Pokojové květiny, které vydrží všechno – 1. část
Ne každý z nás má trpělivost s péčí o typy květin, které vyžadují pravidelnou zálivku, důsledné udržování teploty nebo třeba časté hnojení. Přesto ale řada z nás touží po tom mít doma alespoň malý kousek živé zeleně. Které druhy jsou tedy vhodné, pokud nemůžeme nebo nechceme květinám věnovat příliš mnoho času?
Zařizujeme-li nový byt, nebo se jen snažíme oživit náš starý obývací pokoj, jednou z možností, jak prostoru vdechnout trochu života, jsou zcela jistě pokojové květiny. Pokud ale zrovna neoplýváme talentem udržet při životě každou bonsai a na orchideji, kterou jsme dostali darem od návštěvy, každý půlrok vypěstovat ukázkové květenství, neznamená to ještě konec světa. Naše domácnost může být i tak plná života díky živým pokojovým květinám, které jsou tak odolné, že je tomu někdy až těžko uvěřit.
Stále oblíbený tchynin jazyk (sansevieria)
První a v Česku velmi známou odolnou pokojovou rostlinou je sansevieria, neboli tchynin jazyk. Patří čeledi agávovitých a její dlouhé kožovité listy i zbytek rostliny jsou jedovaté. Pokud tedy máme doma děti, je třeba dávat trochu pozor. Jinak je ale pěstování této rostliny naprosto jednoduché. Vydrží prakticky na jakémkoli místě v bytě, klidně i na chladnější chodbě, snáší dobře přímé světlo, polostín i stín. Teplota by neměla dlouhodobě klesnout pod 15 stupňů, jinak opět zvládá téměř cokoli. Zalévat stačí od oka, kdy si vzpomenete, pokud ale její zálivku úplně neodbudete, v letním období (červen, červenec, srpen), se vám odvděčí bílými lehce vonícími květy.
Potos – květina do každé domácnosti
Velmi rozšířenou pokojovou rostlinou je v českých domácnostech také potos (scindapsus) patřící do čeledi áronovitých. Rostlina pochází ze Šalamounových ostrovů a mezi její značné výhody patří to, že jí stačí téměř mizivé množství světla. Spokojí se dokonce pouze jen s umělým osvětlením, takže je vhodným společníkem například do kanceláří. Nejlépe roste při pravidelném rosení, to ale není podmínkou a zvládá teploty až téměř do bodu mrazu. Je také velmi jednoduché tuto pokojovou rostlinu rozmnožovat pomocí řízkování, kdy velmi rychle zapouští kořeny. Se zálivkou to u potosu není dobré příliš přehánět a květinu přelévat, pokud ale dodržme určitou pravidelnost, potos se nám odvděčí rychlým růstem. S postupem času je dobré potos umístit například na skříň tak, aby se mohl pnout směrem dolů. Dalším řešením je pořídit rostlině určitou oporu nebo ji postavit ke stěně, po které by se mohl „plazit“.
Přečtěte si také následující díly tohoto seriálu:
Diskuse k článku