Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Jestli vám po domácím čalounění, odhlučňování nebo jiných pracích zbyl molitan, možná řešíte, kam s ním. Ačkoliv je vyrobený z umělých hmot, do…
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET lahve, plastové obaly, plechovky, sklo, kartony či krabice od mléka, ale s mnoha materiály si stále neví rady. Často se tak v kontejnerech objevuje odpad, který do nich nepatří. Na třídění se na našem portálu věnujeme dlouhodobě, stále se na nás však čtenáři obrací s dotazy, kdy si s některými méně obvyklými typy odpadu neví rady. Proto vám přinášíme informace o tom, kam patří třeba molitan, polystyren, alobal či keramika.
Kam patří molitan
Jestli vám po domácím čalounění, odhlučňování nebo jiných pracích zbyl molitan, možná řešíte, kam s ním. Ačkoliv je vyrobený z umělých hmot, do žlutého kontejneru na plasty nepatří. Menší množství molitanu můžete vyhodit do popelnice, s větším množství zajeďte na sběrný dvůr.
Do sběrného dvora patří i všechy typy matrací
Víte, kam patří alobal?
Alobal se v domácnostech používá ve velké míře, ať už k balení potravin, pečení, čištění stříbra nebo ukládání drobných předmětů. Zbude vám také jako obalový materiál po čokoládě a jiných potravinách. Věděli jste, že i alobal můžete třídit? Čistý alobal nevhazujte do koše na směsný odpad, ale do modrých kontejnerů na kov. Je vhodný k recyklaci, stejně jako další výrobky z hliníku.
Mastný a od potravin špinavý alobal vyhoďte do koše.
Porcelán a keramiku do kontejnerů nedávejte
Sklo, porcelán či keramika mají společné to, že se dají snadno rozbít. Zatímco skleněné střepy, rozbité sklenice nebo lahve od nápojů do kontejnerů na sklo patří, porcelán a keramika ne. Až příště rozbijete svůj oblíbený hrneček, už budete vědět, že jediným správným místem je popelnice. Při likvidaci sanitární keramiky (toaletních mís, umyvadel) navštivte sběrný dvůr.
Bakelit se k recyklaci nepoužívá
Existuje velké množství plastů, ale ne všechny se dají jednoduše recyklovat. Vyhazujete-li velmi staré plastové nádoby, domovní telefony či kryty spotřebičů z minulé éry, do plastů pravděpodobně nepatří. Dřív se totiž tyto předměty vyráběly z bakelitu, který se nerecykluje. Patří do popelnice nebo sběrného dvora.
Balicí papír – některý do kontejneru, jiný do popelnice
Zejména po Vánocích můžete mít celou domácnost zaskládanou množstvím balicího papíru. Patří do modrého kontejneru, nebo nepatří? To záleží na tom, o jaký typ papíru jde. Pokud je přírodní, matný a na pohled obyčejný, do kontejneru na papíru patří. Jinak je tomu v případě dekorativních balicích papírů s povoskovaným povrchem, které se nedají recyklovat. Ty patří do popelnice.
Starý hrnec může do kontejneru na kovy
Malé kuchyňské nádobí jako hrnce, pánve či kastroly můžete vyhodit do kontejneru na kov. K recyklaci jsou obzvláště vhodné hliníkové nádoby nebo nádobí z nerezu. Nádobí s teflonovým povrchem nebo smaltem však raději zavezte do sběrného dvoru.
Polystyren do žlutého kontejneru, ale ne ten stavební
Polystyren se velké míře používá k ochraně křehkého zboží a domácích spotřebičů. Pokud jste si pořídili novou televizi nebo třeba lednici, možná přemýšlíte, jak s ním naložit. Vězte, že polystyren můžete opravdu vhodit do žlutého kontejneru na plasty. Vhazujte tam ovšem jen obalový, stavební fasádní polystyren patří do sběrného dvoru. Často totiž obsahuje chemické přísady, které mají snižovat hořlavost stavebního materiálu.
Čisté polystyrenové obaly na potraviny můžete vhodit do kontejneru.
Problematice třídě a likvidace odpadů se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý ze starších článků:
Diskuse k článku