Pokojové květiny, které vydrží všechno – 2. část
V předchozím díle našeho miniseriálu věnovaného pokojovým květinám, které vydrží i naše nešetrné zacházení, jsme si představili dvě známé květiny – tchynin jazyk a potos. Vedle těchto dvou klasických odolných pokojovek, které lze považovat za české stálice již po několik desetiletí, však existuje ještě řada dalších, kterými můžeme ozvláštnit svůj interiér bez přílišné péče a námahy.
Pravidelné hnojení, zastřihávání a jiné opečovávání pokojových květin nemusí být totiž jedinou cestou k domovu plnému krásné živé zeleně a existují i jednodušší řešení.
Elegantní lopatkovec čistí vzduch
V posledních letech, a to obzvláště v souvislosti s rozvojem nákupních center zaměřených na bydlení, získává v Česku na velké oblibě domácí rostlina s názvem lopatkovec neboli toulcovka (latinsky spathiphillum). Tuto pokojovou květinu pocházející z jižní Ameriky lze koupit za příjemnou cenu obvykle v každém hobbymarketu a nejen to. Je extrémně odolná a zároveň vypadá také velmi elegantně. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm, má temně zelené listy a pokud vykvete, její květy připomínají kalu.
Jestli ale lopatkovec pěstujete spíše v horších podmínkách a hnojením se příliš nezdržujete, květy se obvykle opakovaně neobjeví. Tato pokojová rostlina je nicméně krásná i bez nich. Lopatkovci velmi svědčí také občasné rosení a hojná zálivka, naopak nemá rád průvan v místnosti. Je možné jej množit př přesazování oddělením jednotlivých trsů. Říká se také, že pokud jej máte doma, pohlcuje ze vzduchu nečistoty.
Dracéně stačí teplo a velký květináč
Druhá z rostlin, které si dnes představíme, je dracéna. Opět se jedná o pokojovou rostlinu, kterou dnes nabízí většina hobbymarketů. Tato odolná pokojová rostlina bývá někdy pojmenovávána též jako dračinec a patří do čeledi agávovitých. Je tedy příbuznou tchynina jazyku. Jedná se o takzvanou falešnou palmu, kterou není potřeba zalévat nijak často, ani ve velkém množství.
V zimě se doporučuje ji pouze párkrát do týdne rosit rozprašovačem. Pokud ji umístíme na teplejší světlé místo mimo přímý dosah slunečních paprsků, máme napůl vyhráno. Staré listy postupně odpadávají odspodu stonku, takže rostlina s postupem času získává čím dál charakterističtější podobu palmy. Dracénu se doporučuje jednou za dva roky přesadit do většího květináče.
Přečtěte si také další díly tohoto seriálu:
Diskuse k článku