Krásné orchideje, které se hodí pro pěstování doma
Orchideje jsou se svými fascinujícími kvítky působivým doplňkem interiéru. Ty, které můžete zakoupit běžně v květinářství, jsou výsledkem dlouholetého křížení, což znamená, že jim stačí stejné podmínky a stejná péče jako ostatním pokojovým květinám. Nejčastější dostupné jsou hybridy Cattleya s rody Brassavola, Epidendrum, Laelia a Sophronitis.
Rostliny vynikají bohatou škálou barev, množstvím tvarů i velikostí. Ty nejtradičnější dosahují výšky kolem metru, setkat se ale můžete také s mini verzemi. Běžná orchidej má válcovité pahlýzy zakončené několika kožovitými listy.
Druhy orchidejí a jejich specifika
Do celého světa se fascinující květny začaly šířit z jižní a střední Ameriky a jižní Asie, konkrétně tedy z tamních tropických lesů. Běžně zakoupíte několik druhů, ne všechny jsou však vhodné pro ty, kdo s pěstováním teprve začínají.
Orchidej Phalaenopsis
Ideální volba pro začátečníky. Je vyšlechtěna pro pěstování v květináči s běžným substrátem, navíc dobře snáší nízkou vlhkost vzduchu, jež je běžná v domácnostech. Květy vydrží po celý rok, a pokud se o ni budete náležitě starat, rozhodně po první zimě „neodejde.“
Vyhraďte teplé a světlé místo bez přímých slunečních paprsků, které by ji mohly popálit. Zálivka by měla probíhat tak, že jednou týdně kořenový systém ponoříte maximálně na hodinu do nádobky s vodou, kterou však poté vylijete, aby nehrozilo přemokření.
Tato pravidla platí u všech pokojových orchidejí, a pokud se jich budete držet, jistě začnou rostlinám rašit nové vzdušné kořeny jako symbol toho, že se jim daří. Phalaenopsis výborně snáší výkyvy teplot (od 5 °C až po 25°C), takže je ideální do středoevropských klimatických podmínek.
Orchidej Phaphiopedilum
Vhodná také do domácích podmínek. Často se používá i do řezaných kytic, protože její květy vydrží dlouho krásné. Vyhovujíjí teploty kolem 20°C a nesnáší rosení – žádné jiné zvláštní požadavky na její pěstování nejsou. Na parapetu se bude vyjímat díky tvaru květu připomínajícímu pantoflíček.
Orchidej Cattleya
Teplomilný druh orchideje, který vyžaduje zalévání až ve chvíli, kdy hlína v květináči vyschne. Také je potřeba hlídat teplotu – s běžnou pokojovou nemá problém, ale vyžaduje její denní a noční střídání se snížením o cca 5°C.
Orchidej Dendrobium
Tento rod zahrnuje na tisíc rozličných druhů. Pro domácí pěstování se hodí ten, jenž je vyšlechtěn zkřížením s Phalaenopsis, jiné druhy jsou pak k sehnání obtížněji. Žádné speciální požadavky na péči, případně umístění nemá.
Orchidej Oncidium
V tomto případě se zaměřte na to, zda je květina teplomilná či chladnomilná. V obou případech je péče už náročnější, platí však, že do bytu se hodí spíše teplomilný druh. Na stejném výhonku může kvést i opakovaně, takže výhonky neodstraňujte. V horkých letních dnech je pak vhodné rosit okolní vzduch, ne ale přímo rostlinku.
Orchideje pro zkušené pěstitele
Mezi další druhy náročnější na péči patří kupříkladu Cymbidium, Coelogyne, Epidendrum nebo Pleione. Hlavní odlišnosti spočívají v požadavku na vyšší teplotu a vlhkost vzduchu – Cymbidium vyžaduje obojí ve vyšších hodnotách a hodí se tak přes léto ven, v chladném období jí pak vyhovují zimní zahrady. Coelogyne naopak vyžaduje nižší teploty, a to v zimě až kole 8°C.
Zcela specifická je nakonec orchidej Vanda. Nepěstuje se v substrátu, ale pouze ve skleněné nádobě, případně zavěšená ve vzduchu. Vždy jednou za týden ji cca na hodinu ponořte až po krček do vody a nechte pít. Hodí se do domácích podmínek, ale málokdo s ní má trpělivost – roste pomalu a rozkvétá neochotně. Odměnou však bývají ty nejhezčí květy ze všech orchidejí.
Orchidej Vanda
Diskuse k článku