Pokojové květiny, které vydrží všechno – 3. část
Vítejte u třetí části seriálu věnovaného rostlinám, kterými si může ozdobit pokoj, byt či dům opravdu každý. A to bez rozdílu v tom, jaké má dosavadní zkušenosti s pěstováním jakékoli zeleně. Po tchyninu jazyku, potosu a lopatkovci s dracenou si ukážeme další tři rostliny, které navíc mohou pozitivně působit na naše zdraví. A některé můžeme pěstovat s klidem i v koupelně. Vydrží totiž opravdu hodně.
Aloe vera – léčivka i parťák pro nešikovné pěstitele
Aloe vera je velmi známá svými všestrannými léčivými účinky. Málokdy se však posuzuje jako domácí rostlina odolná vůči nešetrným zásahům ne vždy šikovného pěstitele. Jednou z mála podmínek, které bychom při pěstování aloe měli dodržet, je hned při sázení do květináče volba substrátu. Této rostlině, která se vedle pěstování v exteriéru může stát také našim „domácím mazlíčkem“, totiž vyhovuje lehčí propustnou půdu, jejíž součástí je také písek. Aloe je totiž sukulentní rostlina původem z pouští a polopouští, takže její listy umí zadržovat vodu, aby v těchto podmínkách mohla přežít. A protože jde o přirozené prostředí, které rostlině svědčí, není nic jednoduššího, než aloi dopřát substrát složený jak z kompostu, běžné hlíny tak písku. To vše pokud možno po třetinách. Co se teploty týče, neměla by klesnout pod 5°C, což se nám uvnitř v bytě podaří asi málokdy. Pokud rostlinu umístíme ještě k oknu tak, aby měla dostatečný přístup slunečních paprsků, můžeme se časem těšit nejen z jejích léčivých produktů, ale také krásy. A zalévat ji stačí opravdu jen zřídka, ideální pro lenochy!
Ledviník ztepilý je nenáročný, moderní a zdraví prospěšný
Vděčnou a rovněž velmi dobře a moderně vypadající pokojovou rostlinou je ledviník ztepilý. Je velmi odolný, nenáročný na péči a hodí se prakticky do každého interiéru. Díky svým kadeřavým jasně zeleným dlouhým listům upoutá pozornost každé návštěvy. V bytě jej můžeme umístit úplně kamkoliv, od obývacího pokoje až po koupelnu, do které se také moc hodí. Protože velmi dobře snáší světlo, můžeme jej umístit také do místností, kde například nemáme závěsy či žaluzie, ledviníku to vůbec vadit nebude. Roste velice rychle a podobně jako u lopatkovce umí jeho listy pročišťovat vzduch. Kromě toho, že zvyšují vlhkost vzduchu, zachycují škodlivé látky a doma nám tak zajišťují zdravější a příjemnější prostředí. Protože tato odolná pokojová rostlina patří mezi kapradiny, doporučuje se jej asi třikrát týdně rosit rozprašovačem a jako substrát mu vyhovuje nejvíce rašelina. Je možné jej pěstovat v závěsných košíčcích nebo solitérně. Ale pozor, pokud se u vás doma bude mít ledviník dobře, může svou velikost za pouhý rok až zdvojnásobit.
Meduňka – bylinka, kterou můžeme doma pěstovat celoročně
Dalšími rostlinkami, které můžeme jednoduše pěstovat v každém bytě a jen tak je něco neohrozí, je například kanadská voskovka nebo z bylinek meduňka lékařská. Ta je totiž vytrvalá a také velmi odolná a její listy nám mohou posloužit i k léčebným účelům. Výborný je při nespavosti či na uklidnění například meduňkový čaj, odvar z meduňky je dobrý například na popáleniny, opary či drobné ranky. Meduňka roste poměrně rychle, takže pokud si ji pořídíte do menšího prostoru nebo na stůl v kanceláři, je dobré čas od času „zužitkovávat“ její nať, jinak se bude pnout příliš do délky. A pokud vás přestane bavit se o ni starat doma, můžete ji kdykoli přesadit do zahrady.
Přečtěte si i předchozí díly tohoto seriálu:
Diskuse k článku
Jindřiška Burgerová
Jindřiška Burgerová