5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Z běžných kuchyňských prostředků si můžete během chvilky připravit jednoduchý rozmrazovací roztok, díky kterému i silnější vrstva ledu povolí během…
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici, námraze na autě se jen těžko vyhnete. Po pracném odstraňování námrazy plastovou škrabkou budete mít ruce promrzlé, že jen stěží dokážete řídit, a při odstraňování silné vrstvy ledu ztratíte spoustu drahocenného času. Jde to však i rychleji, šetrněji a pohodlněji. Sepsali jsme pro vás 5 tipů, jak námrazu odstranit bez pracného škrábání i jak preventivně zabránit vzniku silné vrstvy ledu.
1. Připravte si roztok vody s octem
Z běžných kuchyňských prostředků si můžete během chvilky připravit jednoduchý rozmrazovací roztok, díky kterému i silnější vrstva ledu povolí během chvilky. Účinným pomocníkem je obyčejný ocet smíchaný v poměru 3:1 s vodou.
Nalijte jej do rozprašovače a až ráno přijdete k auto, nastříkejte rovnoměrnou vrstvu roztoku na čelní sklo. Uvidíte, že pevná vrstva za pár vteřin povolí a vytvoří celistvé kusy, které půjdou jednoduše odstranit. Abyste se zbavili nepříjemného octového odéru, po zahřátí auta omyjte skla nemrznoucí tekutinou v ostřikovačích.
2. Teplá voda pomůže
Na zamrzlé auto pomůže i teplá voda. Je však důležité, aby její teplota nepřesahovala 30 °C. Rozhodně nepoužívejte horkou či vařící vodu, po jejímž nalití na okna by mohlo vlivem teplotního šoku sklo okamžitě prasknout. Teplá voda je dostatečně účinná, aby ledy povolily a námraza šla bez náročného škrábání odstranit.
Chcete-li zvýšit účinek odstranění námrazy a zabránit opětovnému zamrznutí skla a dalších ploch na autě, přidejte do teplé vody kuchyňskou sůl. Do 2litrové lahve s teplou vodou přisypejte přibližně 2 polévkové lžíce soli. Takové množství je dostatečné pro to, aby se spustila reakce molekulárního rozpadu ledu a zabránilo se rychlému namrznutí nalité vody.
3. Domácí rozmrazovač si vyrobíte z technického lihu
Ještě účinnějším prostředkem na odstraňování námrazy je technický líh, který také urychluje rozpad námrazy a na sklech vám nezmrzne. Nepoužívejte neředěný líh, pro odstranění námrazy postačí naředěný s vodou v poměru 2 díly lihu na 1 díl vody. Technický líh je dobrým pomocníkem, je však důležité používat jej jenom na rozmrazování skel.
Minimalizujte kontakt se všemi částmi karoserie a rozhodně s ním neodstraňuje námrazu na lakovaných částech auta. Líh totiž při častějším používání může narušit ochrannou vrstvu laku a snížit jeho životnost. Místa, která by byla velmi často vystavování působení lihu, by mohla po nějaké době začít korodovat nebo změnit svůj původní vzhled.
Čtěte také: Jak opravit poškrábaný lak na autě
4. Ručník ve slané vodě zabrání přimrznutí oken
Proti výskytu námrazy na autě můžete bojovat i preventivně. Pokud vás trápí zejména silná vrstva ledu na čelním skle, den předem si připravte starý ručník a namočte jej do slaného roztoku. Poté jej rozprostřete po celé ploše čelního (případně i zadního) skla a nechte ho tam přes celou noc. Pokud bylo ve vodě dostatečně velké množství soli, ručník nezmrzne, naopak zajistí ochranu skla. Jakmile ráno přijdete k auto, ručník jednoduše sundáte a budete moct téměř okamžitě vyrazit – na skle nebude vůbec žádná námraza.
5. Parkujte auto čelem na východní stranu
Pokud s autem vyrážíte až po východu slunce, můžete si usnadnit práci vhodným místem při parkování. Budete-li parkovat autem tak, aby jeho čelní strana směřovala na východ, většinu práce za vás udělá slunce. I menší intenzita slunečního záření stačí k tomu, aby silní vrstva ledu povolila a samovolně odtála.
S domácími rozmrazovacími prostředky a trochou prevence se vyhnete časově náročnému a nešetrnému škrábání. Nenechte se zaskočit mrazivými dny a cestování si zpříjemněte, abyste neřídili promrzlí a rozmrzelí. Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku