Pořiďte si kvalitní koš na tříděný odpad, ulehčí vám spoustu práce
Podle dostupných statistik patří Češi mezi nejpečlivější třídiče odpadu. Patří mezi ně i vy? Pak si práci ulehčete a pořiďte si dostatečně prostorné a snadno přenosné koše na tříděný odpad. Třídění do pytlů nebo několika samostatných nádob není ani rychle, ani praktické, o vzhledu pak nemůže být vůbec řeč. Na trhu jsou dostupné různé typy košů, které jsou přímo uzpůsobeny pro třídění odpadu. Samostatnou kategorii pak tvoří tzv. sortery integrované přímo do kuchyňských skříněk.
Přizpůsobte velikost koše provozu své domácnosti
Než se pustíte do výběru nového koše na tříděný odpad, zamyslete nad provozem své domácnosti. Každý má trochu jiné návyky a produkuje různé druhy odpadu v rozdílném množství. Nad objemnějšími koši uvažujte zejména v případě, máte-li početnou rodinu. Pořízením malého koše byste jeho kapacitu naplnili během jednoho odpoledne, a tak byste museli chodit k barevným kontejnerům třeba i každý den.
Koše na tříděný odpad jsou vybaveny několika samostatnými nádobami s různými objemy. Největší je zpravidla prostor vyhrazený pro směsný odpad. Vedle něj může být umístěna část pro ukládání plastu, skla, bioodpadu a dalších typů. Většina domácností produkuje hned po směsném odpadu nejvíce plastů, ať už jde o lahve, obaly od potravin nebo drobné předměty. Proto by měl být prostor pro plast dostatečně objemný. Praktické jsou zejména vyšší koše, do kterých se bez problémů vejde i několik stlačených PET lahví.
Otevírací mechanismus usnadní manipulaci
Podobně jako běžné odpadkové koše se i ty na tříděný odpad prodávají v různém provedení horní části. Mohou být zcela otevřené, vybavené ručně otevíracím víkem nebo doplněné otevíracím mechanismem. Právě ten je z hlediska používání nejpraktičtější. Koš je vybaven jedním nebo několika pedály, po jehož sešlápnutí se automaticky otevře víko koše. Odpad do něj snadno umístíte i v případě, máte-li obě ruce plné. Současně se vyhnete přímému kontaktu s košem, a tak snížíte riziko jeho zašpinění. Koše s otvíracími mechanismy jsou však podstatně dražší a snadněji se poškodí. Doporučujeme proto investovat do odolnějších typů, například kovových, které snesou i hrubší zacházení.
Praktický trend moderních kuchyní – integrované sortery
Odpadkové koše se nejčastěji umísťují do prostoru pod dřez. Dříve využívané volně stojící koše na tříděný odpad se už několik let nahrazují kvalitními sortery, které jsou integrovány přímo pod kuchyňskou linkou. Mohu být výsuvné i výklopné, malé, jednoduché i složité s větším počtem samostatných nádob.
Myslete na to, že čím více nádob pod dřez umístíte, tím bude jejich objem menší. Je tak zbytečné mít více než 4 nádoby na tříděný odpad, protože byste je museli vyprazdňovat i několikrát za den. Za optimální se považují sortery se 3 až 4 nádobami – největší pro směsný odpad, menší pro plast, sklo a kov nebo bioodpad. Moderní integrované sortery jsou zpravidla doplněny o systém otevírání, díky kterému se koše samy vysunou po otevření kuchyňských dvířek. Opět tak nemusíte do prostoru koše sahat rukama a odpad jednoduše vyhodíte.
Používejte dostatečně pevné pytle
Aby nedošlo k rychlému zašpinění samotných nádob a vyhazování odpadu bylo co nejjednodušší, vkládají se do košů a sorterů plastové pytle. I ty jsou dostupné v mnoha objemech, ale také tloušťkách materiálu. Zejména na směsný odpad používejte co nejpevnější pytle, u kterých se eliminuje riziko protržení a vysypání vlhkého, mastného nebo špinavého smetí. Pevné pytle používejte i pro třídění skla, které sice nebývá zpravidla špinavé, ale zase je těžké. Za kvalitní pytle si sice pár korun připlatíte, ale vyhnete se riziku protržení, které by vám ve výsledku mohlo nadělat mnoho škody.
Přečtěte si i další články zaměřené na ekologii a třídění odpadu:
Diskuse k článku