Kaktusy a sukulenty – exotická dekorace do každého interiéru
Pokojové rostliny patří k nejoblíbenějším přírodním doplňkům, kterými lze prostor velice příjemným způsobem ozdobit. Kaktusy a sukulenty se řadí mezi druhy, jejichž pěstování převážně nevyžaduje vysoké odborné znalosti a ani nadmíru času, a tak jsou oblíbené u spousty lidí, a to i pro své rozmanité tvary, barvy a velikosti.
Kaktusy jsou víceméně nenáročné rostliny, které uchvacují každého milovníka přírody svým exotickým a jedinečným vzhledem. Jejich pěstování se pro mnohé stává i zajímavou zálibou, při které se mohou uvolnit a odpočívat. Kaktusy tak mohou být nejen dekorací, ale také příjemným obohacením života. Jakých základních zásad je třeba se držet při péči o ně? A hledáte-li tipy na nenáročné pokojové rostliny, nezapomeňte si přečíst článek ZDE, který vás inspiruje.
Kaktusy potřebují dostatek světla
Aby kaktusy prospívaly a vypadaly co nejlépe, je nutné vybrat jim takové místo, kde budou mít dostatek světla a slunečních paprsků. Vhodné je tedy umístění na parapet, případně na nábytek nacházející se v blízkosti okna, nejlépe takového, co směřuje na jih, jihozápad či jihovýchod. Severu byste se měli vyvarovat.
Snesou sucho, ale ne nadměrné
I když téměř 70 % kaktusů roste na pouštích a stepích, tedy v oblastech, pro které je jedním z typických znaků nedostatek vláhy, nedá se přímo generalizovat, že tyto pokojové rostliny nepotřebují zalévat. Bez vody vydrží poměrně dlouho, i několik měsíců, avšak trápit je nadměrným suchem také není to nejlepší řešení. Naopak je samozřejmě nežádoucí častá a nepřiměřená zálivka. V ideálním případě se doporučuje zalévat kaktusy méně často, ale dostatečně. Konkrétní potřeba vláhy se odvíjí od daného druhu, zpravidla 1x za měsíc či měsíc a půl, v létě je možné vynechat zálivku úplně.
Čím můžete kaktusy poškodit?
Kaktusům můžete nesprávnou péčí ublížit. Vedle zmiňované kombinace sucha a vláhy existují i rizika v podobě škůdců a dalších činitelů či podmínek, co mohou tyto pokojové rostliny zcela zahubit. Po zimě proto dávejte pozor, aby sílící slunce nesvítilo na kaktusy přímo, mohlo by je spálit. Tento stav obvykle poznáte podle vybledlé barvy a světlých skvrn. Urychleným přemístěním do stínu se dá mnohé zachránit. V přílišné tmě ale kaktusy nevykvetou a navíc se budou protahovat do výšky.
„Kaktusy pravidelně kontrolujte a případné nezvyklé změny ihned řešte.“
Kaktusy mohou být napadeny i různými plísněmi. Je-li poškození menšího rozsahu, je možné takto poničenou tkán vyříznout a vytvořit rostlině prostor pro vlastní regeneraci. Pokud je příliš velké, často se nepodaří kaktus zachránit. Jestliže váš kaktus takto uhyne, co nejdříve ho zlikvidujte, škůdci a hniloby se totiž snadno přenáší na další rostliny nacházející se v okolí.
-
Nejznámější druhy kaktusů pro domácí pěstování
Rozhodnete-li se, že budete kaktusy pěstovat, inspirujte se pro začátek stručným výčtem druhů, které jsou nenáročné, ale velice pěkné:
- Mamilárie
- Echinokaktus
- Opuncie
- Echinocereus
- Echinopsis
- Trichocereus
Kaktusy jsou velice hezké a nápadité pokojové rostliny, dejte však pozor na to, aby se k nim nedostaly malé děti, které by se o ně mohly nepříjemně zranit. Popíchat se o ně mohou i domácí mazlíčci. Většina kaktusů má totiž méně i více ostré ostny a bodliny. Jejich rozmístění tak plánujte nejen s ohledem na potřeby těchto rostlinek, ale také na provoz domácnosti a možná související rizika.
Diskuse k článku