Kam patří krabice od mléka a další nápojové obaly
Možná si pamatujete na doby, kdy se mléko prodávala v plastových sáčcích. Ty časy jsou už dávno pryč, od roku 1989 se u nás začaly masově používat speciální nápojové obaly Tetrapak a sáčky na mléko vytlačily. Dnes se nápojové kartony používají nejen na mléko, ale také na džusy, krabicové víno, mošty a další tekutiny. Každý rok se jich u nás spotřebuje velké množství. Víte ale, kam patří krabice od mléka? Ve třídění krabic od mléka a dalších obalů se často chybuje. Pojďme si to tedy vyjasnit.
V ČR se ročně využije tisíce tun nápojových kartonů
Nápojové kartony se používají na trvanlivé mléko, které je v podstatě základním artiklem a využívá se v mnoha domácnostech. I když se ví o tom, že se trvanlivé mléko v Tetrapaku nikdy chuťově nevyrovná mléku čerstvému, stále se prodává ve velkém. Podle dostupných zdrojů se během roku uvede na český trh přes 17 tisíc tun nápojových obalů.
Číslo je skutečně velké, zkuste se ale sami zamyslet nad tím, kolik mléka dalších nápojů během měsíce nakoupíte, a vynásobte to dvanácti. Pokud jste doposud vyhazovali krabice od mléka do popelnice, je na čase to změnit. Tetrapak obaly se totiž dají recyklovat a využít při další výrobě.
Z čeho jsou nápojové obaly vyrobené
Při třídění krabic od mléka a jiných nápojových kartonů se často chybuje, protože obsahují hned několik materiálů. Obaly Tetrapak se dělí na dva typy, a to na aseptické pro trvanlivé potraviny a neaseptické pro výrobky pasterizované. Liší se z hlediska konstrukce. Obaly určené pro trvanlivé výrobky mají celkem 6 vrstev, a to 1 vrstvu papíru, 1 vrstvu hliníku a 4 vrstvy polyetylenu.
Typ pro neaseptické výrobky má o dvě vrstvy méně – obsahuje jen 3 vrstvy polyetylenu a nemá vrstvu hliníku. Díky kombinaci těchto materiálů jsou uložené obaly chráněné před působením mikroorganismů, UV zářením, navíc nepropouští vodu.
Recyklace nápojových obalů
Třídění odpadu je pro snižování ekologické stopy velmi důležité. Jednou z možností je začít krabice od mléka správně třídit a přestat je vyhazovat do popelnice. Před vyhozením byste měli obsah krabice vypláchnout, aby se uvnitř nevytvářely plísně. Obalový materiál je až v 70 % procentech složen z papíru, jednotlivé vrstvy se ale musí od sebe oddělit. Ve většině případů se při recyklaci zpětně získávají papírová vlákna. Stále častěji se však ve třídírnách a recyklačních stanicích používají speciální linky, které umí zajistit úplnou recyklaci včetně hliníkové a polyetylenové vrstvy.
Nenechte to zajít takhle daleko.
Krabice od mléka patří do oranžových kontejnerů
A jak tedy při třídění krabic od mléka postupovat, kam vlastně patří? Je to jednoduché. Na nápojové kartony dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery. Do nich patří všechny krabice od mléka, džusů, vína, jogurtů. Patří sem všechny obaly označené jako C/PAP, 81 nebo 84. Pokud si tak nebudete jisti, jestli konkrétní obal do oranžového kontejneru patří, podívejte se na označení na obalu.
Barevné kontejnery: zelený na sklo, žlutý na plast,
oranžový na nápojové kartony, modrý na papír
Ne všude jsou oranžové kontejnery k dispozici
I když se počet oranžových kontejnerů v ČR neustále rozšiřuje, pořád není pravidlem, že byste je našli na všech místech s kontejnery na tříděný odpad. I v takovém případě ale patří Tetrapak obaly do tříděného odpadu. Způsob recyklace není v této oblasti jednotný, na některých místech se obaly od mléka a jiných nápojů vyhazují do modrých kontejnerů na papír, jinde do těch žlutých na plast. Pokyny, co do kontejneru patří, by měly být uvedeny přímo na něm. Případně se můžete obrátit také na příslušný obecní či městský úřad nebo přímo na firmu, která svoz a recyklaci odpadů zajišťuje.
Víte, jak třídit nebezpečný odpad?
Snažte se zapojit do ochrany životního prostředí, třídění odpadu je tím nejmenším, co můžete udělat. Přestaňte krabice od mléka vyhazovat do popelnice a odkládejte je stranou. Jednou za čas je pak vynesete společně s ostatním tříděným odpadem.
Přečtěte si i naše další články o recyklaci, například o recyklaci starého oblečení.
NOVÝ ČLÁNEK: KAM PATŘÍ MOLITAN, BAKELIT, PORCELÁN A DALŠÍ TYPY ODPADŮ
Diskuse k článku