Pěstování orchidejí vyžaduje specifické podmínky, výsledky ale rozhodně stojí za to

Pěstování orchidejí vyžaduje specifické podmínky, výsledky ale rozhodně stojí za to

Orchideje jsou právem považovány za královny květin. Vyžadují teplo, dostatek světla a vlhkosti. Některé druhy orchidejí potřebují terárium, jiným stačí květináč. Péče o orchideje není věda, které se není možné naučit, a pak přinesou tyto květiny spoustu radosti. Pěstování orchidejí se tak může stát zajímavým koníčkem.

Orchideje mohou dobře růst i v našich domácnostech. Jestliže se seznámíme se základními podmínkami pěstování orchidejí, péče o ně není nijak náročná. Důležité je přizpůsobit výběr druhu podmínkám, které máme k dispozici, popřípadě je upravit, jestliže už jsme si květinu zakoupili nebo dostali.

Druhy orchidejí

Péče o orchideje se odvíjí od toho, jaký druh těchto květin zvolíme. Následující krátký průvodce pomůže s výběrem a napoví, jaké nároky mají jednotlivé druhy a jak náročné je pěstování orchidejí v domácích podmínkách.

Epyfitické orchideje

Tento druh v přírodě roste na větvích stromů a jejich kořeny, kterými přijímají vlhkost a živiny, volně splývají v prostoru. Jestliže máme dostatek místa, pak jim můžeme obdobné podmínky připravit i doma. Potřebujeme terárium nebo skleněnou vitrínku, ve které je možné udržovat poměrně vysokou vlhkost vzduchu a je do ní dobrý přístup, protože orchideje je třeba dvakrát denně rosit.

Potřebujeme větve nebo jiný podklad, který obalíme mechem nebo rašelinou a umístíme na ně orchideje. Zpočátku je připevníme jemným silonem, po čase jej můžeme odstranit, rostlina se přichytí sama. Důležitý je tento způsob při pěstování orchidejí druhu Vanda, vytváří totiž hustou síť vzdušných kořenů, podobně se chová i druh Ascocenda. V květináčích lze pěstovat i druh Phalaenopsis, je zapotřebí mu však dopřát takovou zeminu, jakou potřebuje. Jde o speciální substrát, který je vzdušný, propustný a má omezený obsah živin.

Pro epifytické orchideje je důležité i to, aby byl přiměřeně kyselý. Jaká je v tomto případě vhodná péče o orchideje? Musíme dávat pozor na přelévání, to je častou chybou při pěstování těchto teplomilných orchidejí. Protože v přírodě visí jejich kořeny ve vzduchu, nesnášejí trvale mokrou zeminu. Dbát je třeba i na kvalitu vody, musí být měkká, ideálně dešťová. Pokud ji nemáme možnost nasbírat a z kohoutku teče voda tvrdá, můžeme použít destilovanou vodu.

Protože ve své domovině jsou tyto orchideje zvyklé na teplotu, která se moc nemění, je pro ně ideální stálá teplota okolo 20°C, dostatek světla bez přímého slunečního svitu a nesmí být umístěny v průvanu. Jsou vhodné i do celoročně vytápěných místností. A které druhy to jsou? Například Vanda, Phalaenopsis anebo někteří zástupci rodu Paphiopedila a Dendrobium.

Orchideje s obdobím vegetačního klidu

Druhy orchidejí, které pocházejí z oblastí blíže subtropickému pásu nebo z vyšších nadmořských výšek potřebují jiné podmínky. Pěstování orchidejí, které vyžadují zimní klid, má také svá pravidla. V jarních, letních a podzimních měsících jim vyhovuje stejná teplota, jako epyfitickým druhům. V zimě jim ale musíme dopřát nižší teploty. Podle jednotlivých druhů orchidejí se liší i potřebný rozdíl mezi teplotami pro letní a zimní období.

Druhy, které v zimě potřebují teploty mezi 16-18°C, přemístíme na podzim na okenní parapet v chladnější místnosti, třeba v ložnici anebo na chodbě. Orchideje, které potřebí ještě nižší teploty, umístíme do chladné zimní zahrady anebo místnosti s podobnými podmínkami. U obou druhů však dbáme na dostatek světla. A které druhy orchidejí potřebují v zimě nižší teplotu? Například Cattleya, Oncidium, Cambria nebo Cymbidium.

Orchideje v přirozeném prostředí nepotřebují přílišnou vlhkost.

Zemní orchideje

Péče o orchideje, rostoucí na zemi a kořenící v ní tak, jako jiné druhy rostlin, vyžadují odlišný přístup a zajištění specifických podmínek. Potřebují ke svému růstu nádobu a také více vody. Substrát udržujeme mírně vlhký a pouze občas ho necháme jemně proschnout. Zemina by rovněž měla být jemnější než ta, kterou používáme při pěstování orchidejí, zvaných epifytické, avšak také vzdušná a propustná, s menším množstvím živin. Mezi zemní orchideje patří například Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum a všechny u nás rostoucí orchideje neboli chránění vstavače.

Péče o orchideje – všechny druhy

Orchideje obecně potřebují hodně světla, ale nesnášejí přímý sluneční svit. Umístíme je proto nejlépe na západní nebo východní okno, kam dopadají mírné paprsky při západu a východu slunce. To jim neublíží, ale ostré polední slunce jim škodí. Je třeba je přistínit. Živiny doplňujeme opatrně, protože přírodní podmínky, kde orchideje rostou, na ně nejsou příliš bohaté. Přihnojujeme každé dva týdny od jara do podzimu speciální hnojivem, určeným pro orchideje anebo maximálně pětinou běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny. Nesmí v něm však být obsažen vápník.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...