Posypová sůl škodí přírodě i obuvi. Známe šetrnější prostředky na zledovatělý chodník
Namrzlá vrstva ledu či sněhu na chodnících a cestách dokáže způsobit velké problémy a je častou příčinou zranění. Pokud máte komunikace a chodníky v zimním období na starosti, měli byste se postarat o jejich zabezpečení. Proti ledu a zmrzlému sněhu se často bojuje pomocí posypové soli, její používání ale školí stromům a zvířatům, navíc ničí obuv. Existují však i ekologičtější a cenově srovnatelné metody, jak s ledovkou bojovat.
Používání posypové soli je neekologické
Posypovou sůl využívají k chemickému rozmrazování jak majitelé domů a zahrad, tak správci komunikací. I když se posypová sůl během zimy používá na denním pořádku, má negativní dopady na životní prostředí a v důsledku i na nás. Masivní solení veřejných komunikací vede zatékání rozpuštěné solné tekutiny ke stromům a k jejím chřadnutí. Také díky tomu stromy u vozovek často odumírají, listy zasychávají a opadávají.
Posypová sůl škodí také zvířatům. Potvrdí to všichni majitelé psů, kteří v zimním období chodí na procházky. Psí tlapky při kontaktu s posypovou solí výrazně trpí. Chemické posypy poškozují obuv a v neposlední řadě mají negativní dopady i na kvalitu vody. Také proto se posypová sůl nesmí používat v blízkosti vodních zdrojů, v parcích a chráněných územích.
Není sůl jako sůl. K posypu se používají dva různé druhy
K chemickým posypům se nejčastěji používají dva typy posypové soli. Při teplotách do cca -9 °C se používá chlorid sodný, tedy běžná sůl, kterou všichni známe. Ta je vzhledem k přírodnímu prostředí nejagresivnější, je však cenově dostupná, a tedy i nejpoužívanější. Mezi méně škodlivé chemické posypy se řadí chlorid vápenatý, který má schopnost rozmrazování až do teploty -29 °C.
Pořizovací náklady jsou však několikanásobně vyšší než v případě běžné soli, proto se k jeho použití přistupuje jen ve velmi silných mrazech. Pokud budete přece jen nuceni použít pro posyp chodníků či příjezdových cest chemické posypy, dejte přednost menšímu zlu, tedy chloridu vápenatému.
Včasné odhrnutí a posyp pískem jako levné a šetrné řešení
Pokud nechcete do odstranění namrzlého chodníku příliš investovat, ale současně chcete udělat něco pro životní prostředí v okolí svého bydliště, nahraďte posypovou sůl pískem, štěrkem či pilinami. V první řadě namrzlou vrstvu či sníh co nejdříve po vytvoření mechanicky odstraňte, následně nasypte přeměřené množství jemného písku. Dojde ke zdrsnění povrchu, které zabrání případnému uklouznutí. Na namrzlý chodník či cestu ale vždy sypte jen nezbytné množství posypu. Na jaře pak zbylý štěrk či písek zametete a odstraníte.
Ani popel není k životnímu prostředí šetrný
Jako alternativa dostupného posypu se po dlouhá léta využívá i popel. Toto řešení je oblíbené především tam, kde se topí tuhými palivy, takže popel jako odpad najde své využití. Posyp zmrzlého chodníku či cesty opravdu pomáhá a plochu zdrsňuje, při častém používání má ale také negativní dopad na životní prostředí. Popel totiž obsahuje těžké kovy, které při nadměrném používání kontaminují půdu, škodí rostlinám i stromům a znečišťují vodu. Používejte jej s rozvahou a jen v omezené míře.
Komerčně dostupné ekologické posypové materiály
Kromě štěrku a písku můžete použít i komerčně prodávané zdrsňující prostředky. Jsou vyvinuty přímo za účelem posypu chodníků a komunikací, nezatěžují životní prostředí a jejich účinek je nadprůměrný, počítejte však s vyššími pořizovacími náklady. Pokud však hledáte vhodný materiál na posyp malého chodníku před domem, nebo potřebujete zlikvidovat námrazu na chodnících na dvorku či zahradě bez rizika poničení stromů a rostlin, jedná se o ideální volbu.
Na trhu seženete například ekologické posypy vyrobené z expandovaného jílu. Mají velmi dobrý zdrsňující účinek, navíc jsou lehké, takže se snadno aplikují i při ručním sypání. Tyto jílové posypy navíc zůstanou na povrchu i při částečném rozmrznutí a zamrznutí. Množství materiálu, které je třeba pro efektní zdrsnění plochy využít, je tak ve srovnání se štěrkem menší. Další alternativou je drcené keramické kamenivo, které je také přímo určené pro posyp komunikací a chodníků. Oba typy jsou šetrné k životnímu prostředí, neucpávají kanalizaci, navíc je možné je na jaře využít ke kypření půdy a provzdušnění kořenů.
Je jen na vás, dáte-li přednost komerčně prodávaným posypovým materiálům, nebo vsadíte na štěrk, písek, piliny či popel. Snažte se však vyhnout posypové soli a dalším agresivním chemickým přípravkům, které mají negativní dopady na stromy, zvířata, kvalitu vody i životnost obuvi.
Diskuse k článku