Řasokoule: živá dekorace, která vykouzlí úsměv na tváři
Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) byla objevena až v první polovině 19. století, a to v Rakousku v Zellském jezeře. Na sklonku 19. století…
Dekorace do bytu, domácí mazlíček, rostlina – tyto role spojuje řasokoule zelená, která se v posledních letech stala velkým hitem. Přemýšlíte, že byste si jednu nebo více řasokoulí pořídili, ale nevíte, co jejich pěstování obnáší a kolik úsilí vyžaduje? Právě pro vás jsme připravili přehledný článek, ve kterém se na toto roztomilé zelené stvoření zaměříme podrobněji.
Řasokouli objevili v Rakousku
Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) byla objevena až v první polovině 19. století, a to v Rakousku v Zellském jezeře. Na sklonku 19. století jej japonský botanista Kawakami pojmenoval jako Marimo. Pod tímto označením se s řasokoulí setkáte po celém světě. Neskutečným hitem a tradiční rostlinou je zejména v Japonsku, kde má i svůj vlastní den a velkolepé slavnosti.
Řasokoule se přirozeně vyskytuje v jezerech s chladnými vodami. Najdeme ji ve zmíněném Rakousku, dále v Japonsku, na Islandu, ve Skotsku či Estonsku. Trvá nějakou dobu, než se rostlina promění do známé kulovité podoby Nejprve se v jezeře vyskytuje v rostoucí formě na kamenech, poté se mění v plovoucí vlákna. Ty se v dalším kroku shlukují do chomáčků, až vytvoří krásnou kouli, kterou můžete mít doma i vy.
Pěstování řasokoule není žádná věda
V prostorách domácností, kanceláří i komerčních prostorů se řasokoule objevují stále častěji. Hlavními důvody je jejich minimalistický vzhled, a především bezúdržbovost. Řasokouli jednoduše přendáte do nádoby s čistou vodou a tu jednou za dva týdny vyměníte. Tím veškerá péče o řasokouli končí. Je na vás, jaký příbytek pro rostlinu vymyslíte. Sáhnout můžete po dekorativních vázách, malých akváriích či hezkých sklenicích, dařit se jí však bude i v obyčejné zavařovačce.
Najděte vhodné místo pro řasokouli
Jediné, co by mohlo překazit vaše snahy o pěstování řasokoule, je špatně zvolené stanoviště. Řasokoule nepotřebují příliš světla a vystavení přímému slunečnímu záření jim přímo škodí. Nádobu s řasokoulí neumísťujte na okenní parapet, raději ji položte na polici, pracovní stůl nebo třeba do koupelny. Pokud vám řasokoule začne hnědnout, znamená to, že má až moc světla a je nutné ji přemístit.
Jak na množení řasokoulí
Pořídili jste si jednu řasokouli a chtěli byste jich mít celou rodinu? Buď si v prodejně s akvarijními potřebami zakoupíte další řasokoule, nebo si je sami rozmnožíte. Rostlinu můžete snadno rozpůlit. Neublížíte jí, akorát přijdete o její kulovitý tvar. Pokud si pár měsíců až let počkáte, začne se řasokoule množit i sama od sebe. Tato řasovitá rostlina však roste pomalu (přibližně jen o půl centimetru za rok), a tak nečekejte žádné zázraky. Buďte trpěliví a odmění vás novými přírůstky.
Řasokoule ozvláštní váš interiérový prostor a vykouzlí úsměv na tváři. Pro mnohé je řasokoule antistresovým prostředkem. Nejen, že na ni koukají, ale také ji mačkají, stláčejí a přesouvají z ruky na ruku. Při opatrné manipulaci řasokoulím takové zacházení neuškodí. Chcete-li si odpočinout od všedních starostí a nabít se pozitivní energií, řasoukoule by ve vaší domácnosti neměla chybět.
Přečtěte si související články:
- 4 tipy na méně známé pokojové rostliny
- Nenáročné pokojové rostliny pro pěstitelské antitalenty
- 6 tipů na bytové doplňky a dekorace
- Kaktusy a sukulenty – exotická dekorace do každého interiéru
- Realizace vertikální zahrady může být ve vašich rukou
Zdroje fotografií:
1)"Red Cherry Shrimp" od RW Sinclair; licencováno pod CC BY-ND 2.0.
2)"Japanese moss balls" od Dennis Yang; licencováno pod CC BY-ND 2.0.
3)"micro terrariums" od NighCity85; licencováno pod CC BY-ND 2.0.
Diskuse k článku