Lógr z kávy jako hnojivo i odstraňovač pachů
Ačkoliv Češi nestojí na předních příčkách v žebříčku konzumentů kávy, i tak spotřebuje v průměru každý z nás přibližně 2 kilogramy kávy za rok. Patříte i vy mezi milovníky lahodného černého nápoje plného síly a vitality? Pokud si připravujete nápoj z mleté kávy, odpadním produktem se stává kávová sedlina neboli lógr. Většina z nás jej po spotřebování rovnou hází do koše. To je škoda, protože se dá využít mnoha způsoby. Poslouží jako hnojivo, účinný odstraňovač pachů nebo třeba přírodní peeling. Přečtěte si několik tipů, jak kávovou sedlinu využít smysluplně.
#1 Přírodní hnojivo pro rostliny
Kávová sedlina obsahuje hořčík, dusík, draslík a jiné minerály. Ty jsou pro rychlý a bezproblémový růst rostlin velmi důležité. Díky tomu je lógr ideální přírodní alternativou k průmyslově vyráběným hnojivům. Ovšem pozor, káva je kyselá, a tak se nesmí přidávat k levanduli, sukulentům či košťálovinám, které mají rády zásaditější půdu. Ovšem takové hortenzie nebo rododendrony tento typ hnojiva opravdu ocení. Kávovou sedlinu využijete i pro přihnojování borůvek, jahod, bylinek, mrkve a mnoha druhů zeleniny. Aby káva nezačala plesnivět, pečlivě ji zamíchejte do zeminy.
#2 Odstraňovač pachů v domácnosti
Káva má jedinečnou schopnost do sebe nasávat vlhkost, a to včetně pachů. Pokud vám po uvaření kávy zbyde větší množství lógru, nasypte jej na misku a nechejte pořádně vyschnout. Pokud máte pocit, že vaše lednice nevoní nejlépe a nepříjemné pachy si uchová i po umytí, přesuňte suchou kávovou sedlinu do lednice. Pachy do sebe nasaje společně s vlhkostí.
Čtěte také: jak se zbavit zápachu v lednici
#3 Přírodní peeling
Spotřebovanou namletou kávu využijete i při výrobě domácí kosmetiky. Neutrácejte za drahé peelingy a naneste si na ruce, pokožku a pleť kávovou sedlinu. Jemné částečky kávy se postarají o to, že bude vaše tělo hladké jako nikdy předtím. Lógr můžete použít i pro zjemnění ztvrdlých pat. Dejte si však pozor na to, že i kávová sedlina barví a z oblečení půjde vyprat jen těžko.
#4 Repelent proti komárům a jinému hmyzu
Polétavý hmyz nemá rád výrazné pachy a vyhýbá se jim velkým obloukem. Pokud lógr rozředíte vodou a přidáte několik kapek výrazného esenciálního oleje, komáři, mušky ani jiný hmyz k vám pravděpodobně nezavítá. Jedná se o přírodní repelent, který nejenže odežene hmyz, ale také příjemně provoní vaši místnost. Když po několika hodinách aroma kávy odezní, novou dávku repelentu si připravíte během několika málo minut.
#5 Kávová sedlina prospívá i kompostu
Máte na zahradě kompost? Pak lógr nevyhazujte do směsného odpadu, ale právě do kompostu. Jak jsme zmínili, kávová sedlina je bohatým zdrojem minerálů, které prospívají i kompostu. Samozřejmě je třeba dodržet ideální poměr mezi zelenými a hnědými složkami na kompost, aby kyselost kávy kvalitu kompostu neohrozila. Při domácím využití kávy z toho však nemusíte mít strach. Máte-li k dispozici větší množství lógru například z kavárny, do kompostu jej přisypávejte postupně a v přiměřeném množství.
Do kompostu může přijít kávová sedlina i s papírovým filtrem
#6 Mytí nádobí i leštění nábytku
Kávovou sedlinu zužitkujete i při úklidu domácnosti. Jemná zrnka kávy slouží podobně jako komerčně prodávané abrazivní prostředky. Usnadní čištění špinavých talířů, které díky kávě nebudete muset příliš drhnout. Lógr využijete i při úklidu v koupelně nebo třeba při leštění dřevěného nábytku, kterému dodá lesk a zvýrazní strukturu materiálu.
#7 Lógr využijete i při čištění krbu
Topíte v krbu? Pak vás jistě trápí problém s polétajícím popílkem, který se při čištění krbu roznese po celé místnosti. Pokud před vymetáním popela z krbových kamen vyklopíte kávovou sedlinu, obsah se zatíží a zvlhne. Při čištění krbu vám už popel létat nebude. Úklid bude rychlý a snadný, a to bez potřeby uklízení v místnosti nebo okolí krbu.
#8 Vyschlá kávová sedlina podpoří růst ze semen
Pokud se chystáte pustit do pěstování rostlin ze semen, smíchejte je s vyschlou kávovou sedlinou. Až potom semena postupně dávkujte do předem připravených řádků. Uvidíte, že budou semena rozmístěná rovnoměrněji. Látky obsažené v lógru navíc rostliny vybudí k aktivitě a nastartují jejich růst.
#9 Lógr pomůže v boji se slimáky
Možností, jak využít kávovou sedlinu na zahradě, je nespočet. Pomůže vám třeba i v boji se slimáky. Máte vytipované cestičky, kudy k vám na zahradu přichází? Záhony ohraničte pomocí lógru a větší množství přidejte tam, kde se shromažďují nejčastěji. Ani slimáci nemají silné aroma kávy v lásce, a tak se jí budou pravděpodobně velkým obloukem vyhýbat.
#10 Kávová sedlina s glycerinovým mýdlem
Pokud si při práci často zašpiníte ruce, možná využíváte speciální prostředky na jejich mytí. Solvina a další čističe obsahují kromě mýdla i jemný písek, který se stará o „zbrušování“ nečistot z kůže, a tak usnadňuje čištění. Podobný účinek má přitom i káva. Stačí smíchat kávovou sedlinu s obyčejným glycerinovým mýdlem a efekt bude stejný. Za pár korun si vyrobíte čistič na ruce, který vás zbaví jakékoliv špíny.
Nenechte si ujít další články plné tipů a rad:
Diskuse k článku