odmrazení je nezbytné.
Návod na odmrazování spotřebičů v 5 krocích
Pokud jste určili ideální období pro odmrazování domácích spotřebičů, můžete se pustit do práce. Počítejte s tím, že vám celý proces zabere několik hodin práce a nadělá i nepořádek. Postup odmrazování spotřebičů rozdělíme do 5 kroků:
1. Odpojte spotřebič a vyjměte potraviny
Lednice a mrazáky obvykle nejsou vybaveny vypínacím tlačítkem, proto je budete muset vypojit ze sítě. V té chvíli přendejte veškeré potraviny do krabic, naskládejte je vedle sebe a do spodní části umístěte potraviny, které se mohou nejrychleji zkazit. Potraviny přesuňte na chladné místo, na které nesmí svítit sluneční paprsky.
2. Zabraňte zbytečnému odtékání vody
Pokud v kuchyni nechcete mít potopu, udělejte preventivní kroky a odtékající a kapající vodu zachycujte. Moderní spotřebiče jsou vybaveny odtokovým systémem, u těch starších či levnějších nic takového nenajdete. Použijte dostatek ručníků či hadrů a do vnitřního prostoru umístěte misky či kbelíky. Prostor kolem lednice či mrazáku průběžně vytírejte mopem.
3. Nechejte lednici samovolně odmrazit
I když proces odmrazování lednice či mrazáku zabere nějaký čas, příliš energie u toho nevydáte. Dveře spotřebiče otevřete dokořán a silnější vrstvy ledu odstraňujte postupně škrabkou. Led nikdy netrhejte nebo neodstraňujte silou, mohli byste spotřebič poškodit.
Pokud chcete proces odmrazování urychlit, dejte vařit vodu a nalijte ji do hrnce. Ten pak umístěte do prostoru lednice. Horká pára udělá své a námraza rychleji povolí. Než tak učiníte, nahlédněte do servisní příručky. U některých modelů by se vzhledem ke specifické konstrukci proces odmrazení neměl urychlovat. Při odmrazování nikdy neutírejte stěny, dveře ani police přímo horkou vodu. Mohlo by dojít k teplotnímu šoku a poškození povrchu.
4. Po odmrazení vnitřní prostor vyčistěte
Až bude proces odmrazování u konce a vrstvy ledu se promění ve vodu, vnitřní prostor lednice či mrazáku vyčistěte. K tomu můžete použít speciální čisticí prostředky určené pro mytí chladniček, obvykle se dodávají ve spreji. Můžete si připravit i vlastní dezinfekční prostředek, a to smícháním vody s jedlou sodou. Nikdy nepoužívejte agresivní chemické prostředky, které mohou uložené potraviny kontaminovat. Nezapomeňte vyčistit všechna zákoutí, police, vnitřní boxy a stěny. Vše vysušte, kapky vody by mohly opět začít rychle přimrzat a začít tvořit vrstvu ledu.
5. Zapněte spotřebič a naplňte jej potravinami
Až budete mít pocit, že je lednice opět čistá a bez jakéhokoliv ledu či námrazu, můžete ji opět zprovoznit. Lednici či mrazák zapojte do sítě, nastavte regulátory teplot a nechejte 20 minut běžet. Poté lednici či mrazák zkontrolujte, a pokud se zdá, že funguje bez problémů, potraviny do opět naskládejte. V průběhu týdne pak kontrolujte i stav potravin. Odstávka a změna teploty mohla způsobit snížení trvanlivosti.
I když odmrazování domácích spotřebičů nepatří mezi oblíbené činnosti, jedná se o důležitý krok, který sníží spotřebu a zlepší úroveň hygieny. Často se na nás obracíte také s dotazem, jak lednici zbavit zápachu. Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
Diskuse k článku